A korral megállíthatatlanul megjelennek a ráncok is, ugyanakkor a megfelelő krémekkel és összetevőkkel lassíthatjuk a folyamatot.
Szerző: WK
Nem mindegy azonban, hogy milyen szereket, összetevőket használunk, hiszen, míg egyes összetevők kisimítják és megnyugtatják a bőrt, fiatalosabb megjelenést kölcsönözve annak, mások ronthatnak rajta, elősegítve a ráncok megjelenését. Most azokat a hasznos összetevőket mutatjuk, amelyek segítségével fiatalosak maradhatunk.
1. Retinol
Ez az A-vitamin-származék fokozza a kollagéntermelést és a sejtcserét, kisimítja a ráncokat. Azonban fontos a fokozatosság: kisebb adag, gyengébb összetételű retinollal kezdj és fokozatosan emeld a mértékét, amennyiben nem irritálja a bőrödet. Tudod kell, hogy a retinol kiszáríthatja a bőrt, hámlást és bőrpírt okozhat, ezért hidratálj és használj fényvédőt!
2. C-vitamin
A napi bőrápolási rutinnak tartalmaznia kell C-vitamint is. Ez az antioxidáns megvédi a bőrt a nap által okozott káros hatásoktól, és a szabadgyökök ellen is véd, miközben elősegíti a kollagéntermelést. Szérumokban, testápolókban és krémekben kapható, és általában biztonságosan használható minden bőrtípusra.
A C-vitamin a retinol és a fényvédő mellett a bőrápolási Szentháromság egyik alappillére.
– Ez a Szentháromság nemcsak lassítja az idő előtti öregedés jeleit, a ráncok és öregségi foltok kialakulását, de segíthet visszafordítani a már okozott károk egy részét – mondta Corey L. Hartman bőrgyógyász a Best Life magazinnak.
3. Hyaluronsav
Egy másik összetevő, amelyet érdemes keresni az a hyaluronsav. A szemben, az ízületekben és a bőrben természetesen megtalálható anyag segít megőrizni a bőr hidratáltságát és rugalmasságát. Ez az összetevő vonzza a nedvességet a bőrbe, ezáltal csökkenti a ráncokat.
4. Niacinamid
– A niacinamid egyike azoknak az összetevőknek, amelyek számos bőrápoló termékben megtalálhatóak. A ráncok kialakulásának megakadályozása mellett kezeli az ekcémát vagy az aknét is – erről már Alok Vij bőrgyógyász beszélt. – A B3-vitamin ezen formája javítja a bőr tónusát és textúráját, és csökkentheti a ráncokat. Általában biztonságos a használata, de azért érdemes próbát tenni az első alkalmazás előtt, mert néhány embernél átmeneti irritációt okozhat.
5. Peptidek
– Ezek a rövid aminosavláncok segítenek a kollagén és az elasztin felépítésében, javítják a bőr rugalmasságát és csökkentik a ráncokat. Az International Journal of Molecular Sciences című folyóiratban megjelent 2020-as tanulmány szerint rekordidő alatt láthatóak az eredmények. A tanulmány a peptidek ránctalanító előnyeit 22 egészséges, 40 évnél idősebb önkéntes nő bőrelváltozásainak elemzésével értékelte.
– Ennek eredményeként a bőr topográfiai mérései alapján két hét után jelentős javulást figyeltek meg a bőrön – írják a tanulmány szerzői.
6. Alfa-hidroxisav (AHA)
Az alfa-hidroxisav egy másik hasznos kiegészítője az öregedésgátló bőrápolási rutinnak. Ezek a kémiai hámlasztók eltávolítják az elhalt hámsejteket, simább, fiatalabb bőrt kölcsönözve. Érdemes azonban ezzel is óvatosan bánni, mert bőrszárazságot, hámlást és bőrpírt okozhatnak.
A hámlás mértéke az AHA típusától és koncentrációjától, pH-jától és a termék egyéb összetevőitől függ.
7. Béta-hidroxisav (BHA)
A béta-hidroxisav (BHA) hasonlóan hatékonyan eltávolítja az elhalt hámsejteket a pórusokból, mint az AHA, emellett megelőzi a pattanások kialakulását és csökkentik a ráncokat. A BHA-t tartalmazó termékek különösen hasznosak a zsíros bőrű emberek számára, mivel segítenek csökkenteni a zsírtermelést és a faggyú felhalmozódását.
8. Szkvalán
Heather Smith, a bareLUXE Skincare tulajdonosa azt javasolja, hogy a bőrápolás utolsó lépéseként használj tápláló olajat, mivel „lezárja a bőrt” benne az értékes hatóanyagokkal és megakadályozza a nedvesség elvesztését. A szkvalánt tartalmazó olaj kifejezetten ajánlott.
A szkvalán egy olyan összetevő, amely úgy viselkedik, mintha a bőr természetes olaja lenne, így tökéletes bőrtípustól függetlenül. Kutatások azt mutatják, hogy a szkvalán gyulladáscsökkentő tulajdonságai segíthetnek csökkenteni a bőrpírt és duzzanatot az akné és más bőrbetegségek, például az ekcéma esetén is.