Órák óta forgolódsz és nem tudsz elaludni? Már az összes bárányt megszámoltad, kimentél a friss levegőre és légzési gyakorlatokat is végeztél, mégsem tudsz aludni? Ha megpróbáltál már minden praktikát, akkor nézz körül a nagyvilágban is! Hátha épp onnan válik be az egyik tuti tipp!
Szerző: WK
A brigitte.de segítségével most a különböző népek szokásait nézzük át, ők hogyan csinálják.
Kína – lábfürdő
Kínában lábat mosnak elalvás előtt, nem is akárhogyan. Az éjszakai lábfürdő szokása a hagyományos kínai orvoslásból ered. A fürdő gyorsan elkészül, csak egy kis műanyag lavórra van szükséged, meleg vízre és különféle összetevőkre, mint pl. epsom só, illóolajok – főként levendula -, vagy gyógynövények, például bögrefű. A hagyományos orvoslás szerint a lábfürdő kivonja a negatív energiákat a testünkből, megkönnyítve az ellazulást és az elalvást.
India – Ashwagandha
A szanszkritül Ashwagandhának nevezett alvóbogyót évezredek óta alkalmazzák Indiában, egyebek mellett a stressz és a szorongás csökkentésére. Egy tanulmányban 150 alany hat héten keresztül naponta 120 mg Ashwagandhát kapott, a végeredmény magáért beszél: lecsökkent az elalvási idő, miközben az alvásminőség javult. Fontos azonban tudni, hogy hiába a tradíció, nincsenek tudományos bizonyítékok arra vonatkozóan, hogy ez a növény milyen hatással van a szervezetünkre.
Svédország – zab és tej
Németországban meleg tejet adnak mézzel a gyerekeknek lefekvés előtt, míg Svédországban a lefekvés előtti ital kissé másmilyen. Náluk tehéntejből és őrölt zabból álló tej-gabona keverék a kicsik kedvence. A meleg tej népszerű esti ital, mert olyan vegyületeket – magnéziumot és melatonint – tartalmaz, amelyek pozitívan befolyásolják az alvási ciklust.
Sokak számára azonban a mögöttes rituálé is döntő jelentőségű, mert a szervezet imádja: a tej megmelegítése, elfogyasztása majd a lefekvés. És persze nem csak egy kisgyerekeké, hiszen ilyen és ehhez hasonló rituálékkal mi felnőttek is felkészíthetjük magunkat az alvásidőre.
Finnország – szauna
A szaunalátogatás sajnos olyan luxus, amivel kevesen kényeztethetik magukat rendszeresen, pedig megéri. Finnországban a szauna 2020 óta az UNESCO Szellemi Kulturális Örökségének része, ami nem csoda, mert a forró szobában eltöltött idő számos előnnyel jár, nem mellékesen pedig egyszerűen boldoggá tesz. Egy 482 ember megkérdezésével végzett felmérés szerint 83,5 százalékuk szerint a szaunázás segített az elalvási nehézségeken, azok a válaszadók pedig, akik havonta öt-tizenöt alkalommal szaunáznak, jobb közérzetről számoltak be.
Vigyázat! Mindig igyál elegendő folyadékot, ha szaunázol!
Dél- és Közép-Amerika – függőágy
Mi lehet alkalmasabb a kikapcsolódásra és a jó közérzet elérésére, mint egy függőágy? Valójában sokan alábecsülik ennek pozitív hatásait, de egy 2011-es tanulmányban éppen erre akarták felhívni a figyelmet. 12 férfi 45 percet szunyókált más-más napokon hol ágyban, hol függőágyban. Az eredmény: a függőágyban gyorsabban és hosszabb ideig aludtak. Tehát, ha már régóta szeretnél függőágyat – kaphatóak manapság már bent használható darabok is – akkor elérkezett az idő, pláne, ha nehezen alszol el!