Veszélyes saját kezűleg kinyomni a pattanásokat, mitesszereket?

Ha rövidek akarunk lenni, akkor igen. A legjobb, ha nem nyomogatod. De ha mégis muszáj, akkor tartsd be ezeket a szabályokat az esetleges egészségügyi kockázatok elkerülése érdekében.

Szerző: WK

A pattanások bosszantóak tudnak lenni, ráadásul sokan késztetést éreznek arra, hogy azonnal kinyomják. A szakértők azonban azt tanácsolják, hogy ne tegyük. Ugyanis a nyomás hatására a bőrön lévő baktériumok még könnyebben bejuthatnak további gyulladást okozva. Nem beszélve arról, hogy legtöbbször faggyú is marad a szőrtüszőben, amely miatt a pattanás kiújul. A nyomogatás során maradandó hegek is keletkezhetnek, amelyeken még egy korrektor sem tud segíteni. Ha semmiképpen sem tudod megállni, akkor ezekre mindenképpen figyelj!

Így nyomd ki a pattanásokat

Ez megkönnyíti a munkát: Helyezz egy forró vizes törölközőt az érintett bőrfelületre. Ez megnyitja a pórusokat, és könnyebben kipattan a pattanás.
Közvetlenül a pattanásra szeretnél rányomni? Előtte alaposan nézd meg, ha mélyen a bőr alatt van még, semmilyen körülmények között ne nyomogasd. Ez csak elmérgesíti a helyzetet. Egy „normális” pattanás egy-két nap alatt a felszínre kerül. Csak akkor próbáld kipréselni belőle a „trutyit”, ha a fehér része a tetején láthatóvá válik.
Szépségápolási eszköz tipp: Egy úgynevezett komedó nyomó jobb, mint az ujjaid vagy akár egy tű. Ennek segítségével ugyanis a körmöd nem sértheti meg a bőrt, és nem kerülhet baktérium a sebbe. A komedó nyomó egy kisméretű, körülbelül 10 centiméter hosszú fémdarab, amellyel finoman ki lehet préselni a mitesszert. Mindkét végén van egy fűzőlyuk szerű kunkor, ebbe kell helyezni a pattanást. Figyelem: Használat előtt feltétlenül fertőtlenítsd!
A csupasz ujjaiddal nyomkodnád? Nehogy megtedd! Egyrészt baktériumok juthatnak bele, másrészt az éles körmök megsértik a környező bőrt. Ha nincs komedó nyomód, a következő módon nyomd ki a pattanást: tekerd be a mutatóujjaidat egy tiszta, új zsebkendőbe és úgy nyomogasd. Ne tedd túl közel az ujjaidat, mert akkor csak felületesen pattan ki, ha távolabbról próbálod, mélyebbről tudod kitisztítani. Ha a pattanás valóban készen áll arra, hogy kinyomd, már enyhe nyomással is megadja magát. Ha nem, állj meg! Ellenkező esetben a gyulladás súlyosbodik.
Ha a pattanásból genny szivárog, próbáld meg utána egy másik pozícióból is megnyomni. Így biztosíthatod, hogy ne maradjon genny a bőr alatt.
Miután kinyomtad: a legjobb, ha a területet pattanás elleni szerrel kezeled. A benne található összetevők segítenek a pattanások gyógyításában és az új fertőzések megelőzésében. Mivel a bőr összenyomáskor felszakad, általában először egy kis kéreg képződik. Amikor a pattanás teljesen begyógyult, a sötét területeket világosító krémek vagy gyümölcssavas peelingek gyógyíthatják.

Kamasz bőrápolás – ahol a pattanásod, ott a betegséged

Hogyan alakul ki a pattanás?

Annak érdekében, hogy a bőröd megvédje magát a külső hatásoktól, saját zsírréteget, úgynevezett faggyút termel. De ha a bőr felszínén lévő faggyútermelő mirigy eltömődik, a faggyú nem tud megfelelően kiürülni és mitesszerek alakulnak ki (más néven fehér vagy fekete komedók).

Alapvetően a mitesszer a pattanás kezdeti stádiuma. Ha nem tisztítják meg időben, baktériumok terjedhetnek el benne, és gyulladást okozhatnak, a szennyeződés pedig pattanássá változtatja.

Pattanástalaníts táplálkozással!

A megfelelő bőrápolás

A pattanások, bőrpír, szennyeződések stb. nélküli gyönyörű arcbőr érdekében kulcsfontosságú a megfelelő arcápolás. Ha ismered a saját bőrtípusodat, ennek megfelelően alakíthatod ki a  szépségápolási rutinodat.

Tisztítás: Még ha nagyon késő este is van már, mindig távolítsd el a sminket, és tisztítsd meg az arcod a bőrtípusodnak megfelelő termékekkel. Ellenkező esetben fennáll annak a veszélye, hogy egyik napról a másikra eltömíti a bőr pórusait! A szappanmentes mosógél mellett arctonik is használható. Ezután kend be az arcbőröd egy jó, tápláló éjszakai krémmel.
UV-védelem: A bőr öregedésének legnagyobb veszélye továbbra is a napfény. Győződj meg arról, hogy a nappali krém UV-védelemmel rendelkezik. Ha nem, akkor mindenképpen szerezz be egy fényvédőt az arcodra és ne csak nyáron használd!
Diéta: Étrendünk csodálatos hatással van a bőrünkre. A cukor és a fehér lisztből készült termékek fogyasztása azonban fokozott bőrhibákat eredményezhet, ezért törekedj a kiegyensúlyozott étrendre, amely sok gyümölcsöt, zöldséget, dióféléket és magvakat, rostot, halat, sovány húst valamint tejterméket tartalmaz. Ugyanilyen fontos a bőr megfelelő hidratálása érdekében naponta legalább két liter vizet meginni.