Te geraszkofóbiában szenvedsz? Lehet, hogy nem is tudod!

Sorozatos plasztikai műtétek, az életkor titkolása és az örök fiatalság megszállott keresése? Aki nem képes méltósággal viselni az öregedést, és elfogadni, hogy egy természetes folyamatról van szó, az fóbiás. Méghozzá geraszkofóbiás. Nem keverendő a gerontofóbiával, amely alapvetően az öregekkel szembeni antipátiát jelenti.

Szerző: WK

Egyesek számára az öregedés ajándék, mások számára pedig átok. Vannak, akik erősen félnek az öregedéstől, ez a geraszkofóbia. Ez egy klinikai fóbia, amelyet általában a specifikus fóbiák kategóriába sorolnak. A geraszkofób ember – ahogy az eredeti ógörög szó is mondja – a saját öregedését gyűlöli, és betegesen küzd ellene. Sajnos nagyon sok fiatalt is érint.

Plasztika1Az örök fiatalság nyomában

Természetesen nincs semmi baj azzal, ha vigyázol magadra. A fizikai aktivitás, a diéta és a megfelelő kozmetikai eljárások igazi ajándék a lélek és a test számára, amelyek segítségével ragyogónak és egészségesnek tűnhetsz.

A fiatalos megjelenés megőrzésére irányuló nyomás azonban ma már mindennapossá vált egy olyan korban, amikor a sztárok vagy hírességek hibátlan képe uralja a közéletet, azok, akik nem a koruknak megfelelően néznek ki. Ehhez jönnek a kozmetikumok reklámjai is – olyan termékek, amelyeknek az a célja, hogy „küzdjenek az öregedés első jelei ellen” vagy „felszámolják a bőröregedés jeleit”. A drogériák polcai pedig roskadoznak olyan termékekkel, amelyek állítólag segítenek abban, hogy örökké fiatalok maradjunk. Így aligha meglepő, hogy egyesek – még fiatalon is – kezdenek félni az öregedéstől.

Tünetei

A geraszkofóbia miatt egyesek állandó és alaptalan félelmet éreznek az öregés természetes folyamatától. A geraszkofóbiában szenvedők attól tartanak, hogy elveszítik függetlenségüket, kevesebb tevékenységet csinálhatnak nyugdíjba vonulásuk után, vagy csökken fizikai alkalmasságuk. Elégedetlenek azokkal a változásokkal, amelyek az évek előrehaladtával megjelennek a külsőjükön és irigylik a fiatalok egészségét és megjelenését.

Generációkat érint

Kiderült, hogy az öregedéstől való félelem leginkább a fiatalokat érinti. Egy nemrégiben készült tanulmány azt mutatta, hogy az Y-generáció (1980-1994) és egy kicsit a Z-generáció is (a 2000-es évek elejéig születettekig) között ötből három ember mindent megtesz az öregedés fizikai és mentális jeleinek leküzdésére. A jelentés szerint a geraszkofóbia gyakrabban érinti a nőket, mint a férfiakat.

A 64 éves Madonna nemrégiben sokkolta a közönséget a Grammy-díjátadón.
Mindenkit meglepett „új arca”, és azt tanácsolták neki, hogy hagyjon fel a plasztikai műtétekkel. A popikon gondolkodás nélkül reagált a vádakra, azt mondta, hogy „az öregedés és a nőgyűlölet áldozata lett”.
– Pályafutásom kezdete óta megaláz a média, de megértem, hogy mindez egy próbatétel. Alig várom, hogy minden nőnek könnyebb dolga legyen az elkövetkező években” – írta Madonna a közösségi médiába.

 

Visszatérnek a dívák

Szerencsére az utóbbi években már arról beszélnek a szakemberek, hogy „időskori divat” visszatér, és a hollywoodi megjelenési normák is kezdenek megváltozni. Olyan sztárok, mint Sharon Stone és Salma Hayek bebizonyították, hogy az élet negyven után sem ér véget.
A Vogue-nak adott interjújában Jane Fonda pedig egyenesen arra buzdította a fiatalokat, hogy ne féljenek az öregedéstől.
A sztár rámutat, hogy az öregség nem feltétlenül jelenti az életöröm hiányát. Fonda elismeri, hogy azok, akik nem engedhetik meg maguknak a plasztikai műtétet vagy egy edzőt, rosszabbul élik meg ezt a folyamatot. Azt is elárulta, hogy arcplasztikát hajtottak végre rajta, de jóideje már nem folyamodik ilyen eljárásokhoz. Nem akarta ugyanis, hogy eltorzuljon az arca.

„Nem vagyok büszke erre az eljárásra” – ismerte el a Vogue-nak adott interjújában.

Hogyan fogadjuk el az öregedést?

Ha irracionálisan félünk az öregedéstől, akkor a kognitív viselkedésterápia lehet a megoldás. Segíthet abban, hogy jobban elfogadjuk, mi történik a testünkkel és a pszichénkkel, és megtanuljuk élvezni ezt a természetes folyamatot. Ezenkívül a terápia segíthet abban, hogy újra jól érezzük magunkat a bőrünkben. Fontos azonban, hogy fiatal korban már gondoljunk a későbbi évekre is. Azaz, táplálkozzunk egészségesen és sportoljunk, mert így őrizhetjük meg hosszabb távon szervezetünk egészségét.