Aromaterápia – illatterápia a kozmetikában és otthon

Szerző: Kovács Edit kozmetikusmester, szakoktató

Amikor belépünk egy kozmetikába, az első benyomás, ami minket ér az, hogy milyen illat lengi be az üzletet. Ahol jó illat van, oda szívesebben megyünk. Ha zaklatottan lépünk is be egy fárasztó nap után, kis idő elteltével azt vesszük észre magunkon, hogy kis idő elteltével nyitottabbak, nyugodtabbak, türelmesebbek leszünk.  

Aromaterápia

Nemcsak az illatfelhő hat ránk, amikor belépünk valahová, az illóolajok külsőleg, a börön keresztül is alkalmazhatóak. Ekkor szükséges néhány biztonsági intézkedést betartani, nehogy irritációt és érzékenységet okozzon!

FIGYELEM: A 100%-os tisztaságú illóolajakat csak hígítással lehet alkalmazni a bőrön!

Testrészek, ahol a legjobb hatást érhetjük el az illóolajokkal:

  • Halánték, nyak, fül mögött, tarkó – Segít megszabadulni a napközben felgyülemlett stressztől, feszültségtől, nyugtalanságtól.
  • Has – Az emésztő szervek tájékán az egészséges működés támogatására hivatottak. Enyhíthetik az alkalmi emésztési zavarokat. Az illóolajat az óramutató járásával megegyező irányban kell bemasszírozni.
  • Mellkas – Az illóolajok hűsítő és élénkítő tulajdonságai segíthetnek a légzés tisztítására. Ilyenkor egyidejűleg élvezhetjük az olajok aromás előnyeit is.
  • Talp – A vastagabb bőr miatt a talp kiváló hely az illóolajok alkalmazására, egyrészt a gyors beszívódás miatt, másrészt ezen a ponton vastagabb a bőrünk, ezért kevésbé hajlamos az érzékenységre.

Névtelen Terv (94)

Diffúzorba ilyen illóolajokat tehetünk, akár otthonra: 

 Citromfűolaj (Melissa officinalis)Nyugtató, antimikrobiális, görcsoldó, rovarriasztó hatású. Fontosabb alkalmazási területei: alvászavarok, szorongás, idegesség, a menstruáció előtti napokban jelentkező fejfájás, ideges eredetű gyomor- és szívpanaszok.

■ Indiai citromfűolaj (Cymbopogon citratus) főbb hatásai: fertőtlenítő, antimikrobiális, dezodoráló, nyugtató, idegrendszeri tonizáló, szélhajtó, emésztőrendszeri tonizáló, gyulladáscsökkentő és értágító. Külsőleg inhalálás, aromafürdők és masszázsok formájában alkalmazzák idegi kimerültség és túlterheltség esetén, illetve kozmetikai bőrproblémák (pl. enyhébb lefolyású érbántalmak, cellulit) kezelésére alkalmas összetételekben is hasznosítják az olaj gyulladáscsökkentő és az erek állapotát kedvezően befolyásoló hatásait. Az indiai citromfűolaj és egyes összetevői dezodorálószerek és parfümök fontos alkotórészei lehetnek. Az indiai citromfű illóolaja nem irritáló, nem érzékenyítő.

■ Kubebaolaj (Litsea cubeba): A termésből kinyert olaj jó idegrendszeri tonizálószer, ezért enyhe fokú depresszió, idegesség, aggódás és stressz esetén javasolják különböző formában (aromalámpából párologtatva, fürdőben, szaunában, masszázshoz) történő használatát. Emellett légúti fertőzések idején is ajánlatos párologtatásra és inhalálószerek alkotórészeként használni, mert fertőtlenítő és antimikrobiális hatással is rendelkezik. A kubebatermések illóolaja jó bőrtonizáló és fertőtlenítő, ezért elsősorban akne és zsíros bőr kezelésére alkalmas kozmetikai készítmények előállításhoz használják, de gyakori alkotórésze szappanoknak, parfümöknek és dezodoroknak is.

■ Levendulaolaj (Lavandula angustifolia): A valódi levendulaolaj nyugtató, ellazító, vérnyomáscsökkentő, fájdalomcsillapító és antimikrobiális hatással rendelkezik. Alkalmazásának kiemelt fontosságú területe az alvászavarok, a szorongás és az idegesség kezelése, melyeknél aromalámpából elpárologtatva, vagy alvópárnák, masszázs- és fürdőolajok, ill. fürdősók alkotórészeként kerülhet felhasználásra. Antimikrobiális tulajdonságának köszönhetően sebgyógyulások elősegítésére, fertőzéses bőrbántalmak és lábszárfekély, valamint rovarcsípések okozta viszketés kezelésére bőrápoló készítmények alkotórészeként alkalmazzák. Reumás, neuralgiás és egyéb krónikus fájdalmak kezelésére is alkalmas masszázs- és fürdőolajok, bedörzsölőszerek és kenőcsök által. Illóolajából különböző kozmetikai készítményeket (parfümök) és levegőillatosítókat is előállítanak. Nem toxikus, nagyon enyhén irritáló, nem érzékenyítő.

■ Tömjénolaj (Boswellia carteri): A tömjén illóolaja nyugtató, antimikrobiális, köptető, gyulladáscsökkentő és sebgyógyító hatásosssal bír. Egyik legismertebb felhasználása az elmélyült gondolkodás, a meditáció valamint az ellazulás elősegítése. Fontos felhasználási területe a légúti panaszok kezelése, ahol inhalálásra, szaunához és fürdéshez használt olajkeverékek alkotórészeként használható. Emellett a bőrápoló olajok gyakori összetevője. A bőrt nem irritálja és bőrérzékenyítő hatása sincs.

■ Nyugat-indiai Szantálfaolaj (Amyris balsamifera): antimikrobiális, nyugtató és a lelkiállapotot, hangulatot kiegyensúlyozó. A kozmetikai iparban elsősorban illatfixálóként és parfümök összetevőjeként használják szappanok és parfümök előállításához.

A témához kapcsolódó fontos cikkeink:

Aromaterápiás spa élmény a fürdőkádban