Az aloe vera az új tejföl?

„Kend be vékonyan tejföllel!” – javasolták nagyanyáink, amikor a hosszú balatoni nyári napon estére igencsak megpirultunk. Persze ez a praktika – napégésre – lassan kimegy a divatból, és felváltja a helyét az Aloe vera, nem véletlenül.

Melyek a legjobb házi praktikák napégésre?

A legtöbben Aloe Verával enyhítik a napégés tüneteit. A növény mindenféle változatát használják, a levelekből frissen kinyomott zselétől a krémekig. Az Aloe vera jótékony hatásáról a szüleiktől, a médiából és az ismerősöktől hallottak az emberek.

Az aloé népszerűségére magyarázat lehet, hogy cikkek ezrei szólnak jótékony tulajdonságairól, kedvező bőrgyógyászati hatásait pedig olyan hiteles források is alátámasztják, mint például az Egészségügyi Világszervezet.

A második legelterjedtebb módszer a d-panthenol-hatóanyagú, napégés elleni készítmények használata.

Nagyszüleink kedvenc praktikáját, a tejfölt már csak kevesen alkalmazzák a napégés következményeinek enyhítésére. De míg a magyarok és a szlovákok tejföllel enyhítik a napégés tüneteit, addig a németek túrót, a lengyelek aludttejet, a románok és a csehek joghurtot használnak.

Ugyanennyien használnak sheavajat, amiről a médiában hallottak.

 

Jó lehet a tejföl, de nem minden esetben!

Napégés esetén a nap kerülése, a bőr fokozott hidratálása, nyugtatása javasolt. Enyhe esetekben a házi praktikák elegendők lehetnek, azonban súlyos esetben javasolt gyógyszertári készítmények használata. Ha hólyagos a bőr, vagy a tünetek nem enyhülnek, fejfájás és hányinger lép fel, feltétlen forduljunk orvoshoz.

Persze a tejfölön  kívül nagyon sokat tehetünk az egészséges barnaságért, a hidratált bőrért

– A tejföl jó praktika, mert hideg, hűsít, nem mozdul el a bőrről, ha felkenjük, ott marad, és enyhíti a panaszokat. Azonban sok tudományos háttere nincsen. A nagyszülők azért használták előszeretettel, mert nem volt más. Ha nincs kéznél más, akkor ma is jó megoldás, mivel nem allergizál, nyugodtan rá lehet kenni a bőrre – mondta dr. Pónyai Katinka bőrgyógyász, kozmetológus szakorvos, aki hozzátette: az Aloe vera, a sheavaj és más natúr kozmetikumok használata ugyancsak jó megoldás lehet, azonban nem árt az elővigyázatosság. Más dolog, ha egy egészséges bőrt ápolunk, és megint más, ha egy sérült bőrt szeretnénk gyógyítani, mivel a gyógynövényes készítmények allergiás reakciókat válthatnak ki. Ezért, ha nem javul, esetleg rosszabbodik a bőr állapota, akkor hagyjuk abba a kezelést, és forduljunk orvoshoz, bőrgyógyászhoz. Ha valakinek pollenérzékenysége van, vagy allergiás asztmája, az inkább ne a házi praktikákat, hanem a gyógyszeres kezeléseket használja.

Fontos lenne megelőzni a bajt!

Persze a tejfölön  kívül nagyon sokat tehetünk az egészséges barnaságért, a hidratált bőrért. A divatok jönnek, mennek, de D-vitaminra mindig szükségünk van. Ha visszatekintünk akár csak a nem túl távoli múltba, megállapíthatjuk, hogy a szépségideál fokról fokra mindig változott. Volt idő, amikor csak a hófehér bőr volt szépnek tekinthető, de volt olyan korszak is, amikor kizárólag a napcsókolta barna bőrt tekintették szépnek. De mint mindenben, ebben is az egészséges középút lenne kívánatos – lássuk, miért!

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) az UV-sugárzást – akár természetes, akár mesterséges forrásból származik – rákkeltőnek minősítette. A bőr nem felejt, és a fiatalkorban elszenvedett károsodások látható jeleit 30 éves kor felett szép lassan elénk tárja.

Mit tehetnek értünk a szakemberek a kozmetikában bőrfelkészítés gyantánt? 

Nyaralás előtt készítsük fel a bőrt a fokozott igénybevételre. Természetesen ne egy nappal a szabadság előtt kezeljük a bőrt, hanem kb. 1 héttel hamarabb.
■ Peelinghez használjunk enzimes, illetve finom savas peelingeket, hogy ne csak az egyeletlenül elszarusodott hámsejtektől szabadítsuk meg a bőrt, hanem hogy hatóanyagaink valóban mélyebbre jussanak a bőrbe.
■ Vigyünk be sok hidratáló anyagot, NMF-, SSZF-, hyaluronsav-tartalmú készítményt a bőrbe.
■ Használjuk ki az algák kitűnő hidrokolloid-, aminosav- és antioxidáns hatását.
■ Használjunk olyan peptideket, amelyek stimulálják a kollagénképződést.
■ Erősítsük, fel a bőrt olyan növényi kivonatokkal melyek kivédik a szabadgyökök roncsoló hatását és felerősítik a bőr védekező képességét.
 Tápláljuk is a bőrt növényi olajakkal, vajakkal, mint jojoba-, inka mogyoró-, moringa olaj, karitévaj. Ezek az olajak nem zsírosítják túl a bőrt, de felerősítik lipid barrierjét, hidratációját és elősegítik regenerációját.
■ A kezelés végén mindig használjunk fényvédőt! 
A legtöbb vendég bőrén jól látszik is, hogy mennyi különbség van az arcbőrének állapota és a dekoltázs, a kar bőrének állapota között, amivel sokáig ezen területek fényvédelmére az átlagos hétköznapokban nem fektetett hangsúlyt. A napfénykárosodott bőrök állapotának javítására szolgáló komolyabb gyümölcssavas és retinolos kúrákat az őszi, téli időszakra időzítsük be!

A témához kapcsolódó fontos cikkeink:

Óvatosan a napsugarakkal!