Nagyvárosi élet? Ezek károsíthatják a bőrödet!

A nagyvárosi élet és a modern kor felfokozott életmóddal, állandó rohanással, teljesítménykényszerrel, stresszel teljes. A járműforgalom, az üzemek, gyárak által sok por és szennyezőanyag kerül a levegőbe. Mindez tükröződik a bőrünkön is…

Szerző: WK

Bőrünk, elsőszámú védőrendszerünkként, elhatárol a külvilágtól, ezáltal elszenvedője a környezeti ártalmaknak. Mindennapi nagyvárosi életünk során rengeteg hatás ér bennünket, akár fizikai, akár lelki szinten – a bőrünk visszatükrözi ezeket – mondja Káré Andrea, kozmetikus mester, gyakorlati oktató, a webkozmetika szakértője. A segítségével átvesszük, mire lenne fontos figyelni és mit kell kerülni.

Lássuk a legfontosabb, bőrünkre hatást gyakorló tényezőket!
  1. Táplálkozás
    Fontos lenne a zsíros, magas só- és cukortartalmú, feldolgozott ételek helyett fehér húsok, gabonák, zöldségek, gyümölcsök beillesztése az étrendbe. Nemcsak a bőr, hanem az egész szervezet szempontjából fontos a testsúlykilogrammnak megfelelő folyadékmennyiség, amit víz, gyógyteák formájában ajánlott fogyasztani.
    A városban sok kísértéssel, kínálkozó lehetőségekkel találjuk szembe magunkat, hiszen bármikor elcsábulhatunk egy kis édességre. A sok étterem hívogató ételeket kínál, és beülhetünk valahová egy koktélt vagy egyéb alkoholt inni. Az össze-vissza eszegetés és iszogatás a zsírpárnák mellett a bőrünkön is meglátszik.
  1. Életmód
  • A felfokozott életmód és stressz következményeit a kardioedzés, a jóga, a meditáció, a szabad levegőn tett séta csökkentheti. A szauna pedig segít a bőr és a test salaktalanításában.
  • A dohányzás szűkíti az ereket, ezáltal a bőr fakóvá, élettelenné válik.
  1. Környezeti ártalmak
  • Szennyezett levegő.
  • Túlzott UV-sugárzás.
  • Télen a fűtés, nyáron a légkondicionálás.
  • Az elektronikus készülékek által kibocsátott kék fény és az elektroszmog.
Blue light – kék fény

KekfenyA High-Energy Visible (nagy energiájú látható fény) elnevezésből származó HEV rövidítés a látható fény kék és lila összetevőit jelöli. Ezeket a napfény is tartalmazza, ugyanakkor a kék fény részben átfedi az UVA-sugarak tartományát, mivel 380-500 nm tartományban található. A bőrre gyakorolt hatása hasonló az UV-sugarakéhoz, azonban, amíg ezek ellen a bőr leégéssel védekezik, a kék fény ellenében nem tud – csak a megfelelő készítmények használatával tudjuk a bőrünket megóvni a káros sugaraktól. A telefonnak, TV-nek és különböző kijelzőknek “köszönhetően” az emberek soha nem voltak kitéve annyi káros hatásnak, mint manapság.

Smink

A sminktermékek palettáján egyre több természetes anyagokat tartalmazó, ápoló hatású termék található, azonban sokan ragaszkodnak bizonyos márkákhoz és ezek a termékek nem minden esetben kímélik a bőrt. Az ilyen, nem bőrbarát sminktermékek egész napos viselete komedók, aknék kialakulásához vezet, vagy a bőr fakóvá, fénytelenné válik a csökkent bőrlégzés következtében.

Anti-pollution elmélet

A fogalom Ázsiából indult, hiszen a nagyvárosok levegője eléggé szmogos. Az ott élők már a covid helyzet előtt is maszkot hordtak, hogy a tüdejüket kíméljék a szennyezett levegőtől. Mivel ez egy igencsak akut probléma, ezért született meg az ún. anti-pollution bőrápolás. Ez a bőr alapos, de kíméletes letisztítását, a bőr elveszett, hiányzó anyagainak visszapótlását és a fényvédelmet helyezi a középpontba.  Ezek a készítmények antiallergének és nyugtatják az irritált bőrt.