Van néhány házimunka, amit minden héten óramű pontossággal elvégzünk: mosás, porszívózás, törölgetés és a fürdőszoba tisztítása. A sminkecsetek mosása nem tartozik ebbe a kategóriába, pedig kellene…
Szerző: WK
Az Amerikai Bőrgyógyászati Akadémia (AAD) szerint hét-tíz naponta meg kell tisztítani az ecseteket szappannal és vízzel. Ha most megkérdeznénk egy napi szinten sminket viselő nőt, hogy milyen gyakran mossa le a sajátjait, valószínűleg nagyon más eredményt hallanánk. A bestlifeonline.com sminkesei és bőrgyógyászai most elmondják nekünk, milyen kellemetlen dolgok történnek, ha több mint egy hónapig nem tisztítjuk meg a sminkecsetet.
Baktériumok, szennyeződés
Biztosan te is tapasztaltad már, hogy az eszközeid egy idő után durvává válnak, ha nem mosod őket rendszeresen.
Anna Chacon bőrgyógyász elmagyarázta, hogy a baktériumok, a szennyeződés és az olaj a bőrünkről a sminkecsetre kerül, majd vissza az arcra. Idővel ez a szennyeződés összeadódik, és eltömődött pórusokhoz vezet, amely pattanásokat okoz.
Problémás használat
– Ha az ecseteidet már egy ideje nem mostad, akkor valószínűleg sminkpigment rekedt a sörték közé, amelytől a kefe szőrszálai összetapadnak – mondja Alyssia Chang sminkes. – Ez pedig befolyásolhatja a sminkecset bőrön történő használatát. Ha például ugyanazt az ecsetet használod néhány különböző színű szemhéjfesték felviteléhez, akkor a sörtékben megmaradnak a korábbi színek maradványai, így a sminkpalettán látható színt nem fogod viszontlátni a bőrödön.
Tönkremennek
Ha nem tisztítod rendszeresen az ecseteket, akkor gyakrabban kell vásárolnod belőle újakat. Ha ugyanis folyékony vagy krémes termékeket használsz és nem mosod ki az ecsetekből, akkor azok foltosodhatnak vagy kérgessé válhatnak, és nem működnek olyan jól. A sörték is letörhetnek vagy kihullhatnak, ha túlságosan sok termék ragad rájuk.
Bebüdösödik
Az egyik legszörnyűbb dolog, ami történhet, ha nem mosod ki az ecsetet, hogy büdös lesz a rárakódó termékektől és az arcról rákerülő szennyeződésektől, olajtól.
Betegségek melegágya
A sminkecset elhanyagolása növeli a baktériumok és vírusok terjedésének kockázatát, amelyek súlyos betegségekhez, például kötőhártya-gyulladáshoz vagy herpeszvírushoz vezethetnek. A Staphylococcus, a Streptococcus és az E. coli szintén lehetséges kockázatot jelentenek – teszi hozzá Chacon. Ezen túlmenően a piszkos kefe allergiához is vezethet.
– Néhányan allergiásak a sminkek bizonyos összetevőire, és ha nem tisztítják rendszeresen a sminkecsetet, az allergiás reakciókat válthat ki az ecset használatakor – mondja Chang. Ez lehet érzékenység vagy akár gyulladás is.