Mi történik a farkasórában és hogyan érint ez téged? Mutatjuk!

A farkasóra az a jelenség, amely sokakat érint, egészen pontosan a hajnali 3 és 4 óra közötti időt jelenti, amikor szinte minden éjjel felébredünk. Ennek tulajdonképpen egészségügyi okai vannak. Most eláruljuk, mi is történik a farkasórában, és mi segíthet.

Szerző: WK

A legtöbben álmatlanságban szenvedünk életünk egy bizonyos pontján. Vannak, akiknek nehézségei vannak az elalvással, másoknak nem, ugyanakkor éjszaka gyakran felébrednek, és nem tudnak visszaaludni. Ezek a problémák ugyanolyan sokfélék, mint mi, emberek. Vannak azonban olyan jelenségek, amelyekre felfigyeltek már az orvosok, ilyen az úgynevezett farkasóra is.

A hormonok a hibásak, hogy éjszaka felébredünk

Gyakran ébredsz fel hajnali 3 és 4 óra között? Ez nem véletlen. Ez a hormonszintünkkel, pontosabban a melatonin, a szerotonin és a kortizol kölcsönhatásával függ össze. A melatonint „alvási hormonként” ismerjük, amelyet szervezetünk a sötétben felszabadít, majd a „jó közérzet hormonjává”, azaz szerotoninná alakítja. A kortizol felszabadulása pedig a szervezet stresszreakciója.

Hajnali 3 óra körül a testhőmérsékletünk alvás közben jelentősen alacsonyabb, a melatoninszint pedig magas. Ugyanakkor a kortizol- és szerotoninszintünk alacsony. Ebből a konstellációból adódóan hiányoljuk a kortizol stresszoldó hatását és a szerotonin hangulatjavító hatását. A nagyon magas melatonin aktivitással párosulva a jó alváshoz szükséges hormonháztartás felborul – és könnyebben felébredünk.

Viszlát, esti forgolódás! Íme 5 tuti tipp, hogy gyorsabban elaludj!

Ráadásul, ilyenkor bizonyos területeken némileg lelassul az agyunk véráramlása, elvégre alszunk. Tehát, amikor felébredünk, különösen érzékenyek vagyunk a negatív érzelmekre, így nemcsak könnyebben ébredünk fel az éjszaka ezen szakaszában, hanem nehezebben is alszunk vissza, mert gyorsan a negatív gondolatok spiráljába zuhanhatunk.

Az alváskutatók ezt a hajnali 3 és 4 óra közötti órát „farkasórának” vagy „a farkas órájának” nevezik. Ez a kifejezés valószínűleg az ókorból származik, és azt az időszakot hivatott leírni, amikor az éjszakai a farkasokon kívül más nincs ébren.

De mi segít újra elaludni?

1. 4-4-4 légzés

Egy jó módszer az ellazulásra és a nyugalom megtalálására a mindfulnessből származó 4-4-4 légzéstechnika. Ehhez körülbelül négy másodpercig lélegezz be, tartsd vissza a lélegzetedet négy másodpercig, majd fújd ki ismét négy másodpercig. Észre fogod venni, hogy néhány ilyen kör után nyugodtabb leszel, és újra el tudsz aludni.

2. Csinálj mást

A szakértők azt javasolják, hogy ha nem tudsz visszaaludni, akkor körülbelül 15-20 perc elteltével csinálj mást. Ha csak felkapcsolod a villanyt és olvasol egy kicsit, az segít újra lefáradni.

3. Állj fel

Ha más nem segít, akkor jobb, ha felkelsz. Azonban a lehető leglassabban és óvatosan tedd mindezt. A legjobb, ha iszol egy pohár vizet, és kiülsz a kanapéra. Túl sok fényt azonban nem szabad felkapcsolni, nehogy feleslegesen felébreszd a szervezetet. Kerül el az okostelefonodat vagy a laptopodat – hacsak nincs a készülékeken kék fényszűrős éjszakai üzemmód.

4. Csak akkor feküdj vissza, ha fáradt vagy

Nagyon fontos: Ne feküdj vissza az ágyba csak azért, mert frusztrált vagy, és nagyon szeretnél már  visszaaludni. Ez egy ördögi kör, hiszen ebben a hangulatban aligha fogsz megnyugodni. Ezért csak akkor feküdj le újra, ha nagyon fáradt és álmos vagy.

(VIA)