Meg fogsz lepődni mennyi mindenért felelős a magnézium!

Tudtad, hogy a magnézium több mint 300 különböző biokémiai reakcióban vesz részt a szervezet működése kapcsán? És azt tudtad, hogy milyen problémákat okoz, ha nem pótolod folyamatosan? Mutatjuk!

Szerző: WK

A legfontosabb biokémiai folyamatok közé tartozik a szénhidrát-anyagcsere, az energiatermelés, az idegrendszer működése, az izmok karbantartása és a csontképzés. De erőteljesen befolyásolja az idegrendszer, a szív- és érrendszer, valamint az izmok működését, a fehérjeszintézist, illetve a vércukorszint szabályozását is. Számos szakember a magnéziumot a megfelelő alváshoz és a test ellazulásához is köti.

Sajnos azonban szervezetünk könnyen elveszíti ezt az értékes ásványi anyagot, ennek leggyakoribb okai a következők:

A talaj elszegényedése 

A talajban lévő magnézium a növények normális növekedéséhez és fejlődéséhez szükséges makroelemek egyike. A klorofill része, amely szükséges a fotoszintézishez, és fontos szerepet játszik a növények anyagcseréjében is. Sajnos azonban a talajok nem megfelelő kiaknázása miatt az évek múlásával azok makrotápanyag-szegénnyé válnak, ami a különböző gyümölcsökben és zöldségekben is hiányt okoz. Ez is az egyik oka annak, hogy sokunknak nem sikerül étellel elegendő magnéziumhoz jutnia.

Helytelen vagy monoton étrend

A nem megfelelő étrend is fontos tényező a magnéziumhiány kialakulásában. Ez az ásványi anyag ugyanis olyan élelmiszerekben található meg, mint a zöld leveles zöldségek, hüvelyesek, magvak, teljes kiőrlésű gabonák és halak. Ha azonban gyakrabban eszel feldolgozott és „gyors” ételeket, akkor nagy valószínűséggel magnéziumhiányod lesz.

Túlzott stressz

Stressz időszakban a magnéziumot gyorsabban felhasználja a szervezet az idegfeszültséggel járó normál biokémiai folyamatok fenntartásához.

Alkohol és koffein

Nagy mennyiségű alkohol és koffein fogyasztása fokozhatja a magnézium vesék általi kiválasztását és hiányállapotot okozhat.

Kényeztető és gyógyító lábfürdők – stressz ellen is jó!

Gyógyszerek szedése

Egyes gyógyszerek csökkenthetik a magnézium felszívódását a bélben, vagy fokozhatják a vesén keresztül történő kiválasztódását. Ha gyógyszert szedsz, érdemes megkérdezni a háziorvost, hogy magnézium-kiegészítőt kell-e szedned.

Aktív sportolás

A magnézium az egyik olyan ásványi anyag, amely a fizikai aktivitás, sportolás során izzadtsággal felszabadulhat. Ezért az aktív sportolóknak ajánlatos extra bevitel ebből a fontos ásványi anyagból.

Terhesség és szoptatás

A terhesség és a szoptatás több magnéziumot igényel, így a nők ebben az időszakban hajlamosabbak ennek hiányára, ha nem pótolják megfelelően.

Ezeknél a tüneteknél gyanakodhatsz magnézium hiányra:

– Izomproblémák: Fájdalmas izomgörcsök – különösen jellemző éjszaka
– Neurológiai tünetek: Ingerlékenység
– Szívritmuszavarok
– Pszichológiai tünetek: Fáradtság és gyengeség, koncentráció-és memóriazavar, elalvási nehézség ill. többszöri felébredés

Mennyit szedjek?

A felnőttkori magnézium szükséglet egészséges felnőtteknek 300-350 mg naponta. Bizonyos élettani állapotokban, mint például a terhesség, a szoptatás, nagyobb fizikai terhelés, az ajánlott mennyiség 450-500 mg is lehet.

(VIA)