Légy egészséges ősszel is!

Közeledik a hűvösebb, nyirkosabb, szelesebb őszi-téli időszak. Mit tehetünk a mindennapokban azért, hogy az immunrendszerünk megfelelően működjön?

Szerző: WK

Az életmódunk komoly hatással van testünk védelmi rendszerére, így érdemes először a napi szokásainkat felülvizsgálni az őszi időszakban is.

Mennyi vitamint szedsz?
Pótoljuk a D-vitamint a szervezetünkben

Ahogy csökken a napsütéses órák száma, úgy csökken a D-vitamin szintje is a szervezetünkben. A legtöbb ember – annak ellenére, hogy úgy hiszi makk egészséges – D-vitamin szintje meglehetősen alacsony. Az őszi-téli időszakban az emberek 90 %-ánál alakul ki D-vitamin-hiány. Ez bevihető táplálékiegészítő formájában, napi ajánlott mennyisége 2-300 nemzetközi egység. K2-vitaminnal kombinálva éri el legjobban a kívánt hatást. Emellett pedig még a számos étellel is segíthetjük a szervezetünket. A legtöbb D-vitamint a szardínia, a tejtermékek, a tojás és a máj tartalmazzák. Különösen a változó korú nőknek (ha szeretik) ajánlott akár heti rendszerességgel májat enni.

FutasMennyit mozogsz?
Könnyű testmozgás, átmozgató torna akár minden nap

A természetben, a friss levegőn végzett rendszeres séta vagy könnyed kocogás télen-nyáron ajánlott. A testmozgás hatására csökken a szervezet stressz szintje, a vérkeringés élénkül. Ha bírjuk és beilleszthető a hetirendünkbe, érdemes legalább heti kétszer-háromszor, mérsékelten megerőltető, erőnléti edzést vagy más fizikai tevékenységet végezni. Legalább 1 megizzasztó cardio-edzést hetente, 1 erősítést-alakformálást, a többi lehet séta, kocogás vagy otthoni torna, kutyasétáltatás.

Mit veszel magadhoz?
Változatos étrend

Minél több friss, szezonális összetevő, azaz zöldségek, gyümölcsök, gabonafélék, sovány húsok és minél kevesebb feldolgozott élelmiszer szerepel a napi menüben, annál hálásabb lesz a szervezetünk a megfelelő vitamin-és ásványianyag bevitelért. Ősszel lehet még az eddiginél több fermentált élelmiszert beilleszteni a mindennapi étrendünkbe, melyek az egészséges bélflóráért felelnek pl. kimcsi, savanyú káposzta, kovászos kenyér.

Eleget alszol?
Stresszcsökkentés és pihentető alvás

Ideális esetben 7-8 óra alatt a szervezet megpihen, regenerálódik. Ha ennél kevesebb időt szánunk felnőttként az alvásra, azt sajnos az immunrendszerünk is megsínyli, ingerlékenyek és stresszevők leszünk. Stresszel teli a napunk? Érdemes tudatosan megtervezni relaxációs időt és megtalálni azokat a stresszcsökkentő technikákat, amelyek számunkra a legtesthezállóbbak (séta, futás a természetben, kutyázás-macskázás, tai-chi, dühöngő szobák látogatása, vagy bármi karakterre szabott dolog).

Fakó vagy egészséges a bőröd színe?
Nyári arc- és testszín akár novemberbe nyúlóan

A barna bőrszínt az egészséggel asszociáljuk. Vannak bőrtípusok, amelyek nyáron se barnulnak le nagyon és már nyár végén fakók, a szerencsésebb kreol bőrtípusúak akár az őszi időszakban, sőt még novemberben is szép színnel büszkélkedhetnek. Szeretnénk hosszan tartó barnaságot? Akkor kövessük a következőket: hanyagoljuk a kádfürdőt és pár hétre-hónapra válasszuk a langyos tusolást. Hidratáljunk kívülről (inkább gazdagabb, olajosabb testvajakkal, testolajokkal és továbbra is igyunk elég vizet. A hidratált bőr nem fog hámlani. Ne radírozzunk erősen, felejtsük el a masszázskefét és a radírkesztyűt. Ne dörzsöljük a törölközőt a testünkön, csak gyengéden tapogassuk le a vizet. Együnk minél több sárga és vöröses tápanyagot: sárgarépa, édesburgonya, sütőtök, paradicsom, csipkebogyó. Ha csinosítjuk magunkat, használjunk sokáig bronzosítót, és öltözékünk se szürküljön-feketedjen be, nyúljunk továbbra is a törtfehérhez, a pasztellekhez vagy az élénk színekhez!