Szerző: BF
A lézerek nagyon sokra mindenre képesek, viszont eltérőek a bőrre gyakorolt hatásuk, ezért is nehéz eldönteni, hogy hol és mivel kezdjük. Választáskor a bőr problémájára fókuszáljunk, hogy mit szeretnénk elérni a lézerrel – ennek tudatában döntsünk a kezelésfajták mellett.
Amerikai bőrgyógyász-kozmetológusok összegyűjtöttek néhány hasznos tudnivalót a lézeres kezelésekkel kapcsolatban. Lássuk!
Mikor érdemes végezni?
Most! Mivel a lézerrel kezelt bőr bizonyos eljárások után akár egy évig is túlérzékeny lehet a napsugárzásra, sok bőrgyógyász-kozmetológus azt javasolja, hogy a lézeres felületkezelést az őszi vagy téli hónapokban végezzük, amikor a nappali órák rövidebbek, és az ember az ideje nagy részét zárt térben tölti. Függetlenül attól, hogy az év melyik szakában végezzük a kezelést, mindig viseljünk széles spektrumú, SPF 30 vagy magasabb fényvédőt. Ez nem csak abban segít, hogy a lehető legjobb eredményeket érjük el, hanem védelmet is nyújt a bőrrák kialakulása ellen, és segít megelőzni a bőr korai öregedését.
Sötétebb bőrön sem tilos!
Tévhit, hogy a lézeres kezelés csak világos bőrtípusok esetén biztonságos. Bár igaz, hogy bizonyos lézerek nagyobb kockázatot jelentenek a sejtkárosodás miatt, de vannak biztonságos és hatékony felületkezelési lehetőségek. Világosabb tónusú afroamerikai, spanyol vagy ázsiai bőrtónusok esetén az erbium lézeres bőrmegújítás jó megoldás lehet, mivel kisebb az elszíneződés kockázata. A sötétebb barna vagy fekete bőrű vendégeknél más lehetőségeket is fontolóra kell venni, például rádiófrekvenciás kezeléseket vagy microneedlinget.
Minden esetben fontos, hogy csak szakértőre bízzuk a kezelés elvégzését – feltétlenül tájékozódjunk a választás előtt!
Bizonyos gyógyszerek befolyásolják az eredményt
Fontos, hogy információ a kezelést végző szakembernek, hogy szedünk-e aktuálisan gyógyszert vagy étrend-kiegészítőt. Ha például hajlamosak vagyunk az ajakherpeszre, a lézeres kezelések előhozhatják. Az izotretinoint (azaz Accutane-t) tartalmazó akne elleni gyógyszerek hegesedést okozhatnak a lézeres kezelést követően, míg az olyan gyakori, vény nélkül kapható termékek, mint az aszpirin, növelhetik a beavatkozás utáni vérzés kockázatát.
A cukorbetegség és más krónikus betegségek szintén befolyásolhatják a kezelések biztonságát, valamint az eredményét. Érdemes a dohányzást is mellőzni legalább a kezelés előtt és után 2 hétig, hogy elkerüljük a szövődményeket és a legoptimálisabb eredményeket célozhassuk meg.
Sorozatban
Bár bizonyos esetekben egyetlen lézeres kezelés megoldja a vendég problémáit, érdemes tudatában lennünk, hogy a legtöbb kezelés ismétlést igényel a legkiemelkedőbb eredmény elérése érdekében. A következő időpont függ attól, hogy milyen lézert használtunk, valamint az egyén egészségi állapotától és gyógyulásának ütemétől is.