Írónők a Szépségről – Mörk Leonóra

Szerző: Mörk Leonóra / WK

„Szép az, ami érdek nélkül tetszik.” (Immanuel Kant).  Új sorozatunkban írók  morfondíroznak a szépségről. Első elmélkedőnk a tavaly év végén megjelentTörött tulipánok szerzője, Mörk Leonóra újságíró, író, szerkesztő, műfordító.

Számodra mi a szépség? Mi tesz egy nőt széppé?

Engem egyszerűen levesz a lábamról a szépség, főként ha egy emberi arcon mutatkozik meg. Hogy én mit látok szépnek, azt onnan tudom, hogy teljesen irigység nélkül gyönyörködöm benne, mert ugyanolyan esztétikai élményt ad, mint ha egy szép festményt vagy tájat néznék.

Változott a szépségről alkotott véleményed az évtizedek során és miben? Ma másképp gondolkodsz a szépségről mint huszon-, harminconévesen?

Időközben rájöttem, hogy a fiatalság önmagában szép és önmagában is érték.

Ha az utcán néha olyan kamaszokat látok, akikről csak úgy sugárzik, hogy utálják önmagukat, a legszívesebben odamennék hozzájuk és ezt elmagyaráznám nekik. De persze nem megyek oda.

Mit tanácsolnál most az akkori önmagadnak?

Hogy legyen tisztában az előzőekkel. És hogy ne nyomkodja a pattanásait!

Követtél el a szépséged ellen valaha bűnöket, mik voltak ezek?

Mint az előző válaszomból is kiderül, kamaszkoromtól sokáig üldöztek a pattanások, és én a legrosszabb módszert választottam az ellenük való küzdelemre.

Miben áll / mi adja pontosan a te szépséged?

Inkább úgy fogalmaznék, mit szeretek a legjobban magamon: azt, hogy hosszúak és vékonyak a végtagjaim, és hogy nem vagyok hajlamos a hízásra, legalább húsz éve nem változott a súlyom. Ez azonban elsősorban genetikai adottság.

Ma másképp vagy szép, mint korábban? Miben? Hogyan?

Már megszületett a lányom, mire rátaláltam arra a bőrgyógyászra, aki felírt a pattanásaimra egy erős gyógyszert. Akkor lehámlott a bőröm, mint egy vedlő tevének, de a pattanásaim örökre elmúltak. Emellett egy nagyon kedves és nagyon profi kozmetikus presztízskérdéssé tette, hogy helyrehozza a bőrömet. Akkoriban egy darabig minden héten jártam hozzá, és addig ápolt egy Magyarországra általa behozott márka kollagénes termékeivel, amíg tényleg szép lett a bőröm.

Mit teszel meg naponta a szépségedért?

Image002
Foto: Bulla Bea

Alapdolgokat: tisztítás, szérum, krémezés, biotermékek. Szeretem a szérumokat, és tényleg soha, de SOHA nem fekszem le anélkül, hogy alaposan ne tisztítanám meg a bőrömet (is). Nagy kedvencem pedig egy olyan kis készülék, amelynek a forgó gumifeje nemcsak tisztítja a bőrt, hanem masszírozza is, illetve serkenti a kollagénrostok képződését.

Mit teszel meg havonta / évente / stb. a szépségedért?

Nekem jól beválnak a textilmaszkok, úgy érzem, valósággal belepréselik a bőrömbe a hatóanyagokat. Az esztétikai bőrgyógyászat beavatkozásai közül azokat szeretem, amikor egyenletesen oszlatják el a bőrömben a hialuronsavat, nem egy helyre benyomnak 5 ml-t, hogy úgy nézzek ki, mint egy téli gabonakészletét a pofazacskójában tároló hörcsög. Szerencsére az a doktornő, aki engem szokott kezelni, igazi művészként veszi szemügyre a páciensei arcát, aztán alkotni kezd.

Hogy állsz a külsőd változásához?

Nyilván nem örülök az öregedés jeleinek, bár hálistennek a súlyom nem változik, 56 kg vagyok, és ugyanúgy 26-os farmert hordok, mint gimnazista koromban. A bőröm pedig a fent leírtaknak köszönhetően most milliószor szebb, mint kamaszként volt. Nyugodtan kimehetek az utcára smink nélkül, aminek rendkívül örülök, mert kevés annál csúnyább látványt ismerek, mint a ráncokba beleülő alapozót.

Mit mondasz/mondanál a tizenéves lányodnak a szépségről? Ha „tölcsérrel” áttölthetnéd a mai tudásod a világról a fejébe: mit fogadjon meg? mire ügyeljen? Miszerint éljen a filter-, az insta, a tik-tok-korban, hogy boldog, szép felnőtt legyen?

A lányom sokkal jobban lát ezen a pályán, mint én, rengeteg sminkes oktatóvideót néz, beauty bloggereket követ, ismeri a legújabb termékeket. És nagyobb erőfeszítést is tesz a végeredmény érdekében:

A lányom a múltkor az útlevélképe kedvéért másfél órán át sminkelte magát, miközben én odamegyek és beülök a fülkébe, kész.

A mostani szépségtrendek gyakran az emberek különbözőségéről szólnak (alacsony, magas, szabályos, szabálytalan, szexepil, színes bőrű, plus size), és arról, a szabálytalanságokat miért látjuk sokszor szépnek. Az ízlésed ebben hogy változott az évek során?

Az angol mondás szerint Beauty is in the eye of the beholder, azaz mindenki mást lát szépnek. Az én szemem a szimmetrikust, a harmonikust, a pozitívat, és nem a szokatlant, a bizarrt vagy a furcsát. Ez ízlés kérdése, mint ahogyan nekem például nem ízlik a sushi, ezért hiába próbálnának rábeszélni, hogy egyem meg, nem fog menni. Ugyanakkor természetesen nem vitatom el másnak azt a jogát, hogy éljen-haljon a sushiért. Szerencsére a világ nagyon sokszínű, és mindenki megtalálhatja benne a saját sushiját.

Image003