A pattanások, a szem alatti táskák, a bőrpír, a pigmentfoltok vagy az idő előtti ráncok rendkívül bosszantóak lehetnek. De érdemes egy kicsit többet foglalkozni velük, mert elképzelhető, hogy az általunk elkövetett étkezési hibák bizonyítékai.
Szerző: WK
Lehet, hogy a testünk éppen segítségért kiált? Az egészség ugyanis az arcunkra van írva.
Nigma Talib, az arcápolás és a természetgyógyászat szakértője négy olyan arctípust különböztet meg, amelyek komoly problémákat jelezhetnek. E tünetek alábecsülése nem csak az esztétikus megjelenést befolyásolja, de súlyos egészségügyi következményekhez is vezet – olvasható a woman.bg cikkében.
A szakember szerint van a cukor-, tejtermék-, alkohol- és gluténfogyasztásra/érzékenységére jellemző személytípusok. ÉS azt is tudja hogy a lakosság nagy része nem is tudja, hogy emésztési problémái vannak, mert nem jelez durván a szervezete.
Ez is érdekelhet: Kalóriaégetés alvás közben? Így csináld!
Cukor arc
Tünetek: Ráncok a szem alatt és a homlokon, vékony, szürkés bőr, apró foltok az arc teljes területén
A szénhidrátokban gazdag étrend – például a sütemények, fehér kenyér és rizs -, megnehezítheti a fiatalos bőr megőrzését. Ezeknek a termékeknek magas a glikémiás indexe, azaz gyorsan megemelik a vércukorszintet, és ugyanolyan gyorsan vissza is ejtik azt. Ennek eredményeként a felesleges glükóz tönkreteszi a kollagént és az elasztint, amelyek felelősek a bőr rugalmasságáért és fiatalos megjelenéséért. Az epidermisz elvékonyodik és érzékennyé válik a sérülésekre.
Az cukrokban gazdag termékek ráncokat alakítanak ki, különösen a szem alatt, ahol a bőr rendkívül érzékeny és a kollagénvesztés a leginkább látható. A felesleges cukor nagyon megterhelheti a beleket is. A szervezet az arcon, a nyakon, a karokon és a háton számos pattanással figyelmeztet a bakteriális egyensúly megsértésére. A cukrok és szénhidrátok fogyasztásának korlátozása azonnali és hosszan tartó, szabad szemmel látható hatásokat eredményezhet.
Tejes arc
Tünetek: Szem alatti táskák és sötét karikák, szemhéjak körüli duzzanat, kis fehér foltok és gennyes csomók az állon.
Ezek a jelek arra utalhatnak arra, hogy a szervezetnek problémái vannak a tejtermékek – sajt, joghurt, vaj vagy tejszín – emésztésével. Egyre több ember laktózérzékeny vagy allergiás a tehéntejfehérjére. Ez kialakulhat már csecsemőkorban, de a kor előrehaladtával is, amikor elveszítjük azokat az enzimeket, amelyek lehetővé teszik a laktóz hatékony emésztését. A tejtermékek emésztési nehézsége általában gyomorpanaszokkal diagnosztizálható, de egyeseknél a károsodott bélműködés nem okoz ilyen tüneteket. Az arcon a tejérzékenységet a legkönnyebben a szemhéjak duzzadásáról vagy a szem alatti táskákról lehet felismerni.
Az állon általában “tejcsomók” jelennek meg, amelyek arról tájékoztatnak, hogy az emésztőrendszer nem képes megemészteni a tejtermékeket. Ha arra gyanakszik, hogy az arc jelei összefügghetnek a tejtermékek fogyasztásával, Nygma azt javasolja, hogy három hétig hagyjon fel minden tejtermékkel, és figyelje meg, hogyan reagál a bőre.
Gluténos arc
Tünetek: Duzzadt, vörös arc, sötét pigmentfoltok vagy foltok az állon
A glutén növényi eredetű élelmiszer-fehérje, amely gabonafélékben – búzában, árpában, rozsban és zabban – található. A laktózhoz hasonlóan egyre több embernél okoz különféle betegségeket. Az allergiás emberek gluténfogyasztása súlyos hasi fájdalmat, puffadást, hasmenést és számos egyéb tünetet okozhat. Egyes táplálkozási szakértők úgy vélik, hogy a glutén kisebb-nagyobb mértékben mindenkinek árt, mivel manapság a búzát erősen genetikailag módosították. De a gluténérzékenyek számára ez a fehérje valójában káros. A belekbe kerülve gyulladást okoz, károsítja a bélbolyhokat. Az arcon duzzanatot okoz, pattanásokkal és sötét pigmentfoltok megjelenésével az állon jelezhet. A lisztérzékenységre gyanakvóknak azt javasoljuk, hogy hagyják abba a búzatermékek fogyasztását, igyanak sok vizet és egyenek rostot tartalmazó ételeket. Az arc duzzanata idővel csökken, és a bőr tónusa kiegyenlítődik.
Alkoholos arc
Tünetek: Szemhéjak közötti áncok vagy bőrpír, lógó szemhéj, kitágult pórusok, megereszkedett bőr, kiszáradt, kipirult arc és orr
A fenti tulajdonságok a borkedvelőkre jellemzőek. Leggyakrabban olyan nőknél észlelik, akik szeretnek naponta egy-két pohárnál többet inni ebből az italból. De valójában ez a hatás minden más típusú alkoholfogyasztásnál megfigyelhető.
Régóta ismert, hogy a túl sok alkohol káros hatással van a bőrre. Kiszárítja, láthatóvá teszi a ráncokat és a gödröcskéket. A szájzugtól az orrig húzódó barázdák mélyülnek általa, így a bőr öregszik. Az alkohol emellett nagy mennyiségű cukrot is tartalmaz, ami károsítja a kollagént, amely az epidermisz rugalmasságának megőrzéséért felelős fehérje. A szakember szerint a túl sok alkohol fogyasztása tágult pórusokhoz, a szemhéjak megereszkedéséhez is vezethet. A szemek közötti tér viszont a máj munkájához kapcsolódik. Azt találták, hogy azoknál a nőknél, akiknek mája túlterhelt az alkohol feldolgozása miatt, hajlamosak mély barázdák vagy bőrpír kialakulni a szemöldökök közötti területen. Röviden azt lehet mondani, hogy az alkohol károsítja a bőrt. Nygma azt tanácsolja mindenkinek, aki ilyen bőrelváltozásokkal küzd, hogy tartson három hetes méregtelenítési szünetet – ennek elegendőnek kell lennie, hogy a szervezet újra egyensúlyba kerüljön.