Nyári időszakban a vendégeink bőre fokozottan ki van téve az erős napfénynek és a magas hőmérsékletnek. Ilyenkor elengedhetetlen a bőr hidratálása, ami a felszínen, illetve a kötőszövetben is szükséges.
Szerző: Varga-Rákosi Beáta kozmetikusmester
A hidratálás során nedvességet juttatunk a bőrbe, ami a nyári időszakban létfontosságú, és ehhez a kozmetikai gépeket is segítségül hívhatjuk a kezeléseinkben.
1.Letisztítás esetén alkalmazzunk a bőrtípusnak megfelelő tisztítóanyagot, ügyelve arra, hogy legyenek benne olyan hatóanyagok is, amelyek hidratálják a bőrt.
2. A bőrápolás egyik alapja az elhalt szarusejtek eltávolítása, és mivel a bőr hidratációjára törekszünk, ezért a hidrodermabráziós eljárást előszeretettel használhatjuk. Az eljárás nemcsak peelingezésre szolgál, hanem hidratálja is a bőrt, és ezáltal a hatóanyagok is jobban tudnak a további lépésekben felszívódni.
A készülékből áramló desztillált víz vagy enzimpeeling-oldat és a mikroszemcsék eltávolítják a bőr felületéről az elhalt szarut. Az újabb fejlesztések esetén desztillált vízzel és savakkal történik a kezelés – ebben az esetben javasolt a nyári időszakban, hogy a vendég ne a nyaralás előtt 1-2 nappal kapja a kezelést.
3. A masszázs során kifejezetten ajánlott ilyenkor az ultrahangos gőzölő, ami ebben az esetben nem a felpuhításra szolgál, hanem a bőr felszíni hidratálására.
Alacsony frekvenciájú ultrahang segítségével tudjuk előállítani a hideg, illetve meleg gőzt a kezeléseinkhez.
4. Hatóanyag-bejuttatásra több gépi kezelést is alkalmazhatunk. Nyáron az ultrahangot, az iontoforézist és az elektroporációt érdemes előnyben részesíteni.
- Ultrahang esetén a készülék kezelőfejében egy kvarckristály található, ami a kezelés során meghatározott frekvencián kezd el rezegni. Az ultrahang terjedéséhez közvetítő közegre van szükségünk, ami lehet ultrahangzselé vagy hatóanyagos zselé. Az ultrahangos hullám több milliméter mélységben tud behatolni a szövetekbe, és ott fejti ki a hatását, segíti a vízben és zsírban oldódó hatóanyagok felszívódását.
- Iontoforézis során egyenáram segítségével hatóanyagionokat juttatunk a bőr mélyebb rétegeibe. Csak vízben oldódó hatóanyagokat tudunk bejuttatni! Ilyenkor az elektromos áram hatására az elektromos töltéssel rendelkező sejtek depolarizálódnak, így átjárhatóvá válnak a töltéssel rendelkező részecskék számára. A hatóanyagok anód, katód vagy váltott póluson juttathatók be, ami a hatóanyagok polaritásától függ. Ma már vannak olyan modern készülékek, amelyek a polaritásukat automatikusan változtatják.
- Elektroporáció esetén a kibocsátott impulzusok hatására a sejthártya lipidjei statikusan feltöltődnek, ennek következtében összetömörödnek, és köztük átjárható csatornák alakulnak ki, amin képes a hatóanyag a bőr mélyebb rétegeibe jutni. Csak a technológiához kifejlesztett, gyártott, steril, orvosi tisztaságú hatóanyagok alkalmazhatóak.
JAVASOLT HATÓANYAGOK
Az alábbi hatóanyagok kiválóan alkalmasak a nyári kezeléseinkbe:
– Hialuronsav – a bőr rugalmasságában, hidratálásában van szerepe.
– Na-hiarunát – hidratáló, nedvességmegkötő.
– Hidrolizált borsófehérje – hidratál.
– Hidrolizált szójafehérje – hidratál.
– Hidrolizált zabfehérje – hidratál.
– Algakivonatok – regenerálják a kötőszövetet.
– Alginátok – hidratáló, ránctalanító.
– Argánolaj – hidratáló, lipid-regeneráló.
– Görögdinnye-magolaj – extra módon hidratálja a zsíros és vegyes bőröket.
– Kollagén – hidratáló, feszesítő.
– Elasztin – hidratáló, feszesítő.
– Elhibin – rugalmasságot ad, hidratál.
– Pektin – hidratáló.
– Kitozán – természetes hidratáló.
– Urea – hidratáló.
– Méz – természetes hidratáló anyag.
– Uborka – hidratáló.
– Rózsaolaj – regenerálja a száraz, dehidratált bőrt, gyulladáscsökkentő.
– Barackmagolaj – xantofill-tartalma miatt antioxidáns,
A- és C-vitamin-tartalma miatt hidratáló hatású.
– Meggykivonat – hidratáló.
– Sárgabarack-kivonat – hidratáló.
– Görögdinnye-kivonat – hidratáló.
5. Különleges eljárásként alkalmazhatjuk az oxigénkezelést, ami nemcsak nyáron, hanem egész évben slágerkezelés lehet az üzletünkben. Az eljárás során a beszívott levegőt egy speciális zeolit szűrő megszűri a szennyeződésektől, és szétválasztja a nitrogént és az oxigént. A 95–97% tisztaságú oxigént magas nyomással injektáljuk a bőr felső rétegén keresztül a bazális sejtsorig. A kezelés során a felszínre és a bőr mélyebb rétegeibe is képesek vagyunk hatóanyagot juttatni, anyagveszteség nélkül.
6. A kezelés lezárásként nagyon jól bevethető eljárások ebben az időszakban a LED-terápia és a Cryo-kezelés. Akkor is sikeresen tudjuk alkalmazni, ha vendégünk leégett és szeretnénk nyugtatni a bőrét. LED-terápia esetén a különböző fények jótékony hatását tudjuk kihasználni. A kezeléseink eredményességét 5–15%-ban tudjuk fokozni, ha lezárásképpen alkalmazzuk. Gyulladáscsökkentő és nyugtató hatása a kék, az ibolya színnek van. Cryo-kezelés során csillapítani tudjuk a hideggel (ami akár -15 ˚C is lehet) a fájdalmat, csökkenteni tudjuk a duzzanatot, eritémiát.
7. A kezelés végén semmiképpen ne felejtsük el a megfelelő fényvédős hidratáló krémet!
VARGA-RÁKOSI BEÁTA kozmetikusmester,
a Corvin Oktatási Központ gyakorlati oktatója,
a White Beauty Pest és White Beauty Buda kozmetikai szalonok tulajdonosa.