Hatóanyag kalauzunk első részében a gyümölcssavakról ejtünk szót, melyek segítenek a nyári igénybevétel után regenerálni megviselt bőrünket.
Szerző: BF
Számos klasszikus hatóanyag nem hiányozhat egy kozmetikus repertoárjából. Íme a legfontosabb ősszetevők és hatóanyagok. Bemutatjuk a gyümölcssavakat!
Gyümölcssavak (AHA = Alpha Hydroxy Acide) a kémiai peelingek csoportjába tartoznak.
Jóllehet eredetileg az AHA-kat növényekből, leginkább gyümölcsökből nyerték, napjainkban a nagy részüket már szintetikus úton állítják elő. Különböző változatai léteznek, melyek hatásmechanizmusukban térnek el egymástól. A legismertebb gyümölcssavak közé tartozik az
_ almasav (Malic acid),
_ a glikolsav (Glykolic acid),
_ a tejsav (Lactic acid),
_ a borsav (Tartaric acid) és
_ a citromsav (Citric acid).
A leggyakrabban a glikolsavat használják. Kis molekuláinak köszönhetően különösen mélyen képes a bőrbe jutni, és a többi gyümölcssavnál erősebben hat.
Felhasználása: A savak hatása általában függ a kiválasztott savak kombinációjától, a molekuláik méretétől, a termék pH-értékétől és a koncentráció mértékétől. Különösen meghatározó a pH-érték. Minél alacsonyabb, annál savasabb a termék, s annál erélyesebb az összhatás. Ebből következik, hogy a kozmetikai kezeléseknél egy bizonyos pH-érték és magas koncentráció esetén feltétlenül közömbösítésre van szükség. Nem megfelelő alkalmazása ugyanis a bőr irritációjával, sőt felmarásával járhat. Komplikáció akkor is előfordulhat, ha az előírásoknak megfelelően használjuk: az érzékenyebb egyének égő érzésről számolhatnak be, s bőrük kipirosodhat, kiszáradhat. A kezelést követően a bőr fényérzékenyebbé válik, ezért pár napig mindenképpen intenzívebb fényvédelmet igényel. Amennyiben ez elmarad, festékfoltok és idő előtti ráncok is kialakulhatnak. Az egész napos fényvédelmet biztosító készítménynek mind az UV-A, mind az UV-B filtereket feltétlenül tartalmaznia kell.
Hatásmechanizmus: A gyümölcssavas kezelések hatására, melynek eredményeképpen felgyorsul a sejtek anyagcseréje, valamint a kollagénrostok szintézise, intenzíven regenerálódik a bőr. Emellett várhatóan halványulnak a zavaró pigmentfoltok, csökken a bőrön lévő tisztátalanságok száma, s a túlzott szarusodástól megszabadulva puhább bőrfelszínre is számítani lehet. Ezenkívül, mivel a bőr nedvességfelvevő képességének javulását is eredményezi a kezelés, a finomabb ráncocskák eltűnnek és a mélyebbek pedig laposabbá válnak. Sok bőrproblémára jelentenek tehát teljes körű megoldást.