Mostanra valószínűleg már mindenki tudja, hogy mennyire fontos a sminkkefék rendszeres tisztítása, de a bőrápoló eszközök tisztasága is ugyanilyen lényeges. Legyél őszinte magadhoz: mostanában kimostad például a gua sha eszközeidet? – Használnál újra és újra piszkos törülközőt a testedre? – kérdezi Kai Yim, az Öt Évszak TCM akupunktúrás és gyógynövényszakértője. Nyilvánvalóan nem. Ezért kell ezeket […]
Szerző: WK
Mostanra valószínűleg már mindenki tudja, hogy mennyire fontos a sminkkefék rendszeres tisztítása, de a bőrápoló eszközök tisztasága is ugyanilyen lényeges. Legyél őszinte magadhoz: mostanában kimostad például a gua sha eszközeidet?
– Használnál újra és újra piszkos törülközőt a testedre? – kérdezi Kai Yim, az Öt Évszak TCM akupunktúrás és gyógynövényszakértője. Nyilvánvalóan nem. Ezért kell ezeket is tisztítani.
– Hasonlóan a sminkkeféinkhez, a baktériumok felhalmozódhatnak például a gua sha eszközökön is, és kiütéseket, fertőzéseket okozhatnak – figyelmeztet Dr. Sheila Farhang, bőrgyógyász, az Avant Dermatology & Aesthetics alapítója.
Még ha nem is gondoljuk, hogy a gua sha-n bármilyen felhalmozódás van, Yim szerint maga a környezet, amelyben hagyjuk, baktériumok melegágya lehet, mivel a legtöbb ember a gua sha eszközeit a fürdőszobában tartja a bőrápolás rutin többi használati tárgyával együtt. Azt pedig senki nem szeretné, hogy bármilyen fertőzést okozó szennyeződés az arcára kerüljön. Íme, a Byride.com tippjei.
Szappanos víz
A legegyszerűbb, ha a gua sha eszközt kézzel mossuk, meleg vízzel úgy, hogy egy kis szappant teszünk a kezünkre. Habosítsuk fel és 30 másodpercig mossuk át a gua sha eszközt, öblítsük le és egy puha ruhával – a mikroszálas anyag nagyszerű erre – töröljük át. Fontos, hogy a gua sha kő rendkívül csúszóssá válik, amint a szappant felvisszük rá, ezért legyünk nagyon óvatosak, ne csússzon ki a kezünkből.
Áztasd vízben
Ha egy kicsit több időd van – vagy ha mindenáron el akarod kerülni a kő elejtését – a szakemberek szerint a gua sha eszköz tisztításának legjobb – és legbiztonságosabb – módja, ha egy tál meleg, szappanos vízben áztatod. Ami a szappant illeti, Yim szerint az antibakteriális folyékony kéziszappan tökéletes erre.
Fogkefével
Míg sok gua sha eszköz ívelt élekkel rendelkezik, némelyiknek fogai, vannak mint egy fésűnek. Ha az eszközödnek szűk bordái vannak, akkor egy kis kefével – például fogkefével – tisztítsd meg a bordák között, ahol az olaj és a szennyeződések felhalmozódhatnak.
Milyen anyagból készül
Az, hogy miből készült a gua sha eszközöd, meghatározza, hogy milyen gyakran kell tisztítani.
– Minél porózusabb az anyag, annál gyakrabban kell tisztítani – mondja Farhang. – A fémek – mint például az ezüst és a réz – a legkevésbé porózusak, de nem túl gyakoriak gua sha kőként. A jó minőségű kövek, mint például a jáde és a rózsakvarc nem porózusak, de a fából készült eszközök igen, és nehezebben tisztíthatóak. Ha fából készült gua shád van, minden mosás után be kell olajoznod, hogy ne repedjen be.
Akármiből is készül, Yim szerint érdemes minden használat után azonnal leöblíteni.
Permetezd be alkohollal
Ha aggódsz amiatt, hogy a gua sha eszközödön aknét okozó baktériumok telepednek meg, a fertőtlenítési rutinodat kiegészítheted alkohollal. Fújj egy kis alkoholos fertőtlenítőszert az eszközödre, miután az teljesen megszárad. Ezzel minden visszamaradt baktériumot eltávolíthatsz.
Amit tudni érdemes a gua sháról
A gua sha eszközök nem újkeletűek. A hagyományos kínai orvoslásban több ezer éves múltra tekintenek vissza: bizonyítottan fokozzák a vérkeringést a kezelt területen. Modernebb ismertségüket ösztönözte lifting hatásuk, de a testre is alkalmazhatóak.
– Különbség van az arcra és a testre szánt gua sha, valamint az orvosi gua sha között – mondja Yim. – Attól függően, hogy milyen területet kezelünk, figyelembe vesszük az eszköz típusát, méretét és anyagát. Az arc gua shával sokkal gyengédebb technikát alkalmazunk, és általában biztonságos az otthoni kezeléshez is. Az orvosi vagy test gua sha-t általában az akupunktúrával együtt alkalmazzák, rengeteg rendellenességet kezelhetnek vele, például a korai influenzát, hörghurutot, migrénes fejfájást és a májgyulladást is.