Gáspár Viktória: Az első krémeket magamnak készítettem

Gáspár Viktóriával még sminkversenyző korában ismerkedtem meg. Majd néhány éve kiderült, hogy már nem sminkesként dolgozik, hanem natúrkozmetikumokat fejleszt, gyárt.

Szerző: MG

Mikor, milyen indíttatásra vágtál bele a termékfejlesztésbe?
2013-ban még sminkmesterként dolgoztam. A közel 20 éves pályafutásom alatt nagyon sok arccal és bőrrel találkoztam, köztük rengeteg problémás bőrű modellel. Egy idő után már nem akartam alapozókkal és a púderekkel elfedni a gyulladt pattanásokat, a ki nem tisztított, mitesszeres-aknés bőröket. Szerettem volna segíteni rajtuk, ezért beleástam magam a natúrkozmetikumok világába. Az első krémeket magamnak készítettem, és néhányat bevittem a sminksuliba, hogy próbálják ki a tanulóim a modelleken.  Ebből alakult ki a natúrkozmetikum-készítő vállalkozásom, a Kencekonyha, ahol az első hallgatóim a tanulóim voltak. Öt évig tanítottam az otthoni natúrkozmetikum-készítést, eközben folyamatosan fejlesztettem magam, kísérleteztem, és felkutattam a világ legjobb hatóanyaggyártóit, hogy a legjobb összetevőkkel dolgozhassak. Ma már a lakossági termékek mellett egy professzionális termékvonal is a cégem portfóliójának része.


A kozmetikumkészítés legalább annyi kreativitást igényel, mint a sminkelés, csak sokkal felelősségteljesebb, komolyabb és összetettebb dolog.

Hogyan fér bele a kozmetikusi munkádba mindez időben?
Nehezen. Viszont kozmetikusként tudok igazán kikapcsolódni, pihenni. A vendégeim nagyon megbecsülik, hogy hozzám járhatnak. Tudják, hogy jó kezekben vannak, s hogy olyan terméket adok nekik, amiben megbízhatnak, amivel kezelem is őket. A kozmetikusi munkám inspirál is, sokszor kezelés közben találok ki egy-egy új terméket.

Hogy történik nálad a termékfejlesztés?
A receptúra összeállításával kezdődik, attól függően, hogy az összetevőkre építve vagy egy bőrproblémára készítek terméket. A hatóanyagok formulázásával sokszor 2-3 variációt is készítünk, hogy lássam, hogy dolgoznak együtt az összetevők. Az első mintát egy sor különböző laboratóriumi, stabilitási, mikrobiológiai stb. vizsgálatnak vetjük alá. A kész mintaterméket elkezdjük tesztelni, hogy megvizsgáljuk a hatásfokát. A forgalomba kerülés előtt újabb ellenőrzések és vizsgálatok következnek, megtervezem a csomagolást és a címkéket, majd elindul a termékengedélyeztetési folyamat és a termékregisztráció.

Mitől függ, hogy milyen hatóanyagokat választasz?
A termék típusától és funkciójától, valamint attól, hogy milyen bőrre vagy bőrproblémára készül a termék. Nem szeretem, ha egy kozmetikumban csak egy összetevőből áll a fő hatóanyag, mert az nem fog csodát tenni.

Követed a nemzetközi trendeket?
Igen, de nem ez határozza meg a munkámat. Ma már több nemzetközi hatóanyaggyártó vagy forgalmazó cég keres meg engem, hogy bemutassa az új termékeit, és nem nekem kell kutakodnom az új dolgok iránt. Igyekszem olyan összetevőkkel dolgozni, amelyeket más még nem használ.

Milyen felszerelést igényel a termékfejlesztés?
Nagyon sokfélét, nehéz is lenne mindet felsorolni: sterilizátorok, többféle keverő, inkubátorok, töltő gép, a laborvizsgálatokhoz szükséges berendezések.

Most milyen készítmények vannak megszületőben a laborodban?
Több terméken is dolgozom, mindegyik már az engedélyeztetési fázisban van. Két fátyolmaszkon, amit az egyik luxus szálloda partnerem kérésére készítettem. A másik termék pedig egy rosaceás bőrre való arckrém, amibe olyan hatóanyagokat raktam össze, amelyek minden oldalról célkeresztbe veszik a legmakacsabb rosacea tüneteit.