Azt már egészen korán megtanuljuk, hogy a születési évünk határozza meg, hogy hány évesek vagyunk, és minden alkalommal, amikor egy újabb születésnapi gyertyát fújunk el a tortán, ez az életkor eggyel nő. De a születésnapi gyertyák száma nem mindig egyezik meg azzal, hogy ki hány évesnek érzi magát.
Szerző: WK
A pszichológusok szubjektív életkornak nevezik azt az életkort, amelyet mi érzünk, függetlenül a korunktól – írja a psychologytoday.com.
Nem meglepő, de ez a jelenség egyben nagyon pozitív, hiszen valószínűleg több olyan egészséges szokást is felvettünk az eltelt évtizedekben, amelyek segítenek megőrizni az egészségünket, mint például az egészséges étkezés és a rendszeres testmozgás.
Felmérés készült
De mennyire gyakori, hogy az emberek fiatalabbnak érzik magukat, mint a valós koruk, és változik ez a gondolkodás az évek során? Erre a kérdésre keresték a választ pszichiáterek, akik a Psychological Science folyóiratban megjelent cikkükben publikálták az eredményeket.
Egy Németországban végzett hosszútávú tanulmány adatait vetették össze, amelyben 1996-tól kezdődően néhány évente teszteltek idősebb felnőtteket 61 éves átlagéletkorral. A következő években új embereket vettek be a vizsgálatba, szélesítve a korosztályt. Ez lehetővé tette a kutatók számára, hogy feltárják egyrészt, hogy az emberek hajlamosak-e fiatalabbnak érezni magukat, mint valójában, másrészt azt is, hogy ez a tendencia változik-e az évek során. A résztvevők azon túl, hogy elmondták, hány évesnek érzik magukat, iskolázottságukról, magányosságukról és egészségi állapotukról is tájékoztatást adtak.
A kutatók azt tapasztalták, hogy a 40 év felettiek körében általános tendencia volt, hogy fiatalabbnak érzik magukat: átlagosan körülbelül 11 százalékkal. Egy 45 éves ember körülbelül 40 évesnek érezte magát, ráadásul ez az érzés sűrűbben fordult elő a nőknél, mint a férfiaknál.
Mennyi minden befolyásolja
Meglepő módon egyébként sok tényező növelte a szakadékot az érzett és a tényleges életkor között. A magasabb képzettségűek például fiatalabbnak érezték magukat, és a jó egészségi állapotúak is ezt vallották – ez persze nem meglepő. A magányosság viszont éppen az ellenkező hatást váltott ki. És ez még nem minden! Azt gondolhatnánk, hogy amikor közeledünk életünk végéhez – különösen, ha a ’80-as és ’90-es éveinkben járunk -, egyre közelebb kerülünk a tényleges életkorunkhoz. De ez a tanulmány erre is rácáfolt.
Meg fogsz lepődni, milyen gyorsan esünk szerelembe! Itt a tudományos bizonyíték!
Az egyik legérdekesebb megállapítás az volt, hogy a képzelt és a valós életkor közötti különbség idővel egyre nagyobb lett az évek előrehaladtával. A vizsgálatban részt vevő, 1935 előtt született egyéneknél volt a legnagyobb különbség az érzett életkor és a tényleges életkor között. Az 1936 és 1951 között születetteknél valamivel kisebb, az 1952 után születetteknél pedig a legkisebb. Vagyis, az emberek az életkor előrehaladtával egyre fiatalabbnak érzik magukat.
Az egyelőre nem világos, hogy mi okozza ezt a tendenciát, és ez a tanulmány nem is foglalkozott vele. De az tény, hogy a modern korban sok kulturális támogatás áll rendelkezésre az idősek számára olyan tevékenységekhez, amelyek általában fiatalon tartják őket. Például a média és a közösségi média kiemelten foglalkozik sokszor az idősebb felnőttek sporteredményeivel, és a mozgás fontosságával összességében. De a filmekben is az idősebb szereplőket nemcsak nyugdíjasként, hanem a közösség aktív tagjaiként kezelik a legtöbb esetben.
A témához kapcsolódó fontos cikkeink:
Íme, Salma Hayek fiatalságának titka
Három egyszerű házi fiatalító arcmaszk gyümölcsökkel
Hogyan hat a szerelem a bőröd állapotára? A legjobb fiatalító!