Szerző: BORONKAY VICA Kozmetikusmester, biológiatanár és mentálhigiénés szakember
A felnőttkor több életkori szakaszra bontható, melynek testi-lelki jellegzetességeinek ismereteit a bőrápolás során sikerrel kamatoztathatjuk.
Az életkorok évszámhoz társított, számos felosztási lehetősége közül az alábbi felosztás mentén tekintjük át a különböző változásokat, melyben e cikkben csak az első kettővel foglalkozunk:
-
Kezdeti felnőttkor – átmenet az ifjú- és a felnőttkor között (kb. 26-35 év).
-
A felnőttkor középső szakasza (35-45 év) és a változókor.
-
A felnőttkor késői szakasza (46-60 év).
-
Öregedés (60-tól).
Kezdeti felnőttkor
A fejlődéslélektan oldaláról tekintve ez az élettapasztalatok gyűjtése, az ön- és emberismeret kiforrásának, a felelősségtudatnak a megszilárdulása. A személyiség képessé válik a korábban kitűzött céljai felülvizsgálatára, s ha kell ezek újraértékelésére, módosítására és a megújulásra.
A bőr elasztikus rostjainak leépülése már 17 éves kortól, míg kollagénrostjainak változásai 25 éves kortól elindulnak.
Ezen bőrszerkezeti átépülések ránézésre az életszakasz kezdetén még nem láthatóak, ennek ellenére tudatos kozmetikai ápolást igényelnek.
Ugyan a serdülés hormonhullámzásai ekkorra már teljesen lecsitulnak, így a faggyúszekréció is normalizálódó tendenciát mutat, mégis ritka a problémamentes bőr. Az egyént érő pszichés terhelés, stressz, a városi élet hatásai (elektroszmog, légszennyezettség, rohanó életmód, alváshiány, táplálkozási kilengések, élvezeti cikkek fogyasztása stb.) a fogamzásgátló pirulák szedése, a nem megfelelő bőrápolás és bőrtömítő dekorkozmetikumok használata nyomot hagynak bőrünkön. A kozmetikai ápolás fő szempontja a hidratálás, a bőrbarrier regenerálása a már fellépő állapotok enyhítésére és a súlyosabb problémák megelőzése céljából.
A manapság divatos, irányadó stílus magazinokban és reklámokban a fiatalság és a szépség túlzóan idealizált. Sajnálatos tény, hogy e médianyomás pszichés következményei, az önértékelési és testképzavarok kialakulásának a gyakorisága nő, gyakran már kamasz- és ifjúkorban megjelenik.
A testképzavarok kezdeti tünetei olykor észrevétlenek, azonban igen súlyos állapotokig vezethetnek (anorexia, bulémia, ortorexia stb.). Egyre gyakoribbak a bőr életfolyamataiba való radikális beavatkozások, az idejekorán alkalmazott eljárások (pl. gépi anti-aging kezelések, invazív eljárások, nem átgondolt drasztikus hámlasztások), illetve az ehhez társuló otthoni, különböző szakszerűtlen média felületek csodakezeléseit követő „sufnituning” bőrápolás. Sajnos ezek hosszú távú következményei beláthatatlanok.
A gyermekvállalás ideje
Manapság a 20-as évek elejétől egészen a negyvenes évek elejéig kitolódhat. A létbizonytalanság félelme vagy a napjainkra jellemző önmegvalósítás fontossága miatt egyre gyakoribb a párok harminc év feletti gyermekvállalása – nem ritka jelenség a negyvenes éveiket kezdő hölgyek várandóssága sem.
Egy nő életében a várandósság időszaka különböző bőrtünetekkel járhat (fokozott érzékenység, gyulladások, növedékek, hiperpigmentáció, hipertrichózis, terhességi csíkok stb.), melyek zöme a szülés után spontán helyreáll, eltűnik. Vannak olyan tünetek azonban, amelyek fennmaradnak, és kozmetikai segítséget igényelnek. Az ilyen tünetek kezelése a szoptatás befejezése után, a hormonegyensúly helyreállását követően kezdhetőek meg.
A felnőttkor középső szakasza
Lélektani szempontból az élet nagy szakító próbái jellemezhetik. Előfordul, hogy a korábbi életterveinket nem fedi a valóság. Rádöbbenhetünk a saját képességeink korlátaira, esetleg megmásíthatatlanságára. Ennek eredménye lehet a csalódottság és a kiábrándultság. Megeshet továbbá, hogy a házasságunk vagy a párkapcsolatunk sem idilli. Gyakorta a hétköznapok küzdelmei nyomják rá bélyegüket. Kísérthetnek a külön utak, megoldásnak tűnhet a ,,tüzet” kívül keresni. Ez a kapcsolatok legkritikusabb időszakasza, és a lélekben dúló válságok az arcbőrünkön is megjelennek.
A lelki csalódások, a társadalom vélt vagy valós nyomása és az egyre erősödő médiakáosz a különféle plasztikai beavatkozások számát szaporítja. Egyre korábbi életkorokban fordulnak a hölgyek – és nem ritkán az urak is – a különböző szépségszobrászati megoldás (pl. botox-kezelések, implantátumok) felé.
Bár az életkor előrehaladásának tényét néha nehéz elfogadni, ám a ,,mindenáronörökfiatal” látszatanák fenntartása komoly egészségügyi károkkal járhat.
(Folytatjuk….)