Szerző: Lázár Noémi
35-40 felett már megjelenhet pár – a bőrgyógyászok csak így hívják – „békés képlet” a bőrünkön, melyek csak kozmetikai- esztétikai szempontból jelentenek problémát, és egyéni érzékenységtől függ, kit zavarnak.
Ezek a jóindulatú képletek a bőr öregedésével és a genetikai hajlam érvényesülésével összefüggésben jönnek egyre inkább elő.
A most következő őszi-téli időszak nagyjából novembertől márciusig – amikor ruhával fedjük el az egyébként napnak, időjárásnak kitett tesztrészeinket – alkalmas kifejezetten bármilyen növedék eltávolítására, az ezzel való foglalkozásra. Amit eltávolíttattunk, nem fog visszajönni, de mindig jöhetnek újabbak, ez az élet rendje.
Melyek a leggyakoribb dekoltázs-szomorítók?
- A „szoláris lentigo” más néven májfolt (az angolban találóan age-spot) szeplőhöz hasonló, de nagyobb, barnás foltjai az erős és gyakori UV-sugárzásnak kitett helyeken főként az orcákon, a dekoltázs felső részén vagy a kézháton jelennek meg. Akinek az anyukája idősebb korban májfoltos lett, annak ez intő jel, és az már idejekorán vegye komolyan a napvédelmet. Fontos az egész éves (!) napvédőzés, hogy legalább halványabban jelenjenek meg vagy télen halványodjanak a foltok. Hormonális hatások pl. fogamzásgátló tabletta szedés, terhesség, lombikbébi-hormonpótlás még rátehetnek egy nagy lapáttal a meglévő hajlamra.
- A fibróma bőrön lifegő „kukacnyi” apró bőrnövedék. Általában az összefekvő testrészeken alakul ki főleg nyakon, hónaljak körül, has alsó részén, combtőben. A nyári izzadás, nyaklánc viselése, ing nyaka, zárt ruha tovább provokálhatja. Utóbbi kutatások szerint vírusok is szerepet játszanak a kialakulásban. Függ a bőr típusától is. Akinek hajlama van rá, jobban előjöhet. A fibróma – ha véletlenül megsérül – sem indulhat el rossz irányba. Ezek a fajták soha nem válhatnak rosszindulatúvá, csak nőhetnek. Ha irritálódnak és esetleg leszakadnak – ami persze fájdalmas -, a leszakadás helyén felülfertőződhet a helyük. Ezeket „égetéssel”, elektrokauterrel szedik le vagy a lézeres eltávolítás is szóba jöhet. A nagyobbak helyi érzéstelenítést kapnak, a kisebbek egy szempillantás alatt fájdalom nélkül leszedhetők.
- Szintén picit kiálló, elszarusodás szerű növedékek a verruca seborrohica-k, melyek szintén a korunknak „köszönhetünk”. Nyakon, dekoltázson, törzsön, hónaljnál jelentkeznek. Az izzadás és az erős nap, leégés provokálhatja. Apró pöttyként kezdhetik, és úgy csúnyulnak tovább. Viszkethetnek is. Ezeket is le lehet gyönyörűen szedni akár égetéssel, akár Volkmann-kanállal leemelhető a hám felső részéről. Lesz egy pici seb, ami néhány nap alatt szépen begyógyul.
- Gombostűfejnyi vagy annál is kisebb vörös vérömleny-szerűségek, az ún. „rubin névusz”-ok is csupán zavaróak a bőrben, de teljesen veszélytelenek.
- A molluscum-ok vagyis az igazi uszodaszemölcsök főleg gyerekeknél alakulnak ki, félgömb szerűen emelkednek ki, bárhol előfordulhatnak a bőrön. Főleg a kezeken, talpon alakulnak ki a leggyakoribb szemölcsök, az ún. verruca vulgaris-ok. Ezeket az elváltozásokat vírus okozza és fertőzőek. Lehetnek egyesével is, de általában csoportosan alakulnak ki.
- És persze végezetül, de egyáltalán nem utolsósorban az anyajegyek, amiknek több fajtája van: többek között a bőrből kiemelkedőek, általában bőrszínűek, néha megduzzadnak. A festékes anyajegyek nagyrészt a bőr szintjében vannak. Ezek hajlamosabbak az elfajulásra. Az anyajegynél gyakran a viszketés hívja fel a figyelmet a változásra. Lehet, hogy még akkor sincs semmi gond vele, de érdemes szakembernek megmutatni, hogy megnyugtasson bennünket.
Ha régebb óta zavarnak bennünket ezek az esztétikai elváltozások vagy kétségeink vannak bármely növedékkel kapcsolatban, itt van rá az alkalmas idő, ne hezitáljunk felkeresni egy szakembert.
Dr. Szokolai Erzsébet orvosigazgató, bőrgyógyász, kozmetológus PRE-Pharma