Bódis Kriszta író: „Az én szépségem is minél inkább nem a külsőről szól, annál szebb”

Szerző: WK

„Szép az, ami érdek nélkül tetszik.” (Immanuel Kant). Sorozatunkban írók  morfondíroznak a szépség fogalmáról és a szépség saját életükben betöltött szerepéről. Krisztának nemrég jelent meg Kisasszonyképző című kötete, melyből Tüdős Klára regényes élettörténetét ismerhetjük meg. 

Image1

Számodra mi a Szépség, Kriszta?

A szépre való igény örök, de az, hogy mi a szép, az mindig változik. Ha nem volna egy adott kultúra és ízlésvilág, amibe beleszületünk, és amelyik  meghatározza, hogy éppen mi a szép, bizonyára annyiféle szép létezne, amennyien vagyunk.
„Valószínűleg a világon minden szép, csak éppen a „hangadók” kisajátítják a jogot arra, hogy ők mondják meg, mi az abszolút és univerzálisan SZÉP.”

Mi tesz egy nőt széppé?

A nőiséggel összekapcsolódó szépség általában átszexualizált. A szexuálisan vonzó nőt tartja a társadalom szépnek, ami leszűkíti a szépség fogalmát és a nők lehetőségeit és mozgásterét is általában. Ez nagyon sok szempontból problematikus.
„Igazából mindenki úgy szép, ahogy van. Ehhez azonban át kéne keretezni a gondolkodást. Úgy is mondhatnám, meg kéne tanulnunk látni ezt a létező világ lényegéből fakadó szépséget.”

Változott a szépségről alkotott véleményed az évtizedek során és miben? Ma másképp gondolkodsz a szépségről mint húszon-, harmincévesen?

Ez a vélemény, amelyet képviselek, nagyon a mostanra kiérlelt tudásom. Korábban én is a libidó fogságában tündöklő szépséget láttam, igaz, nagyon tudatosan foglalkoztam azzal, hogy felismerjem a korlátait és összefüggéseit a divattal, a fogyasztói társadalmat fenntartó tudat manipulációkkal, a fallokrata kultúrával, vagy a  társadalmi szerep konstrukciókkal.

Mit tanácsolnál most az akkori önmagadnak? Követtél el a szépséged ellen valaha bűnöket? Mik voltak ezek?

Azt tanácsolnám, hogy ne foglalkozzon annyit az úgynevezett szépséggel. Egyébként így is tettem.
„A testünk és lelkünk ellen lehet bűnöket elkövetni, szóval a tudatos, EGÉSZ-ségre, vagyis a minél teljesebb életre való törekvés végső soron a szépséghez vezet.”
Miben áll / mi adja pontosan a te szépséged? Ma másképp vagy szép, mint korábban?
Az én szépségem ugyanolyan szép, mint a másoké, és minél inkább NEM a külsőről szól, annál szebb.

Mégis, mit teszel meg naponta a szépségedért?

Igyekszem minél kevesebb időt eltölteni ezzel, mert sokkal fontosabb feladataim vannak, minthogy pénzt és időt pazaroljak a külsőmre, mert a szépséget az emberek a feszes bőrükkel, az izmaikkal, a fényes hajukkal stb. azonosítják.

Hogy állsz a külsőd változásához?

Folyamatos ismerkedésben vagyok a külsőmmel, ami elfogadáshoz vezet.

Mit mondasz/mondanál a tizenéves lányodnak a szépségről? Ha “tölcsérrel” áttölthetnéd a mai tudásod a világról a fejébe: mit fogadjon meg? mire ügyeljen? Miszerint éljen a filter-, az insta, a tik-tok-korban, hogy boldog, szép felnőtt legyen?

Az egészségével, a kiegyensúlyozottságával, az élete értelmének megtalálásával, az önmaga megismerésével és mások elfogadásával, a tudatosabb élettel foglalkozzon. A szépség és boldogság ezek mellékterméke, és meg is fogja kapni, de csak akkor, ha nem az „úgynevezett szépség” hajszolása lesz élete középpontjában.