Előbb vagy utóbb minden nő szembesül a narancsbőrrel, azokkal a bosszantó, apró gödröcskékkel, amelyek rontják bőrünk megjelenését. Általában a feneket és a combokat érinti, de más területeken is előfordulhat. Akkor keletkezik, amikor a zsírlerakódás átnyomja a bőr alatti kötőszövetet. Most megnézzük miért, hogyan alakul ki és mit tehetünk ellene!
Szerző: WK
Tények a cellulitról
- A nők 80-90 százaléka tapasztalja
- Narancsbőrnek is nevezik a textúrája miatt
- Számos kezelés áll rendelkezésre, de a hatás többnyire átmeneti
- A zsírszegény étrend, a dohányzás abbahagyása és az aktív életmód segíthet csökkenteni a cellulit előfordulását
Amit tudni érdemes….
Cellulit férfiak és nők esetében egyaránt előfordulhat, de a nőknél gyakoribb a zsír, az izom és a kötőszövet eltérő eloszlása miatt. A nők 80-90 százaléka tapasztalhat cellulitot élete egy bizonyos pontján.
Egy 2009-ben közzétett cellulit-súlyossági skála három fokozat alapján rangsorolja ezt az állapotot:
1. fokozat – enyhe: 1 és 4 közötti felületi mélyedés, a bőr enyhén megereszkedett
2. fokozat – mérsékelt: Öt és kilenc közötti közepes mélyedés látható, „túrós” megjelenésű bőrfelszín
3. fokozat – súlyos: A bőr „matracszerű” megjelenésű, 10 vagy több mély mélyedéssel.
Okok
A cellulit pontos oka ismeretlen, de úgy tűnik, hogy a bőr felszíne alatt található kötőszövet és a közvetlenül alatta lévő zsírréteg közötti kölcsönhatás eredménye. Nőknél a zsírsejtek és a kötőszövet ebben a rétegben függőlegesen helyezkednek el, és ha a zsírsejtek „benyúlnak” a bőrrétegbe, az a narancsbőr látszatát kelti.
A férfiaknál a szövetek keresztbe-kasul helyezkednek el, ami megmagyarázhatja, hogy náluk miért alakul ki kisebb valószínűséggel cellulit, mint a nőknél.
De néhány más tényező is összefügg a cellulitisz kialakulásának esélyével.
Hormonális tényezők és életkor
A hormonok fontos szerepet játszanak a cellulit kialakulásában. Az ösztrogén, az inzulin, a noradrenalin, a pajzsmirigyhormonok és a prolaktin részt vesznek a cellulitképződés folyamatában. Az egyik elmélet szerint, ahogy a nőknél a menopauza közeledtével csökken az ösztrogénszint, a bőr alatti kötőszövet vérellátása is egyre rosszabb. Az alacsonyabb vérkeringés kevesebb oxigént is jelent az adott területen, ami alacsonyabb kollagéntermelést eredményez, ráadásul a zsírsejtek is megnagyobbodnak az ösztrogénszint csökkenésével. Ezek a tényezők együttesen teszik láthatóbbá a zsírlerakódásokat. A bőr alatti zsír a gyengülő kötőszöveten keresztül kitüremkedik, és a jól ismert gödröcskés hatást váltja ki. Az életkor előrehaladtával a bőr is kevésbé rugalmas, vékonyabbá válik, és nagyobb valószínűséggel megereszkedik. Ez is növeli a narancsbőr kialakulásának esélyét.
Genetikai tényezők
Bizonyos gének is közrejátszanak a narancsbőr kialakulásában. A genetikai tényezők összefüggésbe hozhatóak az anyagcsere sebességével, a bőr alatti zsír eloszlásával, az etnikai hovatartozással és a keringési szintekkel. Ezek befolyásolhatják a cellulit kialakulásának esélyét.
Életmód
A cellulitot nem a „méreganyagok” okozzák, bár az egészséges életmód segíthet csökkenteni a kockázatot.
- Azok az emberek, akik túl sok zsíros ételt, szénhidrátot és sót fogyasztanak, valamint túl kevés rostot esznek, valószínűleg hajlamosabbak lesznek a narancsbőr kialakulására
- Szintén gyakoribb lehet a dohányzóknál és azoknál, akik nem mozognak vagy hosszú ideig ülnek esetleg állnak
- A feszes alsónemű viselése korlátozhatja a véráramlást, és ez hozzájárulhat a cellulit kialakulásához
A narancsbőr inkább azoknál alakul ki, akik súlyfelesleggel rendelkeznek, de karcsú és fitt embereknél is előfordulhat. Általában 25 éves kor után kezdődik, de egyre inkább érinti a fiatalabbakat, tinédzsereket is.
Kezelés és eltávolítás
A narancsbőr eltávolítására számos terápiát javasolnak a szakemberek. Az Amerikai Bőrgyógyászati Akadémia (AAD) áttekintett néhány olyan technikát, amelyek a bőrfelszín alatti kötőszöveti sávok felbontásával sikeresen csökkenthetik a narancsbőr megjelenését.
- Az Akusztikus Hullám Terápia során a testen kívül létrehozott impulzusok akusztikus (hang) hullámok formájában beáramlanak a szövetek belsejébe. Ott öngyógyító folyamatokat indíthatnak el a fokozott anyagcsere és nyirokkeringés beindításával. Több kezelésre is szükség van.
- A lézeres kezelés egy évig vagy még tovább is eredményes lehet a cellulitisz csökkentésében, eltüntetésében. Ennek során egy nagyon kicsi lézerszondát helyeznek a bőr alá, amikor a lézer kiégeti a szálat, a lézerenergia felbontja a bőr alatti kidudorodó sávokat, amelyek narancsbőrt okoznak.
- A zsírleszívás kis mennyiségű zsírt távolít el, de ez ronthat a gödröcskék állapotán. A kutatások még nem bizonyították, hogy a cellulitisz csökkentésére alkalmas.
- Az ultrahangos zsírbontás során is a zsírt célozzák meg és pusztítják el
Krémek és összetevők
Néhány krémet azért javasolnak a szakemberek, mert ezek a zsírszövetekre hatnak.
A koffein dehidratálja a sejteket, így azok kevésbé láthatóak, viszont ezt naponta kell alkalmazni.
A retinol a bőr vastagításával csökkentheti a narancsbőr megjelenését. Legalább 6 hónapos használatra van szükség ahhoz, hogy eredményeket lehessen látni. Fontos, hogy először mindig tegyen egy próbát, mert egyeseknél olyan mellékhatásokat tapasztaltak, mint például erős szívdobogás.
(VIA)