Amikor fájdalmas a tél: hideg ekcéma

Az ekcéma egy bőrgyulladás, szakmai nevén dermatitis. Ha valamilyen allergén váltja ki, akkor atópiás dermatitisről beszélünk. A hideg ekcéma nem önmagában létező bőrbetegség, hanem hideg hatására kiújulhatnak, felerősödnek az amúgy is ekcémás bőr tünetei.

Szerző: Támogatott tartalom

A hideg ekcéma elsősorban az időjárásnak kitett helyeken jelentkezik, a kézfejen és az arcon, de testszerte előfordulhat, könyéken, térdnél, hónalj közelében, a törzsön.

A betegség kellemetlen tünetei: érdes, száraz foltok, melyek vöröses-barnás-szürkés színűek a bőrön. Megjelenhetnek apró göbök, amelyekből sérülés esetén kis folyadék szivároghat. A bőr egy idő után annyira megvastagszik és rugalmatlan lesz, hogy elkezd berepedezni. És ami addig csak viszketett és húzódott, az fájdalmassá is válik.

Mi az oka?

Az ekcéma kialakulásának okai nem egyértelműek, de valószínűleg genetikai hajlam is szerepet játszik a sokszor már baba korban megjelenő tünetekben.

Természetgyógyászati vélemény szerint van három élelmiszer, amely erős allergénként hajlamosít az ekcéma kialakulására: a tej, a mogyoró és a tojás. A téli időszakban érdemes odafigyelni, hogy fogyasztásuk nem rontja-e az állapotunkat. A diabéteszes betegeknél is könnyebben kialakul a dermatitisz.

Télen alapvetően két nagy ellensége van az ekcémásoknak, a hideg és a fűtéstől szárazabb levegő. Az egészséges bőr megfelelő védelmet nyújt az időjárás viszontagságai ellen, mint egy bevonóréteg. Az ekcémások bőrénél ez a (ön)védelmi funkció erősen sérült.

Mit tehetünk ilyenkor megelőzésként, illetve mik az állandó szabályok?
  • ha kimegyünk, használjunk zsírosabb krémeket a hidegnek kitett felületeken. Itt nem a hatóanyagtartalom számít, hanem a zsírosabb összetétel jelenti a védelmet. A zsírtartalom nélküli hidratálógélek kifejezetten ártalmasak lehetnek az arcon a kinti hidegben
  • az otthoni hőmérséklet ne legyen túl magas, a 21 fok körüli hőfok ideális
  • a páratartalom 50-55% körül ajánlott, ha nagyon száraz a levegő, sokat segít a hidegpárásító
  • ne fürödjünk, csak zuhanyozzunk, és azt is csak langyos vízben
  • kerüljük a durva adalékanyagos kozmetikumok használatát (pl.natrium lauryl-sulfate), válasszunk inkább natur összetételű termékeket
  • az öltözködésben részesítsük előnyben a pamut anyagokat, a műszálas összetétel és a gyapjú ronthatnak az ekcémán, kerüljük az izzadást, válasszunk jól szellőző anyagokat
  • az utcán mindig viseljünk kesztyűt
  • a D-vitamin megfelelő mennyiségű bevitele, ahogy a bőrbarát táplálkozás is segít elkerülni a betegség súyosabbá válását
  • igyunk minél többet, hiszen belülről is hidratálnunk kell a testünket
  • erősítsük az immunrendszerünket
  • és végül mindig használjunk jó minőségű ápolókrémet.

A recept nélküli gyógyszertári készítmények célja a kipirosodás enyhítése és a hámosodás elősegítése. Többféle termék közül választhatunk, melyek különböző sűrűségűek, natur termékek vagy kifejezetten ekcémára kifejlesztett laboratóriumi hatóanyagokat tartalmaznak. Ha fellángolt a betegség, vagy egyre súlyosabbá válik, az orvosok szteroidos krémeket írnak fel.

271229580 651288856111566 56983772999516638 NKezeld lézerrel!

Az ekcémára létezik egy olyan kezelési rendszer, amely ötvözi a kozmetikumok segítségét egy mellékhatásmentes fényterápiával. Ez az EXAGE Laser Beauty System gélje, krémje, permete és lágylézere, mely nem csak ennek a betegségnek, hanem számos más elváltozásnak (pl. psoriasis) a kezelésében, gyógyításában remek eredményeket hoz. Ráadásul hegmentesen múlnak tőle a pattanások és az egyik leghatásosabb anti-aging rendszer. Speciális kezelőfejével orrba világítva pedig immunerősítő hatással bír.

Az EXAGE márka tulajdonképpen lézerkozmetika, melyet biztonsággal használhatsz otthonodban is a szépségért és egészségért.