Szerző: BF
Szervezetünk számára igen hasznosak ezek az anyagok, és a bőrünknek is szüksége van rájuk a különféle anyagcsere-folyamatok optimalizálásához, hogy bársonyosan sima és sugárzóan szép legyen.
Az ősz, és természetesen a téli időszak bőrünk szempontjából elsősorban a táplálásról és főként az extrém hidratálásról szól. Fontos, hogy kívül-belül feltöltődjünk, ezért fontos vitaminok szedése ebben az időszakban rendszeresen.
Mit szedjünk?
A tudósok már régen felismerték, hogy a szervezet bizonyos életveszélyes megbetegedései konkrét anyagok hiányával hozhatóak összefüggésbe, s ennek végül is az lett a következménye, hogy felfedezték a létfontosságú vitaminokat.
A „vitamin” szó 1912 óta létezik, a „vita” (= élet) és az „amin” (nitrogénvegyületek) szavakból vezethető le.
A legfontosabbak:
- A-vitamin (retinol)
- B1-vitamin (tiamin)
- B2-vitamin (riboflavin)
- B3-vitamin (niacin)
- B5-vitamin (pantoténsav)
- B6-vitamin (piridoxin)
- B7-vitamin (biotin, vagy H-vitamin)
- B9-vitamin (folsav, M-vitamin)
- B12-vitamin (kobalamin)
- C-vitamin (aszkorbinsav)
- D-vitamin (kalciferol)
- E-vitamin (tokoferol)
- K-vitamin (fillokinon)
A vitaminokat feloszthatjuk zsírban oldódó, lipofil vitaminokra (A-, D-, E-, K-) és vízben oldódó, hidrofil vitaminokra (pl. B-, C-vitaminok). Egyes vitaminok a szervezetben provitaminok, ún. elő-anyagok formájában fordulnak elő, amelyek aztán a szervezetben alakulnak át vitaminná.
Ugyancsak léteznek vitaminoknak nevezett anyagok, amelyeket nem sorolunk a klasszikus vitaminok csoportjába. Ide tartozik például a Q-vitamin, ami ubikinon néven is ismert, vagy az F-vitamin, ami tulajdonképpen egy esszenciális zsírsav, a linol- és a linolénsav.
Míg az E-vitamint mindenekelőtt antioxidánsként tartjuk számon, addig a C-vitamint ezen kívül tirozináz enzimet gátló anyagként is ismerjük, amelynek segítségével felvehetjük a harcot a festékzavarok és az öregkori foltok ellen. Az A-vitamin retinol formában a bőröregedés és az akne bizonyított hatóanyaga. Ez utóbbira – gyulladást és vörösödést csökkentő hatása miatt – a B3-vitamint is hatékonynak tartják.
A kozmetikai termékekben a vitaminoknak mindezen túl védő funkciói is vannak. Különösen megemlítendő az oxidáció elleni védelem, amely segít megakadályozni az értékes olajok avasodását. Ez a tulajdonság elsősorban az E- és C-vitaminokat jellemzi.
A vitaminok a fényre és a levegőre érzékeny anyagok. Ezen hatások fokozatosan gyengítik oxidációt kivédő képességüket. A vitaminok stabilabb formájának felhasználásával, illetve vitamin-derivátokkal javítani lehet a „védőpajzsuk” megőrzésén. Ugyancsak hatásos a vitaminokat liposzómákba kapszulázva használni. Ily módon lehet az intenzívebb hatású retinolt is megszelídíteni.