Meg fogsz lepődni, milyen gyorsan esünk szerelembe! Itt a tudományos bizonyíték!

A tudósok azt vizsgálták, hogy átlagosan mennyi időbe telik, amíg a pillangók elkezdenek a gyomorban repkedni – meglepő eredményeket kaptak.

Szerző: WK

Vannak emberek, akik őrülten beleszeretnek egymásba az első találkozón, míg másoknak sokkal hosszabb időre van szükségük ahhoz, hogy szerelmesek legyenek. De tényleg van ekkora különbség? A válasz: nem. Természetesen a szeretet és ragaszkodás érzése egyéni és személyenként változó. Ezért teljesen normális, hogy valaki gyorsabban képes kapcsolatba kerülni a párjával, mint mások. Mindazonáltal, a testben lezajló folyamatok, amelyek felelősek a szerelem érzéséért – amikor egy személyt vonzónak találunk -, mindig hasonlóak, és meglepően korán beindulnak! Egy új tanulmány azt vizsgálta, hogy átlagosan mennyi ideig tart, amíg a pillangók elkezdnek repkedni a gyomorban.

Másodperc töredéke

A New York-i Syracuse Egyetem tudósai egy tanulmányban a párkapcsolatokat vizsgálták, és a kezdeti szerelmet kísérő fizikai reakciókat tesztelték. Eközben a kutatók azt is megállapították, hogy a szerelmesek általában többet nevetnek és mosolyognak. De mikor kezdődnek ezek a fizikai reakciók? És egyáltalán miért?

Először is kiderült, hogy a szerelmeseknél a hormonok felszabadulása felelős ezekért az érzésekért, és valójában már egyötödmásodperc után beindulnak. Tehát csak egy szempillantás kell ahhoz, hogy a testünk „szerelmes vagyok” jeleket küldjön a másik irányába.

A szemed színe elárulja, milyen vagy a szerelemben! Rád is igaz?

Hormon-tűzijáték

Hogyan lehetséges, hogy a testünk ilyen gyorsan beleszeret valakibe? Megtalálták a bűnösöket: hormonok és feromonok! A feromonok olyan szexuális hírvivők, amelyek hirtelen „megőrülnek”  a választottunk miatt,  és átmenetileg akár a tiszta gondolkodás képességét is ronthatják. A tesztoszteron növeli a szexuális vágyat. A dopamin boldogsághormon pedig eufóriát okoz. Az oxitocint gyakran szerelmi hormonként nevezik, mert növeli a szeretet és a bizalom érzését egy másik személy iránt. Így nem csoda, hogy a szervezet megőrül ettől a hormon-tűzijátéktól, és hogy a józan eszünk is elmegy.

Az érzelmi rajongás kivár

A kutatók szerint különbséget kell tenni a csak jóval később kialakuló érzelmi kötődés és a szervezetben lezajló kémiai folyamatok között. Bár utóbbiban a hormonok és a feromonok játsszák a főszerepet, egy igazi párkapcsolatban sokkal több van: érzelmi kapcsolat, bizalom és nyitott kommunikáció. Ez viszont nem egyik napról a másikra épül fel.

Ki szeret hamarabb?

Továbbra is fennáll az a széles körben elterjedt hiedelem, hogy a nők gyorsabban szerelembe esnek. Ez azért lehet, mert a nők érzelmesebbek, és sokszor egy meggondolatlan „szeretlek” szó kicsúszhat a szájukon.

Azonban számos tanulmány bizonyítja, hogy ez téves. Az egyik vizsgálatban a kutatók 172 diákot kérdeztek meg a leendő kapcsolataikról. Kiderült, hogy az általános felfogással ellentétben a férfiak gyorsabban építik fel az érzéseiket és fejezik ki azokat.

Egy másik tanulmány azt mutatja, hogy a férfiak átlagosan 97 nap után már készek voltak kinyilvánítani a szerelmüket, míg a nőknek lényegesen hosszabb időre volt szükségük ehhez. Ők átlagosan 149 nap után mondták ki az első „szeretlek” szót. Annak ellenére, hogy a férfiakat gyakran ellenállóbbnak tartják az elkötelezettségekkel szemben.

(VIA)