Ezért repedezhet be a szájzug – ne törődj bele, tehetsz ellene!

A beszakadt szájzug, más néven cheilitis angularis sokak számára gondot okoz, különösen a hidegebb időszakokban. A fájdalmas kis repedések akkor alakulnak ki, amikor az ajkak körüli bőr, és maguk az ajkak szárazak. Kialakulása részben a rossz szokásokra, a nem megfelelő higiéniára vagy irritációra vezethető vissza, de nagyon gyakran valamilyen fertőzés is jelen van, ez okozza a kellemetlen tüneteket.

Szerző: WK

Bőrünk természetes védekezőképessége általában megóv bennünket a szennyeződésektől és a baktériumoktól. Ennek érdekében a faggyúmirigyek az egész testben úgynevezett lipideket – a szervezet saját zsírjait – termelik, amelyek vastagabbá teszik a bőrgátat, így óvva bennünket a kórokozóktól. Ajkaink bőrére azonban ez nem vonatkozik – nincs faggyúmirigye, ezért nem képes védő lipidréteget képezni. Ez az, ami miatt az ajkak és a szájzug kiszáradásra vagy kirepedezésre hajlamos.

A szájzug berepedésének gyakori okai

A cheilitis angularis okát néha nem is olyan egyszerű megtalálni – mert jó néhány verzió szóba jöhet. A leggyakoribbak a következők:

1. Tápanyaghiány
Nem csupán a szárazság, hanem a tápanyagok vagy ásványi anyagok hiánya is okozhatja a szájzug berepedezését. Tehát, ha rendszeresen küzdesz ezzel a hidegebb időszakban, de szeretnéd megelőzni, akkor már most kérj egy vérképet a kezelőorvosodtól, hogy kiderüljön, hiányzik-e, és ha igen, melyik tápanyag a szervezetedből, hogy még időben elkezdhesd pótolni azt. Egyébként a C-, a D-, és a B-vitaminok hiánya vagy – főleg nőknél – a vashiány a felelős ezért a jelenségért.

2. Neurodermatitis
A neurodermatitis egy krónikus gyulladásos bőrbetegség, amely felborítja a bőr természetes gátját, ezért kevésbé tud védekezni a külső hatásokkal szemben. A betegség gyakran gyorsan terjed, nem kímélve a szájzugot sem.

3. Száraz levegő
A szájzug berepedezése leginkább télen fordul elő. Ennek oka lehet az is, hogy a bőr rosszul viseli a kinti hideg levegőről a benti meleg levegőre történő állandó változást.

4. Napozás
Nemcsak a levegő, hanem a nap is felelős lehet a száj sarkain kialakuló repedésekért. Az erős napfény általában kiszárítja a bőrt.

5. Fertőzések
Fertőzés, például herpeszvírusok vagy gombák által okozott fertőzések esetén is gyakrabban fordul elő repedés a szájzugban. Különösen a Candida albicans élesztőgombáról és a Staphylococcus aureus baktériumról ismert, hogy cheilitist okoz.

Emellett allergia, stressz vagy krónikus betegségek, például cukorbetegség is kiváltó oka lehet a szájzug beszakadásának. Ezért a legjobb, ha orvossal is egyeztetsz, ha makacsul nem akar elmúlni ez a probléma.

Ritka, de mégis lehetséges oka lehet még a rosszul illeszkedő fogsor is, például, ha nem a megfelelő harapásmagasságú fogsort viseled. Ez serkenti a nyál termelődését, ami viszont növeli a bőr kiszáradásának kockázatát.

A legjobb otthoni gyógymódok

Szerencsére a cheilitis angularis sok esetben enyhíthető kíméletes házi gyógymódokkal.

1. Méz és túró
A túró hidratálja a száraz bőrt, a mézről pedig azt mondják, hogy antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatása van. Így együtt tökéletes párost alkotnak a száraz és repedezett ajkak gyógyításához. Keverd össze a két összetevőt, és maszkként kend be az érintett területet. Látni fogod: csodákra képes.

2. Ne nyalogasd
Az érintett területek gyors gyógyulása érdekében ne tedd ki őket nedvességnek, azaz ne nyalogasd sűrűn az ajkaidat. A nyál ugyanis még jobban kiszárítja a bőrt és lassabban gyógyul.

3. A zsír segít
Egy zsíros réteg a száraz területen – például ajakápoló – rövid távon segít megelőzni, hogy a szájzug még jobban beszakadjon. A krémes textúra lezárja a sebet, és rugalmasabbá teszi a vékony bőrt. Alternatív megoldásként egy kenőcs vagy paszta, például a gyógyszertárban kapható cink-kenőcs is segíthet. A hosszútávú óvintézkedések megtételéhez azonban elengedhetetlen az ok megtalálása és nem a tünetek elleni küzdelem.

4. Kamilla, mint gyulladáscsökkentő
A kamilla gyulladáscsökkentő gyógynövény, ezért sokoldalúan használható házilag is. A repedt szájzugok kezelésének legjobb módja, ha lefőzöl egy csésze kamillateát, és átitatsz vele egy tiszta vattakorongot, majd dörzsöld be a száj gyulladt sarkait. Naponta háromszor megismételheted, de ügyelj arra, hogy minden alkalommal új vattakorongot használj, hogy elkerüld az esetlegesen jelen lévő baktériumok elterjedését.

5. Módosíts az étkezési szokásokon 
Ha tápanyaghiány okozza a problémát, Változtatnod kell. Körülbelül két hétig vezess étkezési naplót, amelyben pontosan leírod, hogy mikor mit ettél. Legyen az étrended változatos, amely gyümölcsöket és zöldségeket, egészséges rostokat (például teljes kiőrlésű termékekben), halat, dióféléket és magvakat tartalmaz. Néhány zsírszegény tejtermék, valamint hús és tojás is szerepeljen az étlapon.

Extra tipp: Ha általában pattanásos, aknés a bőröd, a legjobb, ha megnézed a cukorfogyasztásodat. A cukor és a fehér lisztből készült termékek ugyanis gyorsan emelik a vércukorszintet, így elősegíthetik a pattanások, mitesszerek kialakulását.

Hogyan előzhetem meg a szájzug berepedését?

A repedezett szájzugok elleni küzdelem legjobb módja, ha megelőzzük azok kialakulását. Ezek a tippek segíthetnek:

  • A megfelelő ápolás: Annak érdekében, hogy az ajkak vékony bőre a lehető legfeszesebb és puha maradjon, ajánlatos hetente peelingezni. Ugyanilyen fontos az ajakbalzsam rendszeres alkalmazása.
  • Ne harapdáld a szád: Kerüld el a felső és alsó ajak ideges rágását, mert ez apró sérüléseket okozhat az ajkakon vagy a száj sarkában, amelyen keresztül a kórokozók és baktériumok könnyedén bejutnak.