Kezdd el még ma ezt a napi rutint, hogy erősítsd az immunrendszered!

Rohamosan közeledik a nyár vége, hamarosan hűvösebbre fordul az idő, érdemes már most végiggondolni, hogy mit tehetsz az immunrendszered erősítése érdekében. Ezúttal egy olyan napi rutint mutatunk be, amellyel sokat tehetsz annak érdekében, hogy minden nyavalya elkerüljön ősszel és télen!

Szerző: WK

Sokszor úgy tűnik, hogy immunrendszerünk túl összetett ahhoz, hogy azt hatékonyan befolyásolni tudjuk. De tudnod kell, hogy mint minden más az életünkben, ez is mindennapi törődést, kitartást és a megfelelő szokások kialakítását igényli. A jó hír az, hogy nincs szükséged különösebb erőfeszítésekre, elég egy jó napi rutint betartani, amiből végül egy örömet és elégedettséget hozó rituálé válhat.

A jó immunrendszer számos kulcsfontosságú tényezőn múlik, mint például a megfelelő és kiegyensúlyozott táplálkozás, a minőségi alvás, a rendszeres testmozgás és a stresszkezelésre fordított idő. Első pillantásra ez könnyűnek és kivitelezhetőnek tűnik, de amikor az élet forgatagába kerülünk, az erős immunitás sok tényezője „kezd kicsúszni a kezeink közül”. Íme, egy kis inspiráció, hogy visszatalálj a helyes útra!

6:00 – 6:30

Ébredj és hidratálj

A cirkadián ritmus rendben tartása érdekében javasolt, hogy minden nap ugyanabban az időben kelj fel és feküd le. Az ébredés után fontos hidratálással kezdeni a napot. Ez ápolja a nyálkahártyát, beleértve az orr és a száj nyálkahártyáját is – , amelyek egyben az első védekezési mechanizmusok, amelyekkel a vírusok találkoznak. A víz a nyirok- és kiválasztórendszer szempontjából is rendkívül fontos.

6:30 – 7:00

Gyors séta a szabadban

Az időjárástól függetlenül a szakértők azt javasolják, hogy az első sétát kora reggel ejtsük meg. A nappali fény segít abban, hogy gyorsan feltöltődjünk, és elősegíti a dopamin felszabadulását, amely közvetlenül kapcsolódik az immunrendszer kifogástalan működéséhez. Ne felejtsd el élvezni a sétát anélkül, hogy a napközben rád váró problémákra gondolnál, vagy a telefonodat nézegetnéd.

7:00-8:00

Meditáció és edzés

Az elmúlt években annyi stresszben éltünk, hogy fontossá vált: tudatosan szánjunk időt a kikapcsolódásra. Bebizonyosodott, hogy a meditáció az egyik legjobb módja annak, hogy pihenőt adjunk kavargó gondolatainknak, amelyek boldogtalanná, szorongóvá és rohanóvá tesznek bennünket. Ha nehezedre esik a meditáció, más nyugtató tevékenységeket is választhatsz, mint például a naplóírás, az olvasás, vagy akár a rajzolás. Nem kell hosszú órákat tölteni vele, hogy a megfelelő hatást kifejtse. Elegendő 10 percet meditálni, de ami még fontosabb, hogy ezt rendszeresen végezd!

Az lenne az optimális, ha reggelente még aktívabban mozgatnád át a tested torna, pilates vagy jóga gyakorlásával. Az edzés serkenti az adrenalin felszabadulását, pozitívan befolyásolja a fehérvérsejtek képződését és aktivitását, amelyek nélkülözhetetlenek az immunrendszer számára.

8:00

Reggelizz egészségesen

Az immunrendszer támogatása érdekében vitaminokban és nyomelemekben gazdag reggeli fogyasztása javasolt. Olyan élelmiszereket válassz, amelyek gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkeznek és magas antioxidáns tartalmúak. Készíthetsz zöld turmixot vagy zabpelyhet áfonyával és málnával vagy egyéb gyümölcsökkel.

8:30

Vedd be a táplálékkiegészítőket és vitaminokat

Az elmúlt néhány évben mindannyiunk immunrendszere komoly nehézségeknek volt kitéve, ha csak a koronavírus-járványra gondolunk és a stresszről nem beszélünk. Ezért célszerű megfelelő táplálék-kiegészítőket választani, amelyeket kifejezetten az immunitás gondozására terveztek. A C-vitamin, D-vitamin, cink és szelén szedése javasolt, de a magnézium és a kálium – főként az izzadás miatt – pótlása is szükséges.

12:00

Kiegyensúlyozott ebéd

Tervezd meg az ebédet előre, hogy egészséges és kiegyensúlyozott étkezést biztosíts magadnak. Immunrendszerünk nagy része valójában a bélben található, ezért olyan fontos a táplálkozás a bélrendszer működéséhez. Ha azon tűnődsz, hogy pontosan mit egyél, az egyik legjobb szabály az, hogy a lehető legszínesebb salátát, egészséges fehérjével kombinálva.

19:00

Ügyelj a vacsorára is

Az egyik fő szabály, amelyet vacsora közben be kell tartani, hogy legalább 3 órával lefekvés előtt étkezz. Így biztosíthatod a minőségi alvást, ami kulcsfontosságú az immunrendszer számára. Egyél egy tápláló, könnyű levest, vagy halat zöldségekkel.

20:00

Minden képernyő kikapcsolása!

Fontos, hogy legalább két órával lefekvés előtt hagyjd abba a képernyő használatát, beleértve a telefont is. A belőlük kibocsátott kék fény csökkenti a melatonin termelődését – ez az a hormon, amely nagyon fontos az alvásunk és az immunitásunk szempontjából is. Érdemes a lefekvés előtti órákban lazító tevékenységeket végezni – beszélgetni a szeretteiddel, légzőgyakorlatokat végezni, meditálni vagy könyveket olvasni. A kedveseddel való összebújás is ilyen!