Tény: a nők nagy része hasra hízik, főként egy bizonyos kor után. Ennek okai különbözőek lehetnek. Meghatározásuk fontos feladat, amely segít abban, hogy visszanyerje alakját.
Szerző: WK
Anyagcserezavar
Az anyagcserét az endokrin rendszer szabályozza. Az agy egy területe, az úgynevezett hipotalamusz felelős a szabályozásért. Tekintettel arra, hogy a nőknél a zsírlerakódások főként a hasra és a fenékre koncentrálódnak, nagyon valószínű, hogy az anyagcsere endokrin rendellenessége áll fenn. Ennek érdekében keress fel egy endokrinológust, hogy megtudd, valóban ez áll-e a háttérben, vagy máshol kell keresni az okokat.
Ülő életmód
Ha valaki sokat ül, a hasra hízás csak a kezdet, utána következik a fenék, a csípő, a hát, a karok stb. folyamatosan növekedni fognak. A megoldás egyszerű: mozogni kell.
Kiegyensúlyozatlan táplálkozás
Ha csak kenyeret és vajat eszünk, forró csokit iszunk, akkor a szervezetben olyan rendellenességek léphetnek fel, amelyek növelik a has térfogatát és betegségekhez vezethetnek. Ha csak káposztát fogyasztunk, az szintén betegséget okozhat. A test így reagál a kiegyensúlyozatlan étrendre.
A kiegyensúlyozott táplálkozás röviden azt jelenti, amikor a szervezet megfelelő arányban megkapja az összes szükséges tápanyagot. Nem nehéz ilyen étrendet kialaktani, csak figyelni kell, hogy zsírokat, fehérjéket, szénhidrátokat, rostokat, vitaminokat, nyomelemeket is tartalmazzon.
Gyenge hasizmok
A hasizmok gyengesége – amelyet a testmozgás hiánya vagy elégtelensége okoz -, a belek elmozdulását eredményezheti, a nyomás hatására pedig a bőr is megnyúlik, ezáltal a has megnagyobbodik. Ez bármelyik életkorban kiábrándító, ráaádsul gyomor-és bélrendszeri betegségeket is okozhat. Mit lehet tenni? A megoldás nagyon egyszerű: a fizikai aktivitás növelése, hasizom gyakorlatok, időseknél pedig könnyű kocogás, nordic walking vagy pihentető séta. A szülés után a mozgásterápia és a speciális fűző segíthet.
Életkorral összefüggő változások
Sokaknak a menopauza beálltával kezd nőni a hasa. Ez teljesen természetes folyamat. Ebben az állapotban bizonyos hormonok termelése lelassul, vagy akár le is áll. Például lányoknál és fiatal nőknél az ösztrogén növeli a tiroxin nevű hormon koncentrációját, amely az anyagcsere sebességéért felelős pajzsmirigyhormon. De ahogy az ösztrogén mennyisége az életkorral csökken, a pajzsmirigy aktivitása fokozatosan csökken. Emiatt a funkciójából adódó anyagcsere is csökkeni kezd. Ez azt jelenti, hogy napról napra egyre kevesebb energiát használunk fel, miközben a táplálékfelvétel és a fizikai aktivitás változatlan marad. Ez felesleges kilókhoz vezet. A kutatók azt állítják, hogy a menopauzában lévő nők 35 százalékánál megváltozik az édes íz érzékelése, de nem szabályozza az étrendben lévő cukor mennyiségét. 45 százalékuk pedig a változások ellenére sok édességet eszik, pedig nem lenne szabad, ha nem akar hízni vagy diabéteszes lenni.
Stressz
A jó hangulat és az optimizmus a legjobb garancia az egészséghezk, de az állandó stressz és szorongás hozzájárul a has növekvő térfogatához. Egyes nők súlycsökkenést tapasztalnak ilyen időszakokban, de ők vannak kevesebben. Aztán, amikor a helyzet normalizálódik, a súly visszatér. Stressz alatt a szervezet elkezdi aktívan termelni a kortizol hormont, ez zsírlerakódáshoz vezet a hason. Ezenkívül a legtöbb nőnek megvan az a szokása, hogy ha stresszes, többet eszik, különösen édességet.
Alváshiány
Mind az alváshiány, mind a túlzott alvás súlygyarapodást és különösen hasnagyobbodást okozhat. A hosszan tartó alvás – több mint 10-12 óra – nem teszi lehetővé, hogy elegendő kalóriát égessünk el, amíg ébren vagyunk. A rövid alvás – 4-5 óránál kevesebb – pedig túlzott kortizoltermeléshez vezet a szervezetben, ennek túlzott mennyisége pedig stresszállapothoz vezet.
A témához kapcsolódó fontos cikkeink:
Gyors fogyás? Ez a fajta mozgás jobb, mint az edzés!
Folyadékfogyasztás, hidratálás „belülről” – mire ügyelj hőhullám idején?