Túlzott izzadás? Mikor kell segítséget kérni?

A túlzott izzadás gyakori probléma, mégsem beszélünk róla eleget. Különösen a nők körében tabutéma, pedig ez a természetes folyamat egyáltalán nem szégyellnivaló.

Szerző: Vágási Barbara

Ha valaha is gondolkodtál azon, hogy kezelést kérj túlzott izzadás miatt, jó hírünk van: több lehetőséged is van. Hogy pontosan megtudjuk, melyek ezek a lehetőségek – és mi állhat a túlzott izzadás hátterében –  Brandan Camp és Rebecca Marcus bőrgyógyász, valamint Joie Tavernise orvosesztétikus segít ebben a byrdie.com cikkében.

A túlzott izzadás okai

Mielőtt a túlzott izzadás elleni gyógyszerekkel foglalkoznánk, fontos azonosítani az okokat. Camp magyarázata szerint az izzadásnak két fő forrása van: az elsődleges hyperhidrosis vagyis természetes okokból történő izzadás, valamint a másodlagos hyperhidrosis, amikor egy külső tényező okozhatja ezt a problémát.

– A hyperhidrosis a túlzott izzadás orvosi kifejezése – mondja Camp. – Néha a hyperhidrosis csak a test egyik részét érinti, például a hónaljat. Vannak, akiknél általánosabb hyperhidrosis több területet érint, például a hónaljat, a kezet és a lábfejet. A fokozott izzadást, amelyet nem valamilyen háttérbetegség okoz, elsődleges hyperhidrosisnak nevezik. A másodlagos hyperhidrosis azt jelenti, hogy valami máshoz kapcsolódik, például gyógyszeres kezeléshez, pajzsmirigy-rendellenességhez, mellékvese-betegséghez, cukorbetegséghez vagy idegrendszeri problémákhoz.

De mikor kell segítséget kérni?

Camp szerint akkor, amikor az izzadás befolyásolja a mindennapi életed minőségét.

– Néhány beteg azért jön be, mert fél kezet fogni, annyira vizes a keze. Néha pedig azért, mert a toll vagy ceruza kézben tartása kihívást jelent, mert a tenyerében lévő nedvesség megnehezíti a stabil tartást – mondja a szakember.

  1. Izzadásgátlók

Nem meglepő, hogy az izzadás elleni küzdelem leggyakoribb módja az izzadásgátló.

– Ahogyan a neve is sugallja, az izzadásgátlók segíthetnek csökkenteni a hónalj izzadását – mondja Tavernise.

Ezt gyakran dezodor vagy stick formájában használhatjuk.

– A legtöbb izzadásgátló hatóanyaga az alumínium-klorid, amely korlátozza a verejték kiválasztását a hónaljban lévő verejtékmirigyekből – mondja Camp. – Az izzadásgátlók vény nélkül kaphatók, erősebb hatóanyagokkal vényköteles formában is elérhetőek.

  1. Botox HonaljInjekciók

Jól olvastad – injekciókat is alkalmazhatunk a túlzott izzadás kezelésére.

– A botoxot be lehet fecskendezni a hyperhidrosis területére, és segít megakadályozni, hogy a

verejtékmirigy túl sok verejtéket termeljen – mondja Marcus. – A hatás akár hat hónapig is eltarthat. Ez egy nagyszerű kezelés azok számára, akik a ritkább kezelések kényelmét preferálják.

– A botoxon kívüli neurotoxin injekciók, például a Dysport is sikeresen alkalmazható a verejtéktermelés korlátozására – mondja Camp. – Ezeket az injekciókat a fejbőrbe, a hónaljba, a kézfejbe és a talpba lehet beadni. Hatásuk általában három-négy hónapig tart.

  1. Vényköteles szerek

Ha a vényköteles kezelést választod, több lehetőség közül választhatsz. Ide tartoznak például a vényköteles törlőkendők, amelyeket általában a hónalj területén az izzadás csökkentésére terveztek, és minden este lefekvés előtt alkalmaznak.

De vannak oldatok, tabletták és egyéb lehetőségek is, szakorvossal egyeztetve érdemes ebben dönteni.

  1. Rádiófrekvenciás mikrotűs kezelés

– A rádiófrekvenciás mikrotűs kozmetikai kezelés is használható a hónaljban lévő eccrine mirigyek eltávolítására az izzadás tartósabb csökkentése érdekében – mondja Camp. – Egyszerűbben fogalmazva, alapvetően a verejtékmirigyek elpusztítására használják. Ez a kezelés jellemzően fájdalommentes, és a kezelés után általában alig vagy egyáltalán nem jár lábadozással.