Bár úgy tűnhet, de egyáltalán nem nehéz saját kezűleg hajszappant készíteni. Ez a megoldás ráadásul olcsó és környezetbarát alternatívát kínál a folyékony sampon helyett, emellett szép és ápolt hajat is biztosít. Mutatjuk, hogyan.
Szerző: WK
Alapvetően kétféleképpen készíthetünk hajszappant. Dolgozhatsz már meglévő túrószappannal, vagy főzheszt saját szappant. A következőkben mindkét lehetőséget bemutatjuk. Kezdőknek javasoljuk, hogy túrószappannal dolgozzanak, mert ez a könnyebbik módszer.
Ehhez egy olvasztott túrószappanra lesz szükségünk, amelyet saját igényeidnek megfelelően olajokkal, gyógynövényekkel és virágokkal gazdagíthatsz.
A következő összetevőkre van szüksége:
- 100 g túrószappan
- 50 ml víz
- 2 evőkanál olíva- vagy kókuszolaj
- 10 csepp illóolaj
- Választható: virágok, gyógynövények
Elkészítése:
Aprítsd össze a túrószappant. Ezt könnyen megteheted konyhai reszelővel vagy késsel. Ezután tedd a szappanokat egy lábasba kevés meleg vízzel és alacsonyabb lángon addig kevergesd, amíg sűrű, krémes masszát nem kapsz.
Ezután add hozzá a masszához a választott tápláló olajokat. Az olívaolaj vagy az avokádóolaj intenzíven hidratálja a hajat. A kókuszolaj nagyszerűen habosítja a szappant. A ricinusolaj is jó választás, mert jól fésülhető lesz a hajad tőle, és szép fényt biztosít. A szőlőmag- vagy a kenderolaj vékonyszálú és zsíros hajra is kiváló.
Keverd bele az illóolajokat is masszába. Ezek nagyszerű illatot kölcsönöznek a hajszappannak. A levendulaolajnak stresszoldó hatása van. A narancs- és mandarinolaj feldobja a hangulatot. A muskátli olaj nyugtató hatású.
Utolsó lépésként a kész masszát szilikon formába töltjük. Kívánságától függően virágokkal vagy gyógynövényekkel is díszítheted, mielőtt hagynád kihűlni és megkeményedni. Egy-két nap múlva a házi készítésű hajszappannak könnyen ki kell jönnie a formából, és már használható is!
Így főzd magadnak!
A hajszappant saját kezűleg főzni egy kicsit bonyolultabb, ezért haladó felhasználók számára ajánljuk. Nátrium-hidroxidra lesz szükséged hozzá, ezért viselj kesztyűt, védőszemüveget és olyan ruhát, ami fedi a bőrödet, mert a nem „elszappanosított” nátrium-hidroxid maró hatású. Kerüld a gőzök közvetlen belélegzését is, az sem baj, ha maszkot is viselsz és nyitott ablak mellett dolgozol.
Összetevők:
- kókuszolaj
- olívaolaj
- Shea vaj
- nátrium–hidroxid
- Hideg víz
- Illékony olaj
- Választható: szappanszín, gyógynövények
Elkészítése:
Mindenekelőtt mérd ki pontosan az összetevőket. A nátrium-hidroxid pontos mennyiségének kiszámításához a többi összetevőhöz viszonyítva feltétlenül használjon szappankalkulátort.
Tegyünk hideg vizet egy lábasba, és fokozatosan keverjük hozzá a kimért nátrium-hidroxidot. Amikor víz és a nátrium-hidroxid keveredik, hő keletkezik. Figyelem: Ügyelj arra, hogy kövesd a sorrendet, és csak lassan add hozzá a nátrium-hidroxidot a folyadékhoz, és soha ne a folyadékot a nátrium-hidroxidhoz!
Tegye félre a lúgot és hagyd kihűlni.
Egy serpenyőben, lassú tűzön olvaszd fel lassan a kókuszolajat és a sheavajat, jól keverd össze, majd add hozzá az olajokat.
Amikor a lúg és az olvadt zsírok 40 fok körülire hűlnek, a lúgot szitán keresztül öntsd az olvadt zsírokhoz. A szűrő felfogjka a fel nem oldott nátrium-hidroxidot. Körülbelül 30 másodpercig alaposan keverd a szappanos vizet botmixerrel, hogy krémes, homogén masszát kapj.
Ezután öntsd a szappanragasztót egy szilikon formába. 24 óra elteltével kiveheted a szappant a formából. De légy óvatos! A szappannak még be kell érnie, amelyhez legalább négy hétig hűvös helyen letakarva kell tartani.
Tipp: Ha a szappan töltése előtt gyógynövényeket vagy virágokat teszel a formákba, azok később szép dekorációként jelennek meg a kész szappan tetején.
A témához kapcsolódó fontos cikkeink:
Aromaterápia – illatterápia a kozmetikában és otthon
Ganxsta Zolee lánya, Zana Zoé: „Anyukám sószappanja segít a pattanásaimon”