Álltál már te is tanácstalanul a drogériában, hogy a sok termék közül melyiket válaszd? Nem vagy egyedül. Ilyenkor elsőként azt nézzük, hogy milyen bőrproblémára használható az adott termék. De nem árt elolvasni az összetevőket (INCI) is, mert egyik-másik kozmetikum bizony komoly károkat okozhat a bőrben.
Szerző: WK
A legjobb, ha szakember véleményét kéred, a kozmetikusod vagy a bőrgyógyász segíteni fog abban, hogy mit használj. De ha nem jutsz el oda, legalább ezekre az összetevőkre figyelj, alaposan olvasd át az INCI listát. A woman.bg szakértői azt mondják, ha egy is megtalálható ezek közül a választott kozmetikumban, engedd el.
Parabének
Szintetikus eredetű összetevők. A metil-, etil-, propil-, butil szavakkal kezdődő összetevőket kerüld. Tartósítószerként használják őket, és leggyakrabban az összetevők listájának végén tüntetik fel. A parabének allergiás reakciókat válthatnak ki, és bőrbetegségeket okozhatnak.
Phenoxyethanol
Népszerű tartósítószer, szintén a lista végén kullog, így figyelmesen kell olvasnod. Irritálhatja a bőrt és allergiás reakciókat válthat ki.
Ez is érdekelhet: Ezért válassz biokozmetikumot!
Kőolaj származékok
A kőolajszármazék (ásványi olaj, folyékony petrolátum) színtelen, szagtalan vegyületkeverék, amit kőolajból nyernek, a benzinkészítés melléktermékeként. Mivel nagy mennyiségben és viszonylag olcsón elérhető, sajnos a szépségipar régóta helyettesíti kőolajszármazékokkal az értékes, de drága növényi olajokat a kozmetikumokban, még a legdrágábbakban is! Eltömítheti a pórusokat és megakadályozza a bőr megfelelő működését. Az INCI listában ezeket keresd: Mineral Oil, Paraffin Wax, Paraffin oil, Liquidum Paraffinum, Petrolatum (Vaseline), Petroleum, (Cera) Microcristallina Wax, Ozokerit / Cerezin (Petrol Wax).
Vízmegkötők és színezők
Az E-vel vagy PEG-vel kezdődő összetevőket is kerüld. Például E120 – ez színezőanyag – vagy PEG-8, amely természetes anyag szintetikus változata, vízmegkötőként alkalmazzák. Sajnos elvékonyíthatják a bőrt, és átjárhatóvá teszik a kozmetikumokból és a környezetből származó egyéb káros anyagok számára. Vigyázz, elég gyakran használják őket!
Szulfátok
Minden habos termékben megtalálhatóak, és sajnos nem csak azokban. A szulfátok bőrirritációt és kiszáradást okoznak.
Alumínium-szulfát (ALUMINIUM SULFAT) – emulgeálószer, amely csökkenti a pH-értéket. Izzadásgátló és fertőtlenítő hatású, ezért főként dezodorokban található. A bőrsejtekbe behatolva az alumínium a mellszövet génjeinek “instabilitását” okozza, ami rákos sejtek kialakulásához vezethet.
Az ammónium-lauril-szulfát (AMMONIUM LAURETH SULFAT) szintetikus mosó- és habképző szer. Természetes kozmetikumokban való használatra engedélyezett, de korlátozásokkal. Bőrirritációt, allergiás reakciókat válthat ki, és a bőr kiszáradását okozhatja.
A nátrium-lauril-szulfát (SLS) nagyon népszerű a kozmetikai iparban. Finomított kőolajtermékekből és természetes alapanyagokból egyaránt nyerhető. Irritálja a bőrt és a nyálkahártyákat, ráadásul szennyezi a környezetet – ha kőolajtermékekből származik.
A nátrium-lauret-szulfát (SLES) szintetikus származék, habképző, emulgeáló komponens, felületaktív anyag. Etoxilezett lauril-alkohol származéka. Irritációt okoz, szárítja a hajat és a bőrt. Mérgező szennyeződéseket tartalmazhat, például 1,4-dioxánt (potenciálisan rákkeltő), ami környezetszennyezést okoz.