Itt a magyarázat: ezért rontja el az alkohol az edzési rutinod!

Ha nem iszol alkoholt, az egyértelműen jót tesz az egészségnek, és lehetővé teszi a szervezeted számára, hogy minden edzésből kihozza a maximumot. Hagyj fel az alkoholfogyasztással, hogy élvezetesebbek és hatékonyabbak legyenek az edzéseid!

Szerző: Vágási Barbara

Íme, néhány szakértői vélemény arról, hogy az alkohol hogyan befolyásolja edzéseinket, azaz miért nem lesznek annyira hatékonyak, mint ivás nélkül!

Dehidratáltság

Amikor a bőröd a Szaharához hasonlít, már tudhatod, hogy az előző esti koktélok jól kibabráltak veled.

– Az alkohol vizelethajtó, és elvonja a nedvességet a szervezetből – mondja Caroline Wilson, a Kitchenistic egészségügyi és táplálkozási márka táplálkozási szakértő a vogue.co.uk cikkében.  Wilson azt is hozzátette, hogy a másnaposság tüneteinek 90 százaléka a kiszáradás közvetlen következménye. A víz kulcsfontosságú testünk egészséges működéséhez – ez nem újdonság –, de segít a hőmérséklet szabályozásában is, amelynek zavara szintén nehezebbé teheti az edzést.

– Ha alkohol van a szervezetedben, a pulzusod a szokásosnál gyorsabban emelkedik, és a testhőmérséklet is jelentősen nő, ami kényelmetlenné teszi az edzést. Ezen kívül többet fogsz izzadni, mint ahogy megszoktad, ami további kiszáradáshoz vezet – mutat rá Wilson. Ha iszol, próbáld meg felváltani az alkoholos italt egy-egy pohár vízzel, ami nem állítja meg a kiszáradást, de segít enyhíteni a káros hatásokat.

Izomfáradtság

A görcsök oka, hogy a tejsav felhalmozódik, amikor alkoholt fogyasztunk. Ez azt jelenti, hogy sokkal nagyobb valószínűséggel élünk át fájdalmasabb pillanatokat az edzések során, amikor másnaposak vagyunk – és valljuk be, az edzések másnaposság nélkül is elég kellemetlenek tudnak lenni.

– Egyéb elkerülhetetlen mellékhatás az izomfáradtság és a növekedési hormonok hiánya, amelyek létfontosságúak az izomépítéshez, és azok helyreállításához egyaránt – mondja Wilson. – Ha rendszeresen iszol alkoholt, akkor az edzés utáni felépülési idő hosszabb lesz, és általában nagyon nehézkessé válik az izomépítés.

Rosszabb teljesítmény

Bár a minimális alkoholfogyasztás nem befolyásolja a másnapi edzést, ha valamivel többet iszol, az már hatással van a teljesítményedre edzés közben: nehezebb lesz, és nem is esik majd olyan jól. Egy tanulmány kimutatta, hogy a másnaposság 11,4 százalékkal csökkentheti a másnapi aerob teljesítményt.

No AlkoholMegdobja a vércukrot   

– Az alkoholos italok gyakran rengeteg cukrot tartalmaznak, és ha egy élelmiszer ilyen magas glikémiás terhelést jelent, akkor gyorsan glükózzá alakul, miután teljesen megemésztettük  – mondja Wilson. Ez a hirtelen kiugrás gyulladásos állapotot idéz elő a szervezetben, ami vízvisszatartáshoz, puffadáshoz és fáradtsághoz vezethet, amikor ismét leesik a vércukorszint – ezek egyike sem teszi könnyűvé az edzést. – Azt ajánlom, hogy kerüld a borokat, koktélokat vagy szirupos italokat, ha edzést tervezel az ivás utáni napokban – ezek tele vannak cukorral, és nagymértékben befolyásolják az edzést.

Lassú anyagcsere

Az alkohol okozta stressznek köszönhetően az emésztőrendszer, a gyomor és a belek lustává válnak. Ahogy az emésztési folyamat lelassul, az alapvető tápanyagok felszívódásának sebessége is csökken, ami az egész anyagcserét lelassítja. Wilson azt javasolja, hogy a tápanyagban gazdag ételeket (például dióféléket és sötétzöld zöldségeket) válasszunk alkoholfogyasztás előtt, hogy segítsük az emésztőrendszer működését.

Egészségtelen ételek utáni vágy

Az italozás utáni nap gyakran a zsíros ételek utáni sóvárgással jár. Az alkohol az agyban lévő galanin nevű vegyi anyag felszaporodását idézi elő, emiatt vágyunk a zsírokban gazdag ételek után. A lomhaság érzése és az, hogy testünk nem kapja meg a szükséges tápanyagokat, igazán keménnyé teszi az edzést.