Télen gyakrabban szenvedünk a száraz és viszkető fejbőr miatt, de vajon miért? Most megmutatjuk a lehetséges okokat, és azt is, hogy milyen gondozást igényel a hajunk a hideg időszakban.
Szerző: WK
Ilyenkor ugyanis sokkal jobban „szenved” a fejbőr és a haj: különösen a kinti hideg és a száraz, meleg benti levegő váltakozása viseli meg. De sajnos a hajápolási rutinunk is ludas lehet ebben.
Túl gyakori hajmosás
Bár a mindennapos hajmosás sokak számára a rutin része, sok esetben nem tesz jót a hajunknak – különösen télen. Gyorsabban kiszárad a fejbőrünk. Ez pedig nemcsak viszketéshez vezet, hanem ahhoz is, hogy a szervezet több zsírt termeljen. A haj ezáltal gyorsabban zsírosodik újra – ami gyakran egy ördögi kör kezdete. Elegendő általában hetente kétszer megmosni.
Durvák vagyunk
A fejbőr kíméletes kezelése véd a kiszáradás ellen. Különösen azért, mert a fejbőröd már eleve érzékenyebb, nem szabad tovább irritálni, például durva törölközővel való dörzsöléssel. Jobb, ha a törölközővel óvatosan, felülről lefelé nyomkodod ki a nedvességet a hajszálakból.
Túl forró hajszárítás
Persze, néha gyorsnak kell lennünk, és akkor a legmagasabb fokozatra kapcsolunk. Hosszú távon azonban ez megterheli a fejbőrünket és a hajunkat is, mert a mesterséges hő mindkettőből elvonja a nedvességet. Az eredmény: száraz és törékeny haj, valamint viszketésre hajlamos fejbőr. A hajszárítás legkíméletesebb módja, ha hagyod a levegőn száradni. Ha ez nem lehetséges, szárításkor mindig alacsonyabb hőfokot válassz és tartsd a hajszárítót körülbelül 20 centiméterre a hajától.
A sampon sem mindegy
A sampon is jelentős szerepet játszhat abban, hogy a hideg évszakban viszkessen a fejed. Bizonyos összetevők, mint például a szilikonok vagy a parabének, de a mesterséges illatanyagok is irritálhatják a bőrt. Az ökotesztek szerint különösen hatékonyak azok a biosamponok, amelyek nem tartalmaznak ilyen összetevőket.
A témához kapcsolódó fontos cikkeink:
Stressztől és hidegtől is hullhat a haj