Mai, felgyorsult világunkban a bőrápolás terén is azt várjuk el, hogy minél rövidebb időn belűl, minél látványosabb eredményt produkáljon. Mindeközben természetesen olyan anyagokkal, amelyeknek nincs mellékhatása, nem károsak a szervezetre: lehetőség szerint öko, natúr vagy vegán legyen. Íme, egy-két igazán natúr, ám eléggé bizarr összetevő a kozmetikumok világából.
Szerző: BF / Szakonyi Eszter
Sokoldalú csiganyálka
Manapság a kozmetikai alapanyaggyártók nemcsak új forrásokat, hanem új kivonási eljárásokat is felmutatnak. E kutatások újdonságokban bővelkedő forrása Dél-Korea.
A mikroorganizmus-kultúrák alkalmazásával és a növényi fermentációs technológiával egy ideje már találkozhatunk a koreai kozmetikai alapanyagok említése kapcsán, de az állati nyákok szofisztikáltabb megközelítése új irány.
Ennek eklatáns példája a csiganyálka összetételének modifikálása aszerint, hogy mivel táplálják a csigát vagy milyen csigatípust használnak az adott nyák kinyeréséhez.
- A vörös ginzenggel táplált csigák (egyébként chondroitin szulfátban gazdag) nyákja több szaponint tartalmaz, míg
- az Aloe verával tápláltakénak a nyugtató hatásban erősebb. Előbbit atópiás dermatitiszre, utóbbit irritált bőrökre ajánlják.
- Különlegességet jelentenek az aranyházú csigák, melyek nyákja a nap káros UV-sugarait is képes blokkolni, a magas antioxidáns-tartalom mellett.
Tengeri élőlények és gombák
Jó ideje keresett kozmetikai alapanyagok a magas fehérje- és szacharidtartalmú, tengeri élőlényekből (állatokból, növényekből) és gombákból nyert kivonatok.
- Előbbire példa a medúzakivonat, amely akár 34-35% tiszta kollagéntartalommal is rendelkezhet, a tengeri csillagból hidrolizált kollagén és a lazacorrból kivont proteoglikán.
- Utóbbira a fitokollagénben bővelkedő ezüst rezgőgomba említhető (Tremella fuciformis).
Hatóanyagok a Jeju-szigetről
Egyre többször kerül szóba a varázslatos Jeju-sziget, annak speciális ökológiája kapcsán. Az itt található, klasszikusnak mondható növényeket igen különleges kivonási eljárás alá vetik, melyhez Jeju-tengervizet és shindari erjesztési technikát alkalmaznak.
- A körömvirágból, a zöld teából, a ginzengből és a kámforfából így magasabb elasztáz enzimaktivitást blokkoló anyag nyerhető, míg
- a magnólia, a kamélia és a lótusz esetében a melanintermelés gátlására alkalmas vegyületek szabadulnak fel.
- Érdekes megfigyelés, hogy pl. a fügekaktusz, az Aloe vera, a kamélia és a búzavirág esetén ezzel az eljárással magasabb nedvességmegkötő hatású elegyek jöhetnek létre.