Szerző: WK
Előző cikkünkben Szűcs Márti kozmetikus elárulta, hogyan hatnak a kémiai hámlasztók, most azt vesszük át a segítségével, hogy kinek melyik ajánlott.
Kinek melyik ajánlott?
Alfa-hidroxi savak
Ajánlom azoknak akik a következő problémákkal küzdenek: egyenetlen bőrfelszín (hegek, barázdák), foltok, érett, fakó bőr.
Glikolsav
A glikolsav származhat cukornádból a bőrápoló termékekben a leggyakrabban a szintetikus formát használják, mert így könnyebb stabilizálni. Lényegében az AHA-k anti-aging szupersztárjának tartják – a legtöbbet kutatott gyümölcssav. Mint a legkisebb hidroxilsav-molekula, a glikolsav tud a legkönnyebben és a leggyorsabban a bőrbe jutni. Ebből kifolyólag az egyik legerősebb is, tehát érzékeny bőrre nem ajánlom. Anti-aging, mert tanulmányok szerint a leghatékonyabb a kollagéntermelés stimulálására, növeli a hialuronsav szintjét a bőrben, valamint hatékonyan csökkenti a fénykárosodást is (minimum 5%-os koncentrációban).
Tejsav
Lényegében hasonló a hatásmechanizmusa, mint a glikolsavé, csak nagyobb a molekula, ezáltal lassabban és kíméletesebben dolgozik.
Mandulasav
Még nagyobb a molekula mérete, ezáltal még kíméletesebben teszi azt, mint előző társai. Viszont antimikrobiális tulajdonságai miatt hatékony pattanásokkal szemben. Klinikai vizsgálatok bizonyították, hogy a glikolsav-szalicilsav kombónál hatékonyabb a mandulasav-szalicilsav kombó aknés bőrtípusra. Ezeken felül a mandulasav hatékonynak bizonyult a bőr rugalmasságának javításában is.
Szalicilsav
A fűzfa kéregéből származik. Nemcsak a bőr felszínén oldja fel az elhalt bőrsejteket, hanem képes lejutni a pórusokba, feloldani az olajat és szétbontja a benne található anyagot (faggyú, elhalt hámsejtek), amely általában pattanásokhoz vezet. Tehát mitesszerekre (komedókra) ez a legjobb sav, amihez nyúlhatsz.
Poli-hidroxy-sav (PHA): egy viszonylat újkeletű sav, érzékeny bőrre is ajánlom.
Hogyan használd a savakat?
– nem javaslom, hogy egy rutinban (azaz egy este, vagy egy reggel alatt) együtt használd más aktív hatóanyagokkal, főleg akkor nem, ha még kezdő vagy a bőrápolásban!
– alaposan és megfelelően letisztított bőrfelszínre használd, ha abszolút profi akarsz lenni, akkor olyan toner után használod, ami segít beállítani a bőröd megfelelő pH-értékét, hogy a sav megfelelő körülmények között tudjon dolgozni.
– a hámlasztó használata egyénfüggő! A legjobb, ha kikéred szakember tanácsát
– nem az a dolga, hogy látható hámlást okozzon! Ha ezt tapasztalod, akkor túlhámlasztottál, ritkíts a használatán!
– Fényvédőzz! Minden reggel ahogy kilépsz a házból, előtte 10 perccel, illetve minden napon eltöltött 2 óra után.