A bőrt károsító/szárító hatások nyáron. Következmények, megoldások

Szerző: Halmos Judit

A keményen ledolgozott év és a pandémia feszültségei után (valamint az őszi, már beharangozott, ránk váró nehézségek okán) bizonyosan mindenki boldogan vetette bele magát a nyár örömeibe. A kikapcsolódás és feltöltődés mellett azonban a nyaralás gyakran nem kis próbatételt jelent bőrünk számára. Az esetleges bőrkárosodások helyrehozása a nyaralás után majd a kozmetikusra vár.

Szerző: Halmos Judit, vegyészmérnök

Milyen károsító hatások érhetik bőrünket a nyaralás alatt?

  1. Sós víz – A tengervíz magas alkálifémsó-tartalma mellett egyéb ásványi sókat, különböző növényi összetevőket, különféle szerves anyagokat tartalmaz. Ezek az anyagok a fürdőzés során a bőrünkön át a szervezetünkbe jutnak, és kifejtik (többnyire jótékony) hatásukat, miközben (legfőképpen a sótartalom) a bőrünket jelentősen szárítja. A sós víz hatásai mellé még az erős napfény, a meleg és a szinte állandó szél szárító hatása is társul, valamint az izzadás és a naptej használata miatt megtapadó szennyeződéseké – ezáltal a hosszabb tengerparti tartózkodás szárazzá, hámlóvá és rugalmatlanná teheti a bőrünket.
  2. Klóros víz – Az uszodák vizét többnyire klórozzák, ami meglehetősen szárítja a bőrt. Klóros vízben károsodik a lipidréteg, emiatt bőrünk kiszárad, húzódik és feszül.
  3. NapfényA napfény infravörös-, látható-, és UV-fény tartományokból áll.
    – Az infravörös sugarak (700–900 nm) kicsit leegyszerűsítve, alapvetően melegítenek,
    – a látható sugarak (400–700 nm) világítanak,
    – az ultraibolya sugarak (100–400 nm) pedig fertőtlenítenek.
    Egészségünk és bőrünk szempontjából mindhárom tartománynak van jelentősége – sajnos, ezzel párhuzamosan, mindhárom tartománynak van káros hatása is:
    az infravörös sugárzás szárító, dehidratáló, gyulladáskeltő,
    a látható fény bőröregítő, szemkárosító lehet,
    az ultraibolya sugárzás pedig a legkárosabb a bőrünk számára.

    Az UV-A bőröregítő, szemkárosító, az UV-B, amellett, hogy a D-vitaminképződést elősegíti, eritémát, gyulladást, hámlást és hosszú távon bőrrákot okozhat, az UV-C fertőtlenítő hatása mellett rák- és gyulladáskeltő.

     

Ez utóbbi ugyan természetes úton a Földre nem jut el, mesterséges fényforrásokból eredően azonban (pl. elöregedett szoláriumcső) károsíthat. Fenti okok miatt az UV-B és UV-A sugarak ellen magas faktorszámmal védő napozókészítmény használata nyaraláskor (is) mindenképpen szükséges.

Mit tehetünk? Mit tegyünk?

A környezet károsító hatásai ellen természetesen a legfontosabb a megelőzés (lenne), vagyis az, hogy a nyaralás közben is folytassuk a napi bőrápolási rutinunkat, és fokozottabban ügyeljünk  annak betartására.

A legtöbb emberre azonban nem ez a jellemző, a nyaralás, kikapcsolódás alatt sokan kisebb-nagyobb mértékben elhanyagolják bőrük ápolását. Ennek eredményeképpen a bőrük dehidratáltabbá, pórusaik tágabbakká, komedóik számosabbakká, bőrük barnábbá válik, és nem kívánt pigmentfoltok jelennek meg rajta.

Ebben a helyzetben a négy legfontosabb alappillér, amelyre nyár végi segítőnk, a kozmetikus szakember támaszkodni fog a helyreállítás során:

  1. Tisztítás.
  2. Hámlasztás.
  3. Hidratálás.
  4. Bőrnyugtatás.

Ezek beütemezésére csak az ősz folyamán kerülhet sor, de mindenképpen a már fényszegényebb időszakban, bejelentkezni viszont már augusztusban be lehet, hogy kapjunk időpontot kedvenc szakemberünknél a hámlasztó-kúra kezelésre az őszi-téli időszakban.

A témához kapcsolódó fontos cikkeink:

A szomjazó, dehidratált bőr ápolása a nyárutón