Szerző: Kuczora Gabriella
A nyár a szabadság, a pihenés és feltöltődés időszaka. SOL INVICTUS – azaz a Legyőzhetetlen Nap, Heliosz Napisten, aki átkocsikázik az égbolton – megjelenik a görög, római és a perzsa kultuszokban is.
A Hajnal után a NAP megindul tüzes négy lovas szekerével, míg estére az óceánhoz nem ér.
A Nap mindig is központi szerepet játszott őseink életében – ritmust, energiát adott és csodálatos tündöklése a mai napig megigéz minket. Ha süt a nap, jobb a kedvünk, energikusabbnak érezzük magunkat és könnyebben fel tudunk kelni reggelente. A nyári napfordulóig – június 21-e – egyre hosszabbak a nappalok, utána pedig fokozatosan az éjszakák hosszabbodnak.
A különböző korokban más-más volt a divatos bőrszín. Volt, amikor a hófehér, arisztokratikus bőr, később pedig eljött a napbarnított bőr iránti vágy időszaka. Eleinte a természetes napfény volt az egyedüli megoldás a barnaság elérésére, míg később beköszöntött a szoláriumok időszaka. A mai mindent elfogadó közegben igazán maradhatunk hófehérek, de akár szépen barnultak is.
Azt azonban nem szabad elfelejtenünk, hogy a korok, divatok mellett a környeztetünk is sokat változott. Sokkal szélsőségesebb időjárási viszonyokkal néz szembe a bőrünk nap mint nap. Talán a legnagyobb veszélyt az ózonréteg károsodása jelenti. Az ózon a légkör oxigénjéből képződik és elnyeli a károsító ultraibolya sugárzás nagy részét. Mivel bizonyos kémiai anyagok elősegítik a bomlását, a védőréteg megritkult, ezáltal a káros sugárzás a földfelszín közelében növekszik.
Mit is okozhatnak az UV-sugarak?
UVA-sugárzás: erythéma kialakulása, bőrleégés, bőrrák.
UVB-sugárzás: barnulás, idő előtti bőr öregedés.
Sajnálatos módon beszélnünk kell a bőr daganatos megbetegedéseinek és a szembetegségek számának növekedéséről. Emellett a napsugárzás káros hatásai mellett meg kell, hogy említsük a bőrpír kialakulását, a hajszálértágulatok tágulását, a szabadgyökök kialakulását, a bőr sejtjeinek, rostjainak roncsolódását és az idő előtti ún. „fénygerjesztett öregedés”-t (photo aging).
Akkor mégis miért napozzunk?
Mert feltölt energiával, segíti a vitaminok keletkezését, szeretjük, ha barnák vagyunk, nélkülözhetetlen az életünkhöz. A negatív hatások nagy részét megfelelő körültekintéssel meg tudjuk előzni, vagy a már kialakult problémát kezelhetjük.
Fontos tudnunk a mi napozási „paramétereinket”
UV-index: a meteorológiai oldalakon lehet megnézni – az UV sugárzási szintet jelöli: „gyenge-mérsékelt-erős-nagyonerős-extrém” fokozatonként térképen és megmutatja a javasolt napozási időt.
Fitzpatrick-skála – típusonként (bőrszín, szem szín, haj szín) mutatja meg, hogy valaki mennyire ég le, illetve mennyire barnul.
Keresd az SPF-et!
A termékeken lévő SPF – Sun Protection Factor – egy fontos jelölés a termékeken. Mindenkinek adott (Fitzpatrick-skála), hogy mennyi idő alatt ég le. Ezt az időt, ha megszorozzuk az SPF-fel, akkor megkapjuk, hogy hányszorosára növeltük a leégési időnket, tehát ezen belül mennyivel nőtt a bőrünk védelme.
Ne felejtsük el, hogy maga a barnulást is egy természetes mechanizmus a szervezetünk részéről, ami segítségével a melanin-szemcsék mint egy kis pajzs védik a sejtmagokat.
Az „elmélet” után folytatjuk a könnyed, nyári napi fényvédelemmel…