Szerző: WK / Lázár Noémi
Július közepén, de már június végén is megéltünk pár extrán forró napot – ha lett volna rajtam smink, biztosan „leolvadt”, elcsúszott volna. Legalábbis én így gondoltam. Úgyhogy inkább maradtam natúr, mondván, abból nem lehet nagy baj. De azért feszengtem ennyire „csupaszon”. Nincs már 20 éves bőröm…
Ha kilépve az utcára öt perc után csorog rólunk a víz, akkor vajon felmentés jár smink ügyekben? Megkérdeztük Dévényi Kathy sminkest https://www.facebook.com/devenyikathy a Dévényi Kathy Make up & More oldal tulajonosát, mit gondol a „hőségsminkről”.
Webkozmetika: A 38-41 fokban valóban jár nekünk pár sminktelen nap? Mi erről a sminkes véleménye?
Dévényi Kathy: A sminktelen, teljesen „csupasz” arc nyáron is, télen is védtelen az időjárás viszontagságaival szemben. Nem ajánlom senkinek. Azt mondanunk sem kell – hiszen mindenhonnan ez ömlik -, hogy a téli-nyári reggeli arcápolásunk utolsó lépése a fényvédőkrém legyen! És nemcsak az arcra, de a dekoltázsra és vékonyan a szájra is kerüljön fényvédő a nagy melegben.
WK: Az alapozót nyáron felejtsük el úgy, ahogy van?
DK: Miért felejtenénk el? Persze, nem mindegy milyen fajta az alapozó és milyen a mi bőrünk állapota. Minden ennek a kölcsönhatásától függ. Az adott bőrtől függ, hogy folyékony, stiftes vagy púderes legyen az alapozó. Ha valakinek száraz a bőre nyáron is, a krémes alapozótól megkapja azt a plusz hidratációt, amire szüksége van. Szakember tudja jól megítélni, a mi bőrünk melyiket szereti a legjobban. Forduljunk bátran szakemberhez! Az alapozó feladata, hogy szép, egységes bőrképet produkáljon, erről nyáron sem kell lemondanunk. Az alapozó 3-féle funkciót is betölt: fed illetve eltakar, ápol (ápoló – nem szárító – hatóanyagokkal készül), és a védelem, ami egy fizikai védelem (hiszen a legtöbb alapozó már alapjáraton tartalmaz minimum 15 SPF fényvédelmet, de van 20-as és 25-ös faktorszámú is). Tehát plusz „pajzsot” jelent a káros sugarakkal szemben. Ha valaki tudja, hogy az arca verejtékezik a hőségben, esetleg a változó kor „belső hőhullámaival” is küzd, akkor ezek az opciók állnak rendelkezésre: kompakt alapozó, 2 in 1 vagy 3 in 1 kivitelű alapozók, vagy a praktikus alapozó stiftek.
WK: És aki mégis egy az egyben kihagyná az alapozót?
DK: Ha valaki nem akar alapozni, mert zavarja, ezeken a forró napokon a szemet lehet jobban kiemelni: a szempillát érdemes duplán-triplán hangsúlyozni egy vízálló spirállal, vagy festesse be kozmetikussal a pilláit. Szérumozni is szabad a szempillát a festék előtt, ápoljuk, gondozzuk a szempillát is, ahogy a bőrt vagy a hajat óvjuk a hőségben. Ha nem szeretjük ilyenkor a szemhéjporokat, léteznek vízhatlan tusok és krémes szemhéjfestékek, amik meg sem moccannak az arcon, bízhatunk bennük.
WK: Mi a helyzet a pirosítással? Nem vagyunk amúgy is elég kipirultak a hőmérséklettől?
DK: A krémes arcpírt jobban szeretik a hölgyek nyáron mint a por állagút, pötyögtethetünk kis krémes pírt az orcákra. Plusz tipp: ha mindig magadnál hordod a kedvenc árnyalatú rúzsod, de nem akarsz sminktáskát vinni, a rúzst pírként is használhatod. Miért ne?
De ha valaki túlzottan izzad vagy kivörösödik, folyik róla a víz, annak nem javasolt a pír. Inkább legyen csak egy szép pillája és tegyen fel egy ápoló szájfényt. Highlightert nyáron ne tegyünk, eléggé fénylik az arc anélkül is.
WK: Rúzs vagy rúzs mentesség – ez itt a kérdés.
DK: A meleg nem zárja ki a rúzs használatot. A legtöbb jó minőségű rúzs fényvédelemmel van ellátva. Olyat kell választani, ami nem mozdul el, nem folyik le, például a a mattra száradó rúzsok jó választás lehetnek mondjuk egy forró nyáresti eseményre. Ilyenkor lehet inkább a szájon a hangsúly, a szem maradhat natúr.
WK: A reggel feltett sminkünk nem fog megolvadni, már a délelőtti órákban elkenődni a tűző napon?
DK: Aki légkondicionált irodában dolgozik, nyugodtan elindulhat otthonról smink nélkül, és amikor beér az irodába, a 21-22 fokos állandó iroda-hőmérsékletre már feldobhat egy egyszerű, 5-lépéses alapsminket (a klasszikus „alapozó-korrektor-pirosító-szempillaspirál-rúzs-ötöst”). Csak hogy megtiszteljük a kollégáinkat és/vagy az ügyfeleket. A meleg az arcunk, sminkünk elhanyagolására nem lehet mentség.
„De! Az sem ördögtől való, ha a 41 fokban úgy döntünk, hogy ma nem teszünk fel semmit a fényvédőnkön kívül, és vállaljuk a sminktelen, napcsókolta arcunk. Ilyenkor, július végére már nagyon szép barnaságot szerzett általában mindenki. Nem a smink lesz az elsődleges, amikor folyik rólunk a víz és igyekszünk „túlélni” a tűző napon. Engedjünk meg magunknak ilyen napokat is olykor-olykor – kivételesen – az évben.”