A száraz bőr kiemelt odafigyelést és ápolást igényel a téli időszakban. A természetes testolajok a barátaink.
Szerző: WK
40-50 éves kor körül a bőr elkezd szárazabbá, érdesebb tapintásúvá válni az egész testen. A száraz bőr kifejezett odafigyelést és ápolást igényel. A természetes testolajok segíthetnek a bőr hatékony gondozásában és értékes ápoló anyagokkal való ellátásában.
Bemutatunk néhány értékes olajat, melyek a legtöbb bőrtípus számára optimálisak.
A természetes testolajak előnyei
Száraz bőröd tusolás után húzódik? Akkor a legjobb, amit tehetsz, hogy természetes növényi olajokkal táplálod. Az olajjal való bőrápolásnak több előnye is van:
- A természetes testolajok hasonlítanak a bőr természetes zsírrétegéhez, és a bőr nagyon jól felveszi ezeket. Ezáltal sok nedvességhez juttatják a bőrt.
- A testolajak simává és bársonyossá varázsolják a bőrt.
- Sokan szeretik és találják kellemesnek az olaj érzetét a bőrön. Számukra a testolajokkal való bőrápolási igazi kényeztető rituáléknak számít.
- A natúr és bio termékekben nincs nem természetes összetevő, ezért nem terhelik a bőrt feleslegesen.
- Az olajak alapból sok értékes tápanyagot tartalmaznak, például E-vitamint vagy omega-3-zsírsavakat.
Korábban az a téves elképzelés volt a köztudatban, hogy a testolajak eltömítik a bőr pórusait, de ennek épp az ellenkezője igaz.
Melyik olaj alkalmas a száraz bőr ápolására?
A testolajak mindegyike hasznos a száraz bőr ápolására. Néhány olaj azonban különösen jó tulajdonságokkal bír.
Ha a bőröd száraz vagy extrém száraz, húzódik, viszket, érdes tapintású, akkor próbáld ki a következő olajakat:
Mandula olaj: az érett bőr olaja
A mandulaolaj jó testolaj a száraz és érett bőr számára, és bázisolajnak is kiváló különböző olaj-keverékekhez. Sok telítetlen zsírsavat tartalmaz, melyek gyengédek a bőrhöz, és a bőr víz háztartását szabályozzák. A testolajjal kezelt bőr könnyebben tárolja a vizet, és ezáltal simább és feszesebb hatást kelt. A mandulaolaj a száraz, atópiás bőr kezelésére is alkalmas.
Kendermagolaj: Egészen különleges ápolás
A kendermagolaj a natúrkozmetika igazi titkos fegyvere. Segít a testnek a sejtregenerálásban, és ellátja értékes zsírsavakkal és sok nedvességgel.
A kendermagolaj gazdag omega3 és omega6 zsírsavakban, valamint a ritka gamma-linolénsavban, amely a bőr sejtanyagcseréjét támogatja. A kendermagolajban sok az E-vitamin. A száraz és érzékeny bőrnek a B1 és B2-vitamin is fontosak, amelyek a kendermagolajban bőségesen megtalálhatóak.
A kendermagolaj felhasználhatósága igen sokrétű. Használhatjuk például fürdőolajnak. Nemcsak a bőrt nyugtatja és ellazítja az izmokat, hanem a lelket is felüdíti. Masszírozóolajnak is tökéletes.
Olívaolaj: szereti a száraz bőr
Az olívaolaj igazi klasszikus a konyhában és régóta ismert a bőrápolásban. A száraz bőr egyik kedvence, mert sok nedvességet tartalmaz és növeli a bőr rugalmasságát. Ezenkívül enyhe gyulladáscsökkentő hatással is bír. Az olívaolaj bázisolajnak is jó, ha belőle és egyéb olajokból saját testolajat akarsz kikeverni.
Az olívaolajnak egy hátránya van: lassan szívódik be, szóval légy türelmes! Az olívaolajnak ezen felül van egy sajátságos illata, amit nem mindenki kedvel.
Jojobaolaj: A test jótéteményese
A jogobaolajat nagyon szereti a száraz bőr. Intenzíven ápol és hosszan tartó nedvességgel látja el a bőrt. A natúrkozmetika előszeretettel használja a jojobaolajat, bio formában. Gyorsan beszívódik a bőrbe és nem hagy olajos filmréteget. Tiszta, hidegen préselt jojobaolajat használjunk.
Tudtad? A jojobaolaj esetében igazából nem is olajról beszélünk, hanem egy egyfajta folyékony viaszról.
Kókuszolaj: gyorsan beszívódó olaj a testnek
Kókuszolaj nélkül el sem tudnánk képzelni szinte már a natúr termékeket. Szobahőmérsékleten tartja az állagát, csak a bőrrel való kontaktus során olvad meg könnyen. Ha kevés az időd, pont őt keresed: beszívódása könnyű és azonnali!
Így hozol ki a legtöbbet az olajjal való testápolásból:
Amennyiben érzékeny a bőröd vagy allergiára hajlamos vagy, első használat előtt jobb, ha leteszteled, hogy reagál a bőröd az adott olajra. Ehhez tégy kis mennyiséget a könyökhajlatodba. Ha másnapig nem észlelsz allergiás reakciót, aggály és kétely nélkül használhatod az olajat.
Ne fukarkodj az idővel! Az olajat lassabban veszi fel a bőr mint a krémet vagy testápolót, ezért légy türelmes.
- A testolajat a még enyhén nedves bőrre vidd fel! Az így keletkező olaj-víz-emulziót a bőr könnyebben hasznosítja, mintha tocsognál az olajban.
- Ideális esetben bio minősítésű olajat vásárolj.
Testolajokkal masszírozhatsz is, természetesen. Ebben az esetben nem is akkora hátrány az olajak lassabb felszívódási képessége.
Plusz tipp: A hajad is örül egy kis olajnak. Masszírozz pici olívaolajat a hajvégekbe, és hagyd rajta éjszakára. Teríts a fejed alá törülközőt, hogy az ágyneműdet ne olajozd össze. Reggel mosd ki. Meglátod, a hajvégek rögtön simábbnak és puhább tapintásúak lesznek.
A témához kapcsolódó fontos cikkeink:
„Juice skin” – koreai ápolás a bőrünknek télen