Újkeletű bőrproblémák – a COVID rombolása a bőrön

Szerző: BF

Ahogy haladunk előre az időben és egyre többet látunk, tapasztalunk, érzünk a koronavírus-járvány következményeiből, kiderül, hogy a COVID-19 a tüdőn kívül a test többi részét is érinti, így a bőrt is. 

A „COVID-lábujjaktól” a hajhullásig, a különböző kiütésekig terjedő bőrtünetekről számoltak be a betegek világszerte. Nagyon fontos, hogy az orvosok, nővérek, de még a kozmetikusok is – akikhez jó esetben rendszeresen járunk -,  felismerjék ezeket a tüneteket.

Névtelen Terv (70)

– Az akne, a pikkelysömör, a seborrhoeás dermatitis, az ekcéma tünetei is súlyosbodhatnak a stresszhormonok és a gyulladás miatt a szervezetben azoknál, akik elkapták a fertőzést – erről Julie Van Onselen bőrgyógyász beszélt, aki hozzátette: nagyon fontos, hogy az orvosok, nővérek, de még a kozmetikusok is felismerjék ezeket a tüneteket, hogy a pácienst időben izolálhassák és megkezdjék a COVID kezelést.

A tünetek egy része egyébként röviddel a fertőzés után jelentkezik, míg mások később vagy súlyosabb betegség esetén jönnek elő – ezt is érdemes észben tartani -, de a legtöbb szerencsére idővel – általában 10-12 nap elteltével – javul, elmúlik.

A kozmetikus feladata az, hogy a betegség lefolyását követően is a nekünk megfelelő, egyéni problémára szabott kezelést nyújtsa, figyelembe véve az érintett bőrproblémát.

A kutatók azt kezdték el vizsgálni, hogy mi okozza ezeket a bőrbetegségeket. Ami biztosnak tűnik, hogy a kiütések egy részét nem maga a vírus okozza, hanem a szervezet vírusra adott immunválasza, leginkább azoknál a betegeknél, akiknél véredény-károsodáshoz vezet a betegség.

Egy 2020-as amerikai felmérés szerint az alábbiak jelentkeztek a betegeknél:

  • kanyarószerű kiütések (22 %)
  • fagyási sérülésre hasonlító elváltozások (18 %)
  • csalánkiütés (16 %)
  • vörös foltok (13 %)
  • apró hólyagos bőrelváltozások (11 %)
  • hámló, pikkelyes kiütések (9.9 %)
  • hálózatos alakú bevérzések (6,4 %).

Fontos tanács, hogy aki a közelmúltban épült fel a COVID-ból, annál kerülni kell az intenzív vagy invazív eljárásokat, és az új, addig számára ismeretlen bőrápoló termékeket közvetlenül a gyógyulás után. Ezenkívül legalább néhány hétig tartózkodni kell az aktív összetevőktől, hogy elkerüljük az esetleges allergiás reakciókat.

A témához kapcsolódó fontos cikkeink:

Maszkne – amit a maszk okozhat a bőrünkkel