Szerző: BORONKAY VICA Kozmetikusmester, biológiatanár és mentálhigiénés szakember
A forró nyári hónapok utáni enyhülést az ősz hozza meg, mely jellegzetesen a kozmetikai ,,tatarozás” időszaka. Ősszel a szeles, hűvösebb időjárás a bőrnek, a napfényes órák számának fogyatkozása pedig a léleknek jelent kihívást.
Milyen kezelési lehetőségek állnak rendelkezésünkre ősszel?
Nyári „bűneink” eltüntetése, regenerálás
Ilyenkor célszerű a kialakult hiperkeratózis és pigment-rendellenességek kezelése. A bőr koptatása a kozmetikában történhet csiszolás (pl. mikrodermabrázió, hidrodermabrázió) vagy savas hámlasztás (AHA, BHA savak) útján.
A pigment-rendelleneségek kezelhetőek a melanin kialakulását megelőző beavatkozásokkal, vagyis a kémiai folyamat gátlásával (inhibitorok). Ide sorolhatók az oxidációgátlók (pl. C-vitamin), az enzimgátlók (pl. azelainsav, százszorszép-kivonat), illetve az érett melanin bazálsejtekbe való átjutását gátló anyagokkal (pl. B3 –vitamin). A már meglévő melanin átalakítása pl. továbboxidálással (peroxidok, persók) valósítható meg.
A bőr felsértésével/traumatizálásával járó kezelések (pl. dermaroller, mezopen), és a különféle epiláló eljárások (pl. IPL, tűs epiláció) időszaka is a hűvösebb, napfényszegény évszakok. A napégett, fénykárosodott bőrök ápolása során a rehidratáló és gyulladáscsökkentő kezelések mellett a bőr regenerálása, életfolyamatainak támogatása is szükséges (pl. orotsav, resveratrol, silymarin, Q10 –vitamin, fitoszterolok).
A rapszódikus időjárás miatti barrierréteg-károsodás – akárcsak tavasszal – a bőr védekezésének gyengülését vonja maga után, ami különféle kozmetikai problémák okozója. Ősszel az arra hajlamosaknál a passzív vérbőséggel járó keringési rendellenességek bőrtüneteinek romlása is megfigyelhető. Mindezek tudatában kiemelkedő jelentőségű a megelőző, azaz preventív bőrápolás.
Jöhetnek a vastagabb krémek
Télen a „testesebb” természetes zsírokban, olajokban gazdag és zsíroldékony vitaminokkal dúsított, az adott bőrtípusnak megfelelő tápláló krémekre kerül a hangsúly. A bőrbarrier károsodásának kivédésére alkalmazhatunk pl. sheavaj-, jojoba-, ligetszépeolaj-, virág(rózsa, jázmin)-, méhviasz-, lanolin-, ill. ceramid-tartalmú készítményeket.
Boldogító SPA-kezelések
A természetes fény hiánya, a tél ködös szürkesége az ún. örömhormonok (endorfin, szerotonin, dopamin) szintjének csökkenéséhez vezethet, melynek következményeképpen fáradtságérzés, ingerlékenység, kiegyensúlyozatlanság vehet erőt rajtunk.
A SPA-kezelés a tél kedvelt szolgáltatásainak egyike. Az infra- és gőzkabinok, a szaunák és az aromaterápia iránti igény ezidőtájt megnő, melyek alkalmazására a kozmetikai kezelések során is nyílik lehetőség.
A 100%-osan természetes illóolajok segítségével kedvezően befolyásolhatjuk vendégeink hangulatát. Illóolaj diffúzor segítségével kellemes, ellazító légkör teremthető a kozmetikában. Például a levendulaolaj, a muskotályzsája, a vanília, a bergamott, a rózsa, az édesnarancs és a jázmint fokozza a boldogsághormonok termelődését. A masszázs során is segítségül hívhatjuk az illatokat, de tartsuk szem előtt, hogy az illóolajok célirányos használata hozzáértést, szaktudást igényel!
Szerzőnk: BORONKAY VICA Kozmetikusmester, biológiatanár és mentálhigiénés szakember https://kozmetikamesterfokon.hu/