Extrán ápold dekoltázsod bőrét!

Ma már a professzionális szépségápolás az egész test kezelését jelenti. A nyak és a dekoltázs területének bőre az arcétól és a testtől eltérő bőrápolást igényel.

Szerző: Báthory Kati aranykoszorús kozmetikusmester

Ma már a professzionális szépségápolás az egész test kezelését jelenti. A nyak és a dekoltázs területének bőre az arcétól és a testtől eltérő bőrápolást igényel.

Az alapbőrtípus különböző lehet az arcon, illetve a nyak–dekoltázson. A két „fő” terület anatómiai eltéréseket mutat.

A nyak izmai bőrön eredőek és bőrön tapadóak, ezáltal a nyak bőre az izom mozgásával együtt mozog. Ezért a gravitáció hatására nagyobb a bőr megnyúlásának esélye, jobban elmozdulnak a tartó és támasztó szövetek. Emiatt is korábban megjelenhetnek ezen a területen a barázdák.

dekoltázson vékony és általában érzékeny a bőr, hasonlóan a szem környékéhez. Alig található itt verejtékmirigy, és a faggyúmirigyek aktivitása sokkal kisebb, mint az arcon.

Fiatalkorban a vékony kötőszövet rugalmassága megfelelő, ám gyakran találkozunk felszíni vízhiányos, illetve hiperkeratinizált bőrfelülettel. A káros környezeti hatások (például a túlzott napozás miatti UV-sugárzás) miatt a dekoltázs bőre elveszíti hidratáltságát, emellett a zsírtartalma is csökken, a kollagén- és elasztikus rostok gyöngyfüzérszerűen szétesnek.

Mindezek miatt külön figyelmet kell fordítanunk erre a területre, mert rendszeres ápolásra, védelemre szorul. Sajnos, hajlamosak vagyunk megfeledkezni a nyak és a dekoltázs védelméről, pedig ha nem figyelünk oda, beindulhat az idő előtti öregedés.

parfüm illatanyaga foltossá, a szmog, a dohányzás, a mechanikai hatás hajszálér-tágulatossá teheti a bőrt. Árt a túlzásba vitt fogyókúra, mert a zsírszövet eltűnik, a bőr megnyúlik. A hormonváltozások, a terhesség, illetve a szülést követő időszak is megterheli a dekoltázst és a melleket.

A kollagén degenerációjának köszönhetően a dekoltázs bőre veszít a feszességéből, rugalmasságából. Az apróbb ráncok is hamarabb jelentkeznek, és gyakran mélyebben húzódnak meg, mint az arc felszínén.

A dekoltázs területe

A dekoltázs területét két részre osztjuk:

  • Az egyik a két mell közötti háromszög, ahol a mellek összepréselődése (pl. szoros melltartó, hason fekvés) viszonylag korán ráncok kialakulását eredményezheti.
  • A másik rész a mellek fölötti terület, ahol először nagy V-alakú ráncok jelennek meg a vállaktól a mellekig terjedően, amelyet a vízhiány, majd a kötőszövet rugalmasságának elvesztése okoz. Izomszövet, ami a mellet tartja, csak a mellkason található.

Figyelnünk kell alvási szokásainkra: oldalt fekvéssel összenyomódik a bőr, ráncok képződhetnek a dekoltázs bőrén. Ezért nagyon fontos a keringés javítása a dekoltázsbőr rugalmasságának megőrzéséhez. Hideg-meleg vízsugár masszázzsal mindez könnyen elérhető.

Hormonális változások

A hormonális változásokkal összefüggő tüneteket fokozhatja egy-egy stresszes időszak (vizsgaidőszak), menstruációs ciklus vagy egy rosszul megválasztott fogamzásgátló is.

A dekoltázs bőrét hetente nagyon finom állagú mechanikai peelinggel gyengéden leradírozhatjuk, mely eltávolítja a felesleges, elhalt hámsejteket, majd hidratálással ápoljuk a vékony bőrt.

Ezt a bőrterületet kitisztítani csak nagyon óvatosan és körültekintően lehet, hiszen rendkívül sérülékeny a bőr, könnyen hiperpigmentálódhatnak a kezelés nyomai, illetve keloidos heggel gyógyulhat. Célravezetőbb inkább faggyúmirigy-működést szabályzó kozmetikumokkal kezelni, a gyulladást csökkenteni és hidratálni ezt a területet.

változás éveiben a dekoltázs bőre még szépnek mondható, ugyanis akkor a hormonok által irányított faggyúmirigyek működése kiegyenlítik a bőr zsírhiányát. Az anyagcsere megváltozásával, illetve a faggyúmirigyek működésének lanyhulásával párhuzamosan a bőr atrofizálódik és egyre szárazabbá válik. Ezzel nemcsak védtelenebb lesz a dekoltázs bőre a külső fertőzésekkel szemben, hanem érzékenyebb és sérülékenyebb is.

változókorban csökken az ösztrogéntermelés, amely a kötőszövet általános állapotát biztosítja. A kollagénrostok leépülnek, a bőr vízmegtartó képessége csökken, így veszít feszességéből, rugalmasságából, tónusából. A vízhiány mellett a zsírhiány is igen szembetűnő lesz. A ráncok mellett a dekoltázson már gyakran felfedezhetünk különböző pigmentrendellenességeket (szeplőket és májfoltokat), illetve bőrnövedékeket (fibrómákat), melynek nagyszámú megjelenése a klimaxra jellemző, illetve különböző pigmentrendellenességeket, szeplőket, májfoltokat.

Itt is fontos a fényvédelem

A fényvédelem nemcsak akkor fontos, amikor napozni készülünk, hanem abban az esetben is, amikor kivágott ruhát hordunk, hiszen akkor is erőteljesen éri az UV-sugárzás. Érdemes 15–30 faktoros hidratáló krémet használni, hogy lassítani tudjuk az öregségi foltok megjelenését.

túlzott napozás nemcsak festékrendellenességben mutatkozik meg, hanem petyhüdtebb, rugalmatlanabb lesz a bőr, gyorsan veszít a feszességéből is.

 

BÁTHORY KATI
Közel 50 éves szakmai tapasztalattal rendelkező aranykoszorús kozmetikusmester, kitüntetett gyakorlati oktató