A kozmetikában alkalmazott hatóanyagok egyik jelentős csoportja a hidratálást célozza – hiszen a bőrünk víztartalmának megőrzése és fokozása a jó közérzet és az öregedés késleltetésének egyik fontos eszköze.
Szerző: Halmos Judit vegyészmérnök
Az emberi szervezet mintegy 50–60%-a víz. Szerepe rendkívül sokrétű:
- oldószere a sejtekben lévő és a sejten kívüli anyagok többségének
- biztosítja az oldott anyagok, a tápanyagok szállítását
- nagy hőkapacitása révén megakadályozza, hogy a szervezetben lezajló és hőtermeléssel járó folyamatok ellenére emelkedjen a testhőmérséklet, egyben párolgása révén biztosítja a szervezet hőleadását és ezáltal is a testhőmérséklet további szabályozását.
Az elfogyasztott és felszívódott víz a vérárammal az egész szervezetbe eljut. Nagy része átmenetileg tárolódik a májban, az izomzatban, a bőr alatti kötőszövetben, és miközben a benne oldott anyagokat eljuttatja a szervekbe és szövetekbe, felveszi és szállítja az anyagcseretermékeket.
Folyadékháztartásunk egyensúlyának fenntartásához a szervezet által veszített folyadék mennyiségének meg kell egyeznie a szervezet által felvett folyadék mennyiségével.
Ez, figyelembe véve egy felnőtt ember átlagos testtömegét és a szervezet átlagos víztartalmát, egyszerű matematikai műveletek segítségével kiszámítva azt jelenti, hogy férfiak esetében a napi ajánlott folyadékbevitel 2-3 liter, nőknél 1-2 liter.
Ezt természetesen befolyásolhatják egyéni sajátosságok, táplálkozás, kávéfogyasztás, dohányzás, testmozgás, környezeti feltételek (hőmérséklet, páratartalom) stb.
A víz a bőrben
Testünk víztartalmának 10–20%-a bőrünkben található, és ott biztosítja a bőr feszességét, rugalmasságát, bársonyosságát, és többek között szükséges a korneociták éréséhez és a természetes hámlás folyamatához is.
Bőrünk víztartalmának csökkenése, azaz dehidratálódása számos kedvezőtlen tünetet okoz: a bőr feszül, érzékeny, fakó, élettelen, hámló, viszkető lesz, benne ráncok is keletkeznek.
Vízhiány általában, a normál bőr kivételével, bármely bőrtípushoz társulhat, ezért a hidratálásnak minden bőr esetében a napi rutin részévé kell válnia. Ha azonban közelebbről megvizsgáljuk, a vízhiány fogalmának pontosítására is szükség van, ugyanis attól függően, hogy bőrünk mely rétegét/rétegeit érinti, megkülönböztetünk:
- felszíni vízhiányt, amely a szaruréteg csökkent víztartalmát jelenti, és
- mélyrétegi vízhiányt, amely az irha és bőralja dehidratációja.
Bőrünk két irányból juthat a számára szükséges vízhez (miközben a hámrétegen keresztül folyamatosan veszíti is el azt): belülről és kívülről. Belülről az elfogyasztott folyadék mennyiségével növelhetjük a hidratáltságot, kívülről pedig víz bejuttatásával.
Ez azonban „közvetlenül” csak korlátozottan megy, mivel a víz a bőrfelszíni hidrofil lipidbe bejut ugyan, de a mélyebben lévő, már nem hidrofil rétegekbe egymagában nem. Így, ha mélyrétegi hidratálásra törekszünk, a vizet direkt módon már nem tudjuk bejuttatni a bőrbe.
A hidratálás lehetőségei
Bőrünk víztartalmának megtartására és fokozására a kozmetikának két útja van:
- a meglévő hidratáció megőrzése a vízvesztés gátlásával, valamint
- víz bejuttatása a bőr megfelelő rétegeibe, attól függően, hogy a vízhiány a bőrben felszíni vagy mélyrétegi.
A bőr meglévő víztartalmának megőrzésére alkalmasak azok az anyagok, amelyek a bőrön védőréteget képeznek, a víz bejuttatására pedig olyan anyagokat alkalmazhatunk, melyek hatékonyan kötik meg a vizet, és mintegy „magukkal viszik” a bőr megfelelő rétegeibe. Ezeket az anyagokat foglalja össze a táblázat.
TEWL-gátló anyagok | Hámréteget hidratáló anyagok | Kötőszövetet hidratáló anyagok |
– ásványi olajok, zsírok, pl. szilárd paraffin, folyékony paraffin, vazelin |
– többértékű alkoholok, pl. glicerin, szorbit, propilén-glikol, dietilén-glikol, polietilén-glikolok (PEG) |
– poliszacharidok, pl. hialuronsav, SymGlucan®. Aminosavak, pl. gamma-poli-glutaminsav (gamma-PGA) |
– növényi zsírok, pl. sheavaj | – édes gyümölcsök levei | – karbamid (urea) |
– növényi viaszok | – aloe vera, méz | – oligopeptidek, pl. ProteasylTM |
– zselékrémek | – szénhidrátok, pl. Pentavitin® | – proteinek, proteidek, pl. krotein, szericin, elasztin, kollagén |
– zsírkísérő anyagok, pl. koleszterin, lecitin, lipoaminosavak | – mesterséges NMF-komplexek, pl. Hygroplex®, Hydroviton® 24 és Hydroviton® PLUS 2290 |
|
A vízvesztésgátlástól a hidratálásig
- a TEWL (Trans Epidermal Water Loss = epidermiszen keresztüli vízvesztés) megakadályozására olyan anyagok alkalmasak, amelyek a bőrön filmet képeznek, ezáltal megőrzik a vizet a bőrben.
Köztük számos természetes anyag található, ilyenek például az ásványi és növényi zsírok és olajok, valamint az ásványi, növényi és állati eredetű gélképzők.
A mai kozmetika kevésbé kedveli az ásványi olajokat és zsírokat (paraffinok) bőrlégzést gátló sajátságaik miatt, bár megfelelő alkalmazásban e célra tökéletesen alkalmasak. - a hámréteget hidratáló anyagok között nagy vízmegkötő képességű, többértékű alkoholokat, szénhidrátokat és magas szénhidráttartalmú növényi anyagokat, valamint zsírkísérő anyagokat találunk, ezek mindegyike képes a bőrbe magával vinni a vizet. Némelyikük filmképző sajátsága miatt annak megtartásában is segít.
- a kötőszövetet (is) hidratáló hatóanyagok között olyan bőrrokon és bőrbe jól felszívódó szacharidokat, aminosavakat, peptideket, fehérjéket találunk, amelyek segítségével a bőr mélyebb rétegeibe hatékonyan juttathatjuk be a vizet. Ezeket többek között ránctalanító, anti-aging kezelésekben tudjuk eredményesen felhasználni.
ÉRDEKEL A TÉMA? OLVASD EL A SZERZŐTŐL EZT A CIKKET IS ⇒ Fényvédők: milyen veszélyektől óvnak meg, milyen kellemetlenségeket okozhatnak?
Korszerű hatóanyagkomplexek
Nézzünk meg közelebbről a fentiek közül néhány korszerű hidratáló hatóanyagot, hatóanyagkomplexet!
- a Pentavitin® (szacharid izomerát) természetes növényi szacharidokból álló, tartósan mélyhidratáló hatású hatóanyag, amely megakadályozza a bőrön keresztüli vízvesztést is
- a hialuronsav, más néven glükozaminoglikán, többek között az extracelluláris mátrix egyik fő összetevője, fontos szerepe van többek között a bőr hidratációjában. Származékai (pl. Sodium Hyaluronate, Sodium Hyaluronate Crosspolymer) szintén használatosak. Nagy molekulasúlyú változatai a bőr nedvességtartalmának megőrzésében (TEWL ellen hatékony), az alacsonyabb és kis molekulasúlyú változatai a mélyrétegi hidratálásban játszanak szerepet
- a SymGlucan® zabkorpából nyert természetes poliszacharid, amely a hialuronsavnál is hatékonyabban hidratál, és egyben filmképző sajátossága megakadályozza a vízvesztést. Összetevői (INCI): víz, glicerin, béta-glükán, 1,2-hexándiol, kaprilil glikol
- a gamma-poli-glutaminsav (gamma-PGA): eredetileg tengeri medúzákban felfedezett, ma szójababból nyert aminosav-származék, melynek hidratáló hatása a hialuronsavénak tízszerese, és a vízzel együtt tápanyagokat is képes szállítani
- a Proteasyl® egy borsócsírából kivont anti-aging hatású kollagén-stimuláló peptid, amely fokozza a glükoz-aminoglikán (GAG) termelést, ezáltal növelve a kötőszövet hidratáltságát
- a Hygroplex® a bőr NMF-éhez hasonló összetevőket tartalmaz, összetevői (INCI): hexilénglikol, fruktóz, glükóz, szacharóz, karbamid, dextrin, alanin, glutaminsav, aszparaginsav, hexil-nikotinát
- a Hydroviton® 24 a nap 24 órájára biztosít hatékony hidratálást, összetevői (INCI): víz, pentilén-glikol, glicerin, nátrium-laktát, tejsav, szerin, karbamid, szorbit, allantoin
- a Hydroviton® PLUS 2290 intenzív, tartós hidratálást biztosít a bőr számára, akár 48 órára. Összetevői (INCI): víz, pentilén-glikol, glicerin, fruktóz, karbamid, citromsav, nátrium-hidroxid, maltóz, nátrium-PCA, nátrium-klorid, nátrium-laktát, trehalóz, allantoin, nátrium-hialuronát.
A fentiekből is láthatjuk, hogy a bőr hidratálására a bőrtípusnak és a kívánalomnak megfelelően a kozmetikusok kezében számos lehetőség van, sok korszerű hatóanyagot tartalmazó készítményből választhatnak.
HALMOS JUDIT vegyészmérnök,
a 12. sz. Ipari és Kereskedelmi Szakközépiskola és Szakmunkásképző anyagismeret- és laboratóriumi ismeretek tanára,
majd a Szépmíves Szakképző Iskola igazgatója és tanára volt.
Több szakmai kiadvány szerzője.