Pattanástalaníts táplálkozással!

Szerző: Lázár Noémi

Rónay Barbara minden szempontból hozzá tud szólni a témához, hiszen széleskörűen képzett: kozmetikus, dietetikus, hormon tanácsadó.

„Kozmetikusként kezdtem a pályafutásom. Sok olyan problémába ütköztem, amiben csak kozmetikusként nem tudtam segíteni, hiszen ehhez szervi vagy lelki okokat is meg kell tudni oldani. Ezen felbuzdulva tovább képeztem magam, a Semmelweis Egyetem dietetikus szakán. Praxisom során egyre több összefüggést fedeztem fel a táplálkozás és a bőrproblémák között. Legutóbb a hormonok területén képeztem tovább magamat, így már átlátom a „teljes képet” – vall eddigi pályafutásáról.

Tiniként is az vagy, amit megeszel

A testünk elsődlegesen vízből és fehérjékből épül fel. A fehérjék nagyon fontos építőkockákra, az aminosavakra bomlanak le,  így építik a sejtjeinket. A megfelelő minőségű és összetételű fehérje-bevitel a gyerekeknél ezért kiemelten fontos. Ha súlyos bőrproblémák jelentkeznek, legelőször is meg kell néznünk, mit eszik a tini? Ha nem megfelelő a táplálkozásunk, ez kihatással van többek között a hormonális működésre is.

A sejtszintű és hormonális folyamatok katalizátorai a vitaminok és ásványi anyagok. Rendszeres bevitelük a táplálkozásunk során elengedhetetlen a szervezetünk működéséhez, csakúgy, mint a folyadékbevitel. Kamaszkorban megemelkedik a táplálékszükséglet, ezzel is magyarázható a fokozott étvágy, sokszor farkaséhség, ami a minőségi táplálkozás hiányára is utalhat.

A folyadékhiány következtében a salakanyagok felszaporodhatnak a szervezetben. Fontos tartani a 25 kilónként 1 litert! Ennek hiányában a széklet rendszertelenné válhat, akár több napig is kimaradhat. Ha felhalmozódik a szervezetben a salakanyag, önmagában is egy pattanásos bőrképet fog eredményezni kamaszkorban.

A mikrobiom egyensúlyban tartása

A mikrobiom az emberi testben élő baktériumok alkotta ökolológiai rendszer. (Régebben csak bélflórának hívtuk.) Velünk, bennünk, rajtunk élnek a bélbaktériumok, táplálnak, védenek (és időnként kihasználnak) minket.

Kamaszkorban kiemelten fontos a megfelelő fehérje-bevitel, az ideális folyadékbevitel (testsúly 25 kilogrammonként 1 liter), a mikrobiom rendszer hatékony táplálása, (minden életkorban, de itt is) a rendszeres sport az ideális hormonegyensúlyért, hogy elkerüljük a csúnya, gyulladt, pattanásos bőrképet.

A kamaszokra jellemzőek a szélsőségek. Egy-egy étel fogyasztását szeretik túltolni, más élelmiszereket viszont elkerülnek.

Táplálékintolerancia már egyre fiatalabb korban

Egyre gyakoribb probléma manapság a táplálékintoleranciák megjelenése, néha szinte már csecsemő korban. Szintén kapcsolatban áll a bélrendszeri egyensúlytalansággal és a mikrobiom felborulásával. Ez is kiemelt bőrgondokat fog okozni. A tehéntej, a tojás, a glutén és a fruktóz okozhatja a legtöbb elváltozást, különösen nagyobb mennyiségben. Bár pár évtizede még iskolatejen nevelkedtek a gyerekek és „élet, erő, egészség” volt a tejben, ma a tehéntej okozza a legtöbb panaszt.

 

Szakértőnk, Rónay Barbara a Natur-Med szakmai vezetője, táplálkozási és hormon tanácsadó, sport dietetikus