Lehet, hogy ezt a kifejezést még nem hallottad, de bizonyára találkoztál már a miliával vagy magadon, vagy láttad másnak az arcán. Ezek az apró, búzaszem-szerű kis fehér puklik ártalmatlanok, mégis sokan mitesszernek gondolják és nyomkodni kezdik, ám ez veszélyes…
Szerző: WK
A milia vagy milium egy gombostűfej méretű ciszta, amely a faggyúmirigyek elzáródása, illetve a keratin, a faggyú és az elhalt hámsejtek együttes lerakódása miatt alakul ki és közvetlenül a bőr felső rétege (epidermisz) alatt helyezkedik el. Általában nem egyenként, hanem csoportosan jelenik meg. A kis ciszták leggyakrabban a szem körül, a szemhéjakon, a halántékon és az arccsontokon találhatóak. Milia a test többi részén is kialakulhat; például a karokon és a lábakon, sőt az intim területen is.
A miliák többnyire fehérek vagy sárgák, ha kicsit mélyebben vannak a bőr alatt, akkor bőrszínűek lehetnek. Ebben az esetben a diagnózis egy kicsit nehezebb, mert ez másik bőrelváltozás is lehet. A bőrszemcséket ezért gyakran összetévesztik más bőrbetegségekkel.
Érdemes eltávolítani, ha esztétikai problémát okoz, ellenkező esetben a miliák nem jelentenek egészségügyi kockázatot. Nem rosszindulatúak és nem gyulladnak be.
Okai
Kétféle milia létezik: elsődleges és másodlagos. Ezeket különböző okok váltják ki.
Elsődleges milia
Az elsődleges miliák a gyakoribb változatok és spontán módon jelennek meg – a pontos okok még nem ismertek. A csomók különösen gyakoriak fiatal felnőtteknél, hormonális változások esetén (pubertás, terhesség, menopauza) és újszülötteknél. Általában genetikailag öröklött bőrbetegségekkel, az úgynevezett genodermatózisokkal kapcsolatosak. De hormonális okai is lehetnek.
Másodlagos milia
Ezek külső hatásoknak köszönhetőek. A bőr sérülései, például égési sérülések (napégés) vagy horzsolások azt eredményezhetik, hogy keratinizált bőrsejtek kerülnek a felhám alá, és ott „szemcsékké” fejlődnek. Vannak azonban olyan bőrbetegségek is, amelyek másodlagos miliához vezethetnek. Ezek közé tartozik az övsömör vagy a bullosus dermatosisok, azaz hólyagképző autoimmun betegségek. A másodlagos milium általában magától visszafejlődik. Ha ez nem történik meg, eltávolíthatóak.
Hogyan szabadulj meg tőle?
A miliák pattanásszerű kipréselése nem jó ötlet, mert nincs nyílása, amelyen keresztül a tartalom távozhatna. Ha megnyomod, a bőröd begyulladhat, és később pattanás vagy heg jelenhet meg.
Ha gyorsan szeretnéd eltávolítani a legjobb, ha szakemberhez fordulsz. A bőrgyógyászok és kozmetikusok tudják, mit kell tenni.
Fontos a napi rutin
Fontos, hogy ne nyomkodjuk, mint egy pattanást vagy mitesszert, mert hegesedéshez vezethet. Azonban a bőrápolási rutinod átalakításával és néhány speciális trükk használatával elkerülheted, hogy ilyen képződmények jelenjenek meg a bőrödön.
- Mosd át az arcodat naponta enyhe tisztító géllel. Különösen esténként ügyelj arra, hogy teljesen eltávolítsd a sminket és a szennyeződéseket. Ezen kívül használhatsz tonikot vagy micellás vizet a tisztítás után, hogy valóban mélyen a pórusokban is megtisztítsd a bőrt.
- Kend be megfelelő hidratáló krémmel. Itt különösen ajánlott a retinol (A-vitamin) hatóanyag használata. Ez ellensúlyozhatja a miliák képződését, mivel serkenti a bőr megújulását.
- Rendszeresen használj bőrradírt vagy hámlasztót (körülbelül hetente egyszer vagy kétszer), hogy eltávolítsd az elhalt hámsejteket a bőrről.
- A kamillás gőzfürdő segít megnyitni a bőr pórusait, és lehetővé teszi a felesleges faggyú elvezetését.
- Minden nap használj fényvédő krémet, mivel az UV-sugarak elősegíthetik az új pöttyök képződését. A legegyszerűbb, ha beépített fényvédővel ellátott nappali krémet használunk. Ha sok időt töltünk a napon, célszerű kiegészítő fényvédőt alkalmazni. Azonban ezt is hozzá kell igazítani a bőr állapotához (száraz, zsíros, érzékeny).